Prawo zobowiązuje posłów i senatorów, aby każdego roku składami oświadczenia majątkowe za rok poprzedni. Parlamentarzyści mają na to czas do końca kwietnia.
W dokumentach tych muszą wykazać m.in. wysokość zgromadzonych oszczędności, dochody, posiadane nieruchomości, udziały i akcje, a także zobowiązania finansowe przekraczające 10 tys. zł, takie jak kredyty czy pożyczki.
Oświadczenia obejmują również ruchomości warte ponad 10 tys. zł. Dokumenty są jawne i publikowane na stronie internetowej Sejmu, dzięki czemu każdy zainteresowany może się z nimi zapoznać.
Oświadczenie majątkowe Pauliny Hennig-Kloski za rok 2025
Ze swojego obowiązku wiązała się Paulina Hennig-Kloska, która oprócz wykonywania mandatu poselskiego, sprawuje również funkcję ministra w resorcie klimatu i środowiska.
Z oświadczenie Hennig-Kloski wynika, że posiada oszczędności w euro i złotówkach:
- 738 tys. 200,01 zł.
- 246,57 euro.
Minister zadeklarowała również, że jest współwłaścicielką nieruchomości (typ własności wspólnota majątkowa):
- domu o powierzchni: 140 mkw. i wartości 500 tys. zł,
- mieszkania o powierzchni 52,42 mkw. i wartości 300 tys. zł,
- działki zabudowanej domem mieszkalnym 500 mkw o wartości 100 tys. zł.
Tyle zarobiła minister klimatu i środowiska
Paulina Hennig-Kloska podała w oświadczenia, że w 2025 roku osiągała dochody z tytułu wykonywania funkcji posłanki oraz kierowania ministerstwem klimatu. Jej zarobki wyniosły:
- dieta parlamentarna: 50 tys. 371,15 zł w tym część opodatkowana 14 tys. 371,15 zł,
- wynagrodzenie: 257 tys. 67,60 zł.
Minister klimatu i środowiska oświadczyła, że posiada mienie ruchome, którego wartość przekracza 10 tys. zł. Na tej liście znalazły się dwa samochody, przy czym przy jednym Paulina Hennig-Kloska prawdopodobnie popełniła omyłkę pisarską - chodzi o rok produkcji. Minister podała, że jest właścicielką:
- samochodu osobowego Kia Sportage (rok produkcji 2022) - o wartości 95 tys. zł,
- samochodu osobowego Citroen C3 (rok produkcji 2028) - o wartości 28 tys. zł.










