Amortyzacja nieruchomości otrzymanej w darowiźnie

W przypadku środka trwałego otrzymanego w drodze darowizny, korzystającej ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, odpisy amortyzacyjne mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu (przy zachowaniu zasady kontynuacji amortyzacji) jedynie wówczas, gdy darczyńca dokonywał odpisów amortyzacyjnych.

Komandytariusz przekazał swojej córce w ramach darowizny nieruchomość, którą otrzymał w wyniku podziału zysku. Córka postanowiła wnieść tę nieruchomość jako wkład do innej spółki komandytowej. Czy odpisy amortyzacyjne od takiej nieruchomości będą mogły być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów?

Reklama
W przypadku środka trwałego otrzymanego w drodze darowizny, korzystającej ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, odpisy amortyzacyjne mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu (przy zachowaniu zasady kontynuacji amortyzacji) jedynie wówczas, gdy darczyńca dokonywał odpisów amortyzacyjnych. W sytuacji przedstawionej w pytaniu należy przyjąć, że to nie darczyńca (będący komandytariuszem), lecz spółka komandytowa dokonywała takich odpisów. W konsekwencji, w spółce, do której wniesiono nieruchomość, nie jest możliwe zaliczanie odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie ze znowelizowanym ustawą z dnia 15 czerwca 2018 r. o zmianie m.in. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (a mającym zastosowanie do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2018 r.) art. 23 ust. 1 pkt 45a) ustawy o PDOF do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych:

a) nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku, jeżeli:

    • nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw lub
       
    • dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub
       
    • nabycie to korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, lub
       
    • nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku,

b) jeżeli przed dniem 1 stycznia 1995 r. zostały nabyte lecz niezaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

c) oddanych do nieodpłatnego używania - za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania.

W art. 23 ust. 9 ustawy o PDOF wskazano natomiast, iż ww. przepisu (lit. a) nie stosuje się do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nabytych w drodze darowizny, jeżeli darczyńca dokonywał odpisów amortyzacyjnych od tych składników. W takim przypadku stosuje się odpowiednio przepisy nakazujące kontynuację amortyzacji w zakresie ustalenia wartości początkowej, metody amortyzacji oraz uwzględnienia dotychczasowej wysokości odpisów amortyzacyjnych.

Jak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 16 stycznia 2019 r., nr 0115-KDIT3.4011.529.2018.1.PSZ, wydanej w analogicznej sprawie, przywołana zasada kontynuacji nie znajdzie jednak zastosowania w sytuacji przedstawionej w pytaniu. W takim bowiem przypadku darczyńca nieruchomości (tu: komandytariusz - ojciec) nie dokonywał odpisów amortyzacyjnych od darowanego środka trwałego. Odpisów dokonywała natomiast spółka komandytowa, która przekazała darczyńcy środek trwały (tu: nieruchomość) w ramach rozliczenia z tytułu wypłaty zysku. W konsekwencji nie zostanie spełniony warunek zawarty w ww. art. 23 ust. 9 ustawy o PDOF, a tym samym odpisy amortyzacyjne od takiej nieruchomości nie będą mogły być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Jak wskazano w ww. interpretacji:

"(...) Zgodnie z informacjami podanymi we wniosku, środki trwałe mają zostać przekazane wspólnikowi Spółki komandytowej i tego samego dnia darowane Wnioskodawczyni. Oznacza to, że Wnioskodawczyni nie otrzyma darowizny od podmiotu, który dokonywał odpisów amortyzacyjnych - darowizna nie została przekazana przez spółkę, a przez syna Wnioskodawczyni, który w świetle przytoczonych regulacji nie był podmiotem uprawnionym do amortyzowania środków trwałych.

Powyższe oznacza, że w opisanym zdarzeniu przyszłym nie zostaną spełnione warunki wymienione w ustawie o podatku od osób fizycznych, uprawniające Wnioskodawczynię do zaliczenia odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych otrzymanych w darowiźnie od syna do kosztów uzyskania przychodów.

Reasumując, nie można zgodzić się z Wnioskodawczynią, że z uwagi na "płynny przepływ" środków trwałych ze Spółki komandytowej do Jej firmy należy kontynuować odpisy amortyzacyjne, które będą stanowić koszty uzyskania przychodu. Darowiznę w postaci nieruchomości Wnioskodawczyni otrzymała od syna, lecz to nie syn, a spółka komandytowa dokonywała ich amortyzacji. Wnioskodawczyni nie może więc kontynuować odpisów amortyzacyjnych i zaliczać ich do kosztów uzyskania przychodów w swojej działalności gospodarczej.(...)"


Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 11 z dnia 2019-04-10

GOFIN podpowiada

Pobierz za darmo program PIT 2018

Dowiedz się więcej na temat: darowizna | rynek nieruchomości | amortyzacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »