Spis treści:
- Bezpłatne napoje w pracy. Od ilu stopni pracownik powinien otrzymać wodę?
- Pracodawca musi zapewnić nie tylko wodę. Jakie wymogi mają spełniać napoje?
- Wysoka temperatura w miejscu pracy. Odpowiedzialność pracodawcy i prawa pracownika
Bezpłatne napoje w pracy. Od ilu stopni pracownik powinien otrzymać wodę?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, prawo do bezpłatnych napojów uzależnione jest od miejsca wykonywania obowiązków oraz temperatury otoczenia.
Gdy temperatura przekracza 25°C, wodę powinni otrzymać pracownicy wykonujący swoje obowiązki na otwartej przestrzeni (np. na budowach, przy pracach drogowych czy w rolnictwie). Z kolei od 28°C to samo prawo przysługuje pracownikom biurowym, pracującym na halach produkcyjnych czy w magazynach.
Są też sytuacje, gdy napoje muszą być zapewnione niezależnie od temperatury na zewnątrz. Chodzi o prace szczególnie uciążliwe, wykonywane w wysokich temperaturach lub przeciwnie - niższych niż 10°C. W tym przypadku powinna to być woda ciepła.
Pracodawca musi zapewnić nie tylko wodę. Jakie wymogi mają spełniać napoje?
Przepisy nie narzucają konkretnego rodzaju napoju, ale stawiają jasne wymagania jakościowe. Woda musi być zdatna do picia i dostarczana w ilościach zaspokajających potrzeby pracowników przez całą zmianę roboczą. W sytuacjach, gdy praca odbywa się w warunkach gorącego mikroklimatu, napoje powinny być dodatkowo wzbogacone o sole mineralne i witaminy, aby zapobiegać odwodnieniu i wypłukiwaniu mikroelementów z organizmu.
Ważna jest również logistyka dostaw. Napoje powinny znajdować się w miejscach łatwo dostępnych, w odległości nie większej niż 75 metrów od stanowisk pracy. Jeśli pracodawca zapewnia dostęp do wody z sieci (tzw. kranówki), musi ona spełniać wszelkie wymogi sanitarne dla wody pitnej. W przeciwnym razie konieczne jest dostarczanie wody butelkowanej lub w dystrybutorach.
Wysoka temperatura w miejscu pracy. Odpowiedzialność pracodawcy i prawa pracownika
Niewywiązanie się z obowiązku dostarczenia wody jest traktowane jako naruszenie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
W razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), na przedsiębiorcę może zostać nałożony mandat karny w wysokości od 1000 zł do 2000 zł, a w przypadku skierowania sprawy do sądu - grzywna do 30 000 zł.
Jeśli temperatura w miejscu pracy jest ekstremalnie wysoka i zagraża zdrowiu, a pracodawca nie podejmuje działań naprawczych (np. nie zapewnia wody lub nie skraca czasu pracy), pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy po uprzednim zawiadomieniu przełożonego. Zachowuje on wtedy prawo do wynagrodzenia, o ile przyczyną przerwania pracy były zaniedbania w obszarze BHP.
KO













