- Mówimy o trzech spółkach strategicznych Skarbu Państwa odpowiedzialnych również za bezpieczeństwo i działających w sektorze bezpieczeństwa, które przyniosły rekordowe straty w czwartym kwartale 2025 roku - powiedział Czarnek w poniedziałek rano, zapowiadając kontrole.
Według Czarnka Orlen odnotował w tym okresie 5,5 mld zł straty netto co - według niego - jest rekordową kwartalną stratą tej spółki w historii. Dodał, że JSW odnotowała 3,4 mld zł straty, a Grupa Azoty 4,2 mld zł straty. Dodał, że w tych trzech spółkach posłowie Prawa i Sprawiedliwości będą pytać zarządy, "gdzie są pieniądze Polaków".
Zdaniem polityka sytuacja finansowa tych spółek "wpisuje się w szerszy kontekst tego, co się dzieje w państwie polskim". - Mamy już ponad 2 biliony 335 miliardów złotych długu publicznego. (...) To są efekty działań ludzi kompletnie niekompetentnych, nieprzygotowanych do rządzenia, niemających pojęcia o tym, jak się zarządza państwem - ocenił.
Czarnek zapowiada kontrole spółek Skarbu Państwa
Orlen zgodnie z raportem finansowym za rok 2025, w IV kwartale nie odnotował straty; miał 3,154 mld zł zysku netto. Według szacunkowych danych Grupy Azoty, spółka w IV kw. 2025 r. miała 4,117 mld zł skonsolidowanej straty netto, a Jastrzębska Spółka Węglowa odnotowała w IV kwartale ub.r. 3,39 mld zł straty netto.
Wiceprezes PiS w trakcie konferencji był pytany czy nie razi go fakt, że były szef MS Zbigniew Ziobro po zmianie władzy na Węgrzech wyjechał do USA. Czarnek odparł, że jest to dla niego "sprawa trzeciorzędna".
- Ja państwu pokazuję sytuację w Polsce, upadek spółek Skarbu Państwa, szorowanie po dnie, miliardowe straty a państwo mnie pytacie, dlaczego pan minister Ziobro pojechał do Stanów Zjednoczonych? No pojechał. Legalnie wjechał do Stanów, jak wielu Polaków. Ja też byłem legalnie w Stanach Zjednoczonych w zeszłym tygodniu - powiedział Czarnek.
Poseł PiS i były szef MS Zbigniew Ziobro poinformował w niedzielę, że jest w Stanach Zjednoczonych. Oświadczył, że nie uciekł z Polski i posługuje się dokumentem przyznanym mu wraz z prawem do azylu.
Co dalej ze Zbigniewem Ziobro?
Minister sprawiedliwości Waldemar Żurek zapowiedział w niedzielę, że Polska zwróci się do USA i Węgier z pytaniem o podstawy prawne, które umożliwiły Ziobrze opuszczenie Węgier i wjazd do USA mimo braku ważnych dokumentów. Szef MS zadeklarował też, że w poniedziałek wystąpi o ekstradycję Ziobry.
Prokuratura Krajowa poinformowała w poniedziałek, że od niedzieli prowadzone są czynności zmierzające do ustalenia, czy inne osoby pomagały Ziobrze w ucieczce oraz uniknięciu odpowiedzialności karnej, utrudniając tym samym śledztwo dotyczące Funduszu Sprawiedliwości.
Zobacz również:
Prokuratura zarzuca Ziobrze m.in., że jako minister sprawiedliwości kierował zorganizowaną grupą przestępczą oraz wykorzystywał swoje stanowisko do działań o charakterze przestępczym.
Pod koniec 2025 r., gdy Sejm zgodził się na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Ziobry, a prokurator wydał postanowienie o przedstawieniu mu zarzutów w sprawie nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości, okazało się, że Ziobro wyjechał do Budapesztu. Na początku 2026 r. poinformowano, że polityk otrzymał ochronę międzynarodową na Węgrzech.














