Odszkodowania za dziurawe jezdnie

Zima czy powódź niszczy nie tylko drogi. Częstym efektem jazdy po zniszczonej nawierzchni są zniszczone elementy zawieszenia czy koła pojazdów mechanicznych. W jaki sposób można starać się o odszkodowanie za zniszczenie samochodu w wyniku jazdy po uszkodzonej nawierzchni?

Coraz więcej właścicieli pojazdów, którzy uszkodzili samochód na źle utrzymanej, najczęściej dziurawej drodze, domaga się odszkodowania. Dochodząc takiej formy zadośćuczynienia powinniśmy kolejno podjąć ściśle określone działania:

  • Zabezpieczamy i gromadzimy dowody świadczące o powstaniu szkody

W przypadku, gdy poniesiemy szkodę i będziemy domagać się odszkodowania powinniśmy zadbać we własnym interesie o kilka kwestii. Otóż zgodnie z art. 6 Kodeksu cywilnego, ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne. To oznacza, że na kierowcy, który chce wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie, będzie spoczywał obowiązek zebrania materiału dowodowego dotyczącego szkody, jak i okoliczności jej powstania. To na niego też spada obowiązek udowodnienia, że powstała szkoda jest wynikiem złego stanu nawierzchni drogi oraz, że istnieje związek przyczynowy pomiędzy powstałą usterką pojazdu a nienaprawioną nawierzchnią. Zatem w celu zabezpieczenia materiału dowodowego na miejsce zdarzenia wzywamy policję, ewentualnie inne służby, np. Straż Miejską, żądając spisania stosownego protokołu, a w ostateczności notatki, które będą podstawą do uznania roszczeń. W protokole tym powinny zostać opisane okoliczności zdarzenia, jak również powstałe uszkodzenia samochodu. Policja dokona ustalenia m.in. czy kierujący samochodem, poruszając się po zdewastowanej drodze, zachował należytą ostrożność. Ustalenia te mogą być na dalszym etapie zgłoszenia szkody przesądzające o odpowiedzialności zarządcy drogi bądź jej braku.

Reklama

Postarajmy się również o sfotografowanie miejsca zdarzenia i dołączenie do nich opisu sytuacyjnego. Dobrze jest również zgromadzić oświadczenia od świadków zdarzenia bądź osób mieszkających w pobliżu drogi/miejsca zdarzenia. Ponieważ trzeba będzie także wykazać wysokość poniesionej szkody, koniecznie należy udokumentować poniesione koszty w oparciu o rachunki za naprawę uszkodzonych części samochodu. Możemy skorzystać z usług rzeczoznawcy, dołączając jego opinię na temat uszkodzeń samochodu i niezbędnych napraw. W przeciwnym wypadku podstawą wysokości odszkodowania będzie kalkulacja sporządzona przez zarządcę drogi bądź jego ubezpieczyciela.

  • Ustalamy podmiot odpowiedzialny za dany odcinek drogi

Na zarządcy drogi spoczywa szereg obowiązków, w tym te związane z utrzymaniem nawierzchni dróg, chodników, przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg, jak również wykonywanie robót interwencyjnych, utrzymaniowych i zabezpieczających. Tak stanowi art. 20 ustawy o drogach publicznych.

Informacji o zarządcy drogi udzieli właściwy urząd gminy lub miasta. Nadmienić trzeba, że o tym, kto jest zarządcą, decyduje status drogi. Dla dróg krajowych zarządcą jest Generalny Dyrektor Dróg krajowych i Autostrad (GDDKiA). Za drogi wojewódzkie odpowiada - zarząd województwa, za powiatowe - zarząd powiatu, zaś za gminne - wójt (burmistrz, prezydent miasta). W granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, jest prezydent miasta. Zadania związane z zarządem dróg przekazywane są jednak najczęściej właściwym jednostkom organizacyjnym, np. Zarządowi Dróg Powiatowych, Zarządowi Dróg i Utrzymania Miasta.

  • Zgłaszamy szkodę i żądamy wypłaty odszkodowania

Jeśli już wiemy, który podmiot jest zarządcą drogi, najlepiej skontaktować się z tym urzędem - bądź właściwym oddziałem GDDKiA telefonicznie i zapytać o procedurę funkcjonującą w urzędzie związaną z dochodzeniem roszczeń z tytułu szkody spowodowanej złym stanem drogi. W przypadku gdy zarządca drogi ma wykupioną polisę OC zostaniemy skierowani od razu do ubezpieczyciela. W przeciwnym wypadku będziemy musieli zgłosić szkodę pisemnie (najlepiej listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru) właściwemu urzędowi. Z wypłatą odszkodowania nie powinno być problemu, gdy sprawa będzie bezsporna. Wówczas zostaniemy umówieniu z rzeczoznawcą (na koszt urzędu bądź ubezpieczyciela), który określi wysokość szkody. Na koniec nastąpi wypłata odszkodowania. Jeśli natomiast zarząd, bądź ubezpieczyciel drogi nie uzna swojej winy, twierdząc na przykład, że szkoda była wynikiem niedostosowania przez kierowcę prędkości do warunków panujących na drodze lub też gdy proponuje zbyt niską kwotę odszkodowania, trzeba będzie zainwestować w ekspertyzę rzeczoznawcy i dochodzić roszczeń przed sądem. Wówczas pozew może być złożony zarówno przeciwko zarządcy drogi, jak i ubezpieczycielowi.

Dziurawe drogi - walcz o odszkodowanie. Dołącz do dyskusji

Ważne!

  • Jeżeli poszkodowany posiada polisę AC, wówczas może zlikwidować szkodę właśnie z tej polisy. Gdy zakład ubezpieczeń skutecznie wyegzekwuje zwrot pieniędzy od ubezpieczyciela zarządcy drogi, kierowca (właściciel pojazdu) nie straci wówczas zniżki za bezszkodową jazdę.
  • Zwróćmy również uwagę, że zarządca drogi, jeśli ma polisę OC, to właściwy zakład ubezpieczeń zobowiązany jest do zrekompensowania zarówno szkody rzeczowej (pokrycie kosztów naprawy pojazdu), jak i osobowej (koszty leczenia, zadośćuczynienie itd.). O ostatecznej natomiast wysokości odszkodowania decyduje zakres wykupionej przez zarządcę drogi polisy i ogólne warunki ubezpieczenia.

Magdalena Szczepanek

aplikantka radcowska Kancelaria Prawna IURICO

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 23.04.1964 r. Kodeks cywilny - Dz.U. Nr. 16, poz. 93 z późn. zm.
  2. Ustawa z dn. 21.03.1985 r. o drogach publicznych - tekst. jedn. Dz.U. z 2007r. Nr 19, poz. 115, z późn. zm.
Ergo
Dowiedz się więcej na temat: szkody | odszkodowanie | odszkodowania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »