Te deklaracje pójdą przez internet

Podatnicy otrzymają nową możliwość składania deklaracji dla podatku akcyzowego oraz deklaracji dla podatku od gier, a także informacji o opłacie paliwowej przez internet.

Podatnicy otrzymają nową możliwość składania deklaracji dla podatku akcyzowego oraz deklaracji dla podatku od gier, a także informacji o opłacie paliwowej przez internet.

Już niebawem, bowiem od dnia 1 października 2011 r., - począwszy od rozliczenia za miesiąc wrzesień 2011 r.- będzie można składać przez Internet deklaracje: AKC4/AKC-zo wraz załącznikami: AKC4/A, AKC4/B, AKC4/C, AKC4/D, AKC4/E, AKC4/F, AKC4/H, AKC4/I, AKC4/J, AKC4/K, a także POG5 wraz z za łącznikami: POG/A, POG/C i POG/D.

Natomiast od dnia 1 stycznia 2012 r. podatnicy otrzymują możliwość elektronicznego składania kolejnych deklaracji - począwszy od rozliczenia za miesiąc styczeń 2012 r.:

- deklaracji podatkowej od nabycia wewnątrzwspólnotowego energii elektrycznej AKC-EN,

Reklama

- deklaracji w sprawie przedpłaty akcyzy AKC-PA,

- informacji o wyrobach akcyzowych w składzie podatkowym: alkoholu etylowym (INF-A), winie, napojach fermentowanych i wyrobach pośrednich (INF-B), piwie (INF-C), paliwach silnikowych z wyłączeniem gazu (INF-D), wyrobach tytoniowych (INF-F), paliwach opałowych (INF-I), o gazie (INF-J) oraz o olejach smarowych i pozostałych olejach (INF-K),

- deklaracji dla podatku od gier przeznaczonej dla płatników podatku od gier urządzających turniej gry pokera (POG-P),

- deklaracji o wysokości akcyzy pobranej i wpłaconej przez płatnika AKC-P,

- informacji o dopłatach w grach liczbowych, loteriach pieniężnych i grze telebingo (GHD-1),

- informacji w sprawie opłaty paliwowej,

- deklaracji dla podatku od gier POG-4, wraz z załącznikami POG-4/R oraz POG-4/A (przeznaczonej dla podatników prowadzących salony gier na automatach oraz podatników urządzających gry na automatach o niskich wygranych),

- deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U,

- zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego.

Co to jest system ZEFIR?

System ZEFIR - System Rozliczeń Celno-Podatkowych i Finansowo-Księgowy jest to system informatyczny, który kompleksowo obsługuje całość spraw związanych z finansami i rachunkowością Polskiej Służby Celnej. Projekt, wdrożenie oraz bieżące prowadzenie systemu realizowane jest przez Izbę Celną w Krakowie.

W ramach Systemu Rozliczeń Celno-Podatkowych i Finansowo-Księgowego ZEFIR udostępniona zostanie możliwość przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej deklaracji dla podatku akcyzowego oraz deklaracji dla podatku od gier. Elektroniczne deklaracje dla podatku akcyzowego i elektroniczne deklaracje dla podatku od gier będą miały postać dokumentów XML, specyfikacje XML będą udostępnione na stronie Ministerstwa Finansów.

Przesyłane drogą elektroniczną deklaracje muszą być opatrzone elektronicznym podpisem kwalifikowanym, jednakże przedsiębiorcy/podatnicy mogą korzystać z certyfikatów elektronicznego podpisu kwalifikowanego wykorzystywanych do podpisywania innych dokumentów. Oznacza to, że nie ma konieczności posiadania osobnego certyfikatu elektronicznego podpisu kwalifikowanego do podpisywania deklaracji akcyzowych i podatku od gier.

Celem wprowadzanej funkcjonalności jest przede wszystkim ułatwienie podatnikom składania deklaracji - bez konieczności wizyty w urzędzie celnym bądź na poczcie.

Oczywiście, nadal pozostanie możliwość składania deklaracji w formie papierowej - dla tych podatników, którzy chcą się rozliczać tak jak dotychczas.

www.SerwisPrawa.pl

SerwisPrawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »