Reklama

Zawieranie umów na czas określony w okresie obowiązywania ustawy antykryzysowej



W okresie obowiązywania ustawy antykryzysowej zawieramy z pracownikami umowy o pracę na czas określony. Z jednym z pracowników podpisaliśmy drugą już umowę tego rodzaju, która ma trwać do 31 grudnia 2011 r. Czy następna umowa również może zostać z tym pracownikiem podpisana na czas określony?

W podanych okolicznościach po okresie obowiązywania ustawy antykryzysowej pracodawca będzie mógł zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na czas określony.

Ustawą z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz. U. nr 125, poz. 1035), dalej zwaną ustawą antykryzysową zawieszono do 31 grudnia 2011 r. obowiązywanie art. 251 K.p. oraz wprowadzono ograniczenia czasowe dla umów o pracę zawieranych na czas określony. Według art. 13 ustawy antykryzysowej, okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 24 miesięcy. Za kolejną umowę na czas określony uważa się umowę zawartą przed upływem 3 miesięcy od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy zawartej na czas określony. Reguła ta dotyczy umów trwających w dniu 22 sierpnia 2009 r. i zawieranych po tej dacie, z wyłączeniem umów długoterminowych. Do tych ostatnich należy stosować art. 35 § 3 ustawy antykryzysowej, zgodnie z którym, jeżeli termin rozwiązania umowy o pracę na czas określony, zawartej przed 22 sierpnia 2009 r., przypada po dniu 31 grudnia 2011 r., umowa rozwiązuje się z upływem czasu, na który została zawarta.

Co więcej, jak wynika ze stanowiska Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 września 2009 r., ustawa antykryzysowa nie dotyczy ww. długoterminowych umów na czas określony.
 

 

Przykład

 

Reklama

Umowa o pracę została zawarta w dniu 20 sierpnia 2009 r. na okres od 20 sierpnia 2009 r. do 19 sierpnia 2012 r., jako druga umowa na czas określony między tymi samymi stronami. Umowa została zawarta prawidłowo. W dacie jej podpisywania nie obowiązywała jeszcze ustawa antykryzysowa. Umowa podlega wliczeniu do limitu maksymalnie dwóch kolejnych umów na czas określony (art. 251 K.p.), ale nie obowiązuje jej limit czasu trwania, tj. 24 miesięcy.

Aktualnie pracodawca może zawierać z pracownikami dowolną ilość umów na czas określony w ramach okresu 24 miesięcy, przez który może trwać stosunek pracy między tymi samymi podmiotami bez obawy o przekształcenie się umowy na czas określony w umowę bezterminową. Dodajmy, że w ustawie antykryzysowej nie ma żadnych sankcji dla pracodawców, którzy przekroczą okres 2 lat przy zawieraniu umów o pracę na czas określony.

Po okresie obowiązywania ustawy antykryzysowej, do umów na czas określony będzie stosowany ponownie art. 251 K.p., limitujący liczbę zawieranych umów tego rodzaju. Jak wynika z art. 34 ust. 2 ustawy antykryzysowej, do umów o pracę zawartych na czas określony trwających w dniu 1 stycznia 2012 r. stosuje się art. 251 K.p.
 

 

Przykład

 

Załóżmy, że pracodawca w okresie od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. będzie zatrudniał pracownika na podstawie 5 kolejnych umów na czas określony o łącznym okresie zatrudnienia 24 miesiące. Ostatnia z umów rozwiąże się 31 grudnia 2011 r. Gdyby po tej dacie pracodawca ponownie zamierzał przyjąć pracownika do pracy, to będzie mógł to uczynić na podstawie umowy na czas określony, ponieważ w dniu 1 stycznia 2012 r. nie będzie go łączyła z pracownikiem żadna umowa - będzie to pierwsza umowa na czas określony wliczana do limitu umów, o których mowa w art. 251 K.p.
 

 

Przykład

 

Załóżmy, że pracodawca będzie zatrudniał pracownika na podstawie umów na czas określony w okresach: od 1 stycznia 2010 r. do 31 sierpnia 2011 r. (1 rok i 8 miesięcy), od 1 września 2011 r. do 31 stycznia 2012 r. (5 miesięcy).

Umowa na czas określony trwająca w dniu 1 stycznia 2012 r. będzie pierwszą umową wliczaną do limitu umów, o którym mowa w art. 251 K.p. Pracodawca będzie mógł z tym pracownikiem zawrzeć jeszcze tylko jedną umowę na czas określony.

Zwracamy uwagę! Powołane wyżej przepisy ustawy antykryzysowej mają zastosowanie wyłącznie do pracodawców będących przedsiębiorcami w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. nr 155, poz. 1095 z późn. zm.).

Ubezpieczenia i Prawo Pracy Nr 6 z dnia 2010-03-10

GOFIN podpowiada

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »