Stopa bezrobocia w kwietniu 2026 r. wyniosła według wstępnych danych 6,0 proc. wobec 6,1 proc. miesiąc wcześniej - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Stopa bezrobocia w kwietniu. Ministerstwo podało nowe dane
Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu kwietnia 2026 r. kształtowała się w przedziale od 3,8 proc. w województwie wielkopolskim do 9,7 proc. w warmińsko-mazurskim.
Na koniec kwietnia 2026 w urzędach pracy zarejestrowanych było 935,8 tys. osób bezrobotnych, o 14,1 tys. mniej niż w poprzednim miesiącu, ale o 133,1 tys. więcej niż na koniec kwietnia 2025 r.
"Według wstępnych danych w kwietniu 2026 w urzędach pracy zarejestrowało się 88,8 tys. bezrobotnych, czyli o 10,9 tys. (10,9 proc.) mniej niż w marcu br. i o 2,7 tys. (3,0 proc.) mniej w porównaniu do kwietnia 2025 r." - napisano w komunikacie resortu pracy.
"Jednocześnie w kwietniu wyrejestrowano z urzędów pracy 101,9 tys. bezrobotnych, czyli o 2,8 tys. mniej niż w poprzednim miesiącu i o 16,8 tys. (14,1 proc.) mniej niż w marcu 2025 r." - dodano.
Spadek liczby wyrejestrowanych bezrobotnych. Jakie są przyczyny?
Resort pracy wskazuje, że do spadku liczby wyrejestrowań w ujęciu rok do roku przyczyniło się głównie ograniczenie środków z Funduszu Pracy na finansowanie działań aktywizacyjnych.
"Szacujemy, że w kwietniu br. ok. 18 tys. osób bezrobotnych rozpoczęło programy aktywizacyjne, czyli ok. 14,8 tys. mniej niż w kwietniu 2025, kiedy aktywizację rozpoczęło 32,8 tys. osób" - napisano.
"Należy jednak podkreślić, że liczba bezrobotnych podejmujących niesubsydiowaną pracę bądź działalność gospodarczą w kwietniu 2026 była o ok. 7,2 tys. wyższa niż w kwietniu poprzedniego roku (ok. 57 tys. w kwietniu 2026 wobec 49,8 tys. w kwietniu 2025). Oznacza to, że gospodarka pozostaje silna" - dodano.
MRPiPS oceniło w komunikacie, że prognozy wzrostu gospodarczego w Polsce na 2026 r. pozostają korzystne, co powinno przyczynić się do dalszej poprawy sytuacji na rynku pracy.
"Z drugiej strony, znaczące ograniczenie finansowania z Funduszu Pracy programów aktywizacyjnych, a także niepewność związana z konsekwencjami konfliktu na Bliskim Wschodzie, mogą sprzyjać utrzymywaniu się bezrobocia" - zaznaczono.
Przyczyny rozwiązania umów o pracę. Zatrudnieni wymieniają kilka z nich
Główne, podane przez bezrobotnych, przyczyny rozwiązywania umów o pracę w kwietniu 2026 to: zakończenie pracy z powodu upływu okresu, na jaki zawarta była umowa oraz rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
"Natomiast najczęściej wskazywanymi przez bezrobotnych głównymi powodami rejestracji w urzędzie pracy było uzyskanie ubezpieczenia zdrowotnego (na ten powód wskazało 40,9 proc. bezrobotnych, z którymi przeprowadzono wywiady) oraz uzyskanie pomocy w podjęciu pracy (39,0 proc.)" - napisano w komunikacie MRPiPS.
W kwietniu 2026 r. zgłoszono do urzędów pracy 37,3 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej - o 9,1 tys. (19,6 proc.) mniej niż w marcu 2026 r. oraz o 6,7 tys. (15,3 proc.) mniej niż w kwietniu 2025 r.
"Najwięcej ofert pracy zgłoszonych do urzędów pracy w kwietniu 2026 (ponad 1000) przeznaczonych było dla robotników/robotnic gospodarczych, pracowników/pracownic biurowych, sprzedawców/sprzedawczyń oraz pracowników/pracownic produkcji" - napisano w komunikacie.












