Wybór podatku liniowego przez osobę fizyczną - praktyczne formalności

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą lub planujący jej przyszłość, musi podjąć wiele ważnych decyzji. Jedną z nich jest określenie sposobu opodatkowania swojego przedsiębiorstwa. Możliwości jest kilka, a jedną z nich jest tak zwany podatek liniowy.

Decyzję o formie opodatkowania należy podjąć na podstawie odpowiedniej analizy finansowej firmy, jednak po dokonaniu wyboru, należy dopełnić niezbędnych formalności, których brak może uniemożliwić korzystanie z wybranego sposobu rozliczenia PIT.

Zgłoszenie do podatku liniowego

W ramach aktualnie obowiązujących przepisów prawnych (od 2003 roku), rozpoczynający działalność gospodarczą podatnik domyślnie podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych - i będzie się rozliczać najprawdopodobniej na formularzu PIT-36. W przypadku jeżeli przedsiębiorca chce rozliczać się na zasadach podatku liniowego (w tym na formularzu PIT-36L), musi złożyć odpowiedni wniosek.

Reklama

Ustawodawca nie określił jednego obowiązującego wzoru, na którym powinien to zrobić. Jednak zgodnie z art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

˘ wniosek powinien być złożony właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego;

˘ powinno być to oświadczenie pisemne lub spełniające wymogi oświadczenia form opodatkowania na podstawie przepisów ustawy o CEIDG.

W praktyce oznacza to, że oświadczenie może zostać złożone osobiście, przesłane listem poleconym Poczty Polskiej lub w odpowiednio przewidzianej formie elektronicznej. Zgłoszenie powinno nastąpić w ramach terminów wskazanych przez ustawodawcę. Zgodnie z ustawą o PIT art. 9a, są to:

˘ Oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania należy złożyć do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, gdy osiągnięto pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym;

˘ Jeżeli pierwszy przychód został osiągnięty w grudniu tego roku, oświadczenie należy złożyć do końca roku podatkowego.

Rozliczenie na zasadach podatku liniowego

Konsekwencją wyboru rozliczenia na zasadach podatku liniowego, jest konieczność właściwego rozliczenia PIT 2019 na odpowiednim rodzaju formularza. Jest to w większości przypadków formularz PIT-36L.

Obecnie obowiązuje już 15 wzór formularza, który można sprawdzić w dolnym rogu dokumentu, obok nazwy formularza w nawiasie - np. PIT-36L/PIT-36LS(15). Obecnie na jednym druku podatkowym połączono dwa formularze skierowane do podatników podatku liniowego, czyli:

˘ PIT-36L - dla podatników będących osobami fizycznymi,

˘ PIT-36LS - dla podatników będących przedsiębiorstwem w spadku.

Aby wybrać odpowiedni formularz, wystarczy wykreślić niepotrzebną opcję. Formularz należy złożyć w terminie od 15 lutego do dnia 30 kwietnia, następującego po roku podatkowym, co oznacza, że zeznanie PIT za 2018 rok można już przygotowywać i składać w terminie do 30 kwietnia 2019 roku.

Sposoby rozliczenia formularza podatkowego

PIT-36L jest formularzem, który należy złożyć do właściwego organu podatkowego. Nie oznacza to jednak, że aby go złożyć podatnik jest automatycznie zmuszony do osobistej wizyty w urzędzie skarbowym. Co prawda PIT-36L jest deklaracją składaną indywidualnie (nie można tego zrobić z małżonkiem), jednak nadal przewiduje po pierwsze - możliwość podpisania / złożenia dokumentu przez pełnomocnika, a po drugie - skorzystanie z opcji e-administracji. Oznacza to w praktyce, że PIT 2019 można:

˘ Przygotować w formie tradycyjnej i:

o złożyć osobiście w urzędzie skarbowym;

o złożyć przez pełnomocnika w urzędzie skarbowym;

o złożyć za pomocą listu poleconego Pocztą Polską;

˘ Przygotować w formie elektronicznej.

Wersje tradycyjne formularza można pobrać w urzędach lub na stronach Ministerstwa Finansów, czy też na niektórych portalach finansowych i księgowych. Wersja elektroniczna oznacza pracę na specjalnej aplikacji do przygotowania e-PIT.

PIT-36L, a e-PITY i aplikacje do pracy

Jedną z form rozliczenia PIT-36L są opcje zapewniane przez nowoczesne formy e-administracji, czyli tak zwana e-deklaracja, czy e-PIT. Aby ją przygotować, podatnik potrzebuje specjalnej aplikacji - programu komputerowego. Należy pamiętać, że wiążąca jest tylko odpowiednio przygotowana e-deklaracja, przesłana za pomocą specjalnych bramek dokumentów. Opcje pracy są dwie:

˘ W ramach publicznych aplikacjach do e-PIT, proponowanych przez Ministerstwo Finansów; LUB

˘ W prywatnych programach do wypełniania e-PIT, zapewnianych przez komercyjnych twórców oprogramowania.

Czym różnią się te dwie opcje? I która z nich jest lepsza?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej, prawidłowej odpowiedzi. Każdy podatnik jest inny i wykazuje się zróżnicowanymi potrzebami oraz wiedzą i doświadczeniem, dlatego inny program może być dla niego najlepszy. Z zasady aplikacje publiczne muszą być dostosowane do bardzo szerokiego grona odbiorców, dostępny szybko, przez Internet, na większości sprzętów komputerowych.

W związku z tym, nie mogą zbytnio obciążać serwerów, ani oprogramowania, toteż powinny być niewymagające technicznie i dość proste w budowie. W skutek tego, ich opcje muszą być w pewien sposób ograniczone. Programy komercyjne są bardziej rozbudowane i teoretycznie mogą dostosować się bardziej do indywidualnych potrzeb ich użytkowników.

Podsumowanie i rekomendacje

Wybór opodatkowania jest bardzo ważną decyzją w prowadzeniu działalności gospodarczej

i powinien być podjęty z pełną rozwagą i odpowiedzialnością. Po jego podjęciu należy również pamiętać o dochowaniu należytych staranności w kwestiach formalnych. Inaczej praktyczne zagadnienia, braki we wnioskach czy oświadczeniach oraz inne kwestie związane z dokumentacją - mogą w praktyce zdecydować za podatnika, niekoniecznie tak, jak on sam by o tym zadecydował.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatek | wybór | podatek liniowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »