Pracownicze Plany Kapitałowe zastąpią OFE?

Po OFE dopłaty zachęcą do PPK?

Bez względu na to, jak pomysłodawcy będą nazywali PPK, to będą one adresowane do 11 milionów potencjalnych uczestników. Liczba ta nie stanowi jeszcze o powszechności - do OFE należy 16 milionów członków.

Wprowadzamy PPK, które już u zarania niekoniecznie jest rozwiązaniem powszechnym, ponieważ zostawia poza swoim działaniem część obywateli. To nie zmienia faktu, że trzeba zastanowić się nad czynnikami sukcesu. Co zrobić, aby adresaci programu chcieli w nim uczestniczyć? W tym projekcie jest wiele dobrych pomysłów i postanowień. Przykładem jest automatyczny zapis wszystkich, którzy są zatrudnieni i opłacają składki na ubezpieczenia - pod warunkiem, że są w wieku do 55 lat. Jeżeli ktoś jest w wieku od 55 lat do 70 lat - będzie musiał złożyć wniosek. Każdy uczestnik będzie mógł odstąpić od PPK. Jak zachęcić osoby do pozostania w programie?

Reklama

- Ustawodawca proponuje między innymi zachęty finansowe w postaci składki powitalnej z funduszu pracy - powiedział agencji eNewsroom.pl dr Marcin Wojewódka, radca prawny, wiceprezes Instytutu Emerytalnego. - Składka dla osób, które przystąpią w ciągu pierwszych dwóch lat i pozostaną w ramach PPK, będzie wynosić 250 zł. Proponowane będą także dopłaty roczne - w tej chwili na poziomie projektowym będą one wynosić 240 zł. Kwoty te mogą się zwiększyć i mają skłonić uczestników do regularnego opłacania składek. Państwo zastosuje mechanizmy behawioralne - "dopłacimy, jeśli odłożysz środki". Mimo wszystko, diabeł tkwi w szczegółach. Historie takie, jak z OFE, powodują spadek zaufania do instytucji grupowego dodatkowego oszczędzania. Z tym będzie bardzo trudno się zmierzyć. Trzeba zastanowić się i podjąć działania przekonujące ludzi do oszczędzania w ramach PPK. Musimy szukać sojuszników do oszczędzania, ponieważ cel jest jak najbardziej zbożny - dodał Wojewódka.

Czytaj raport "Pracownicze Programy Kapitałowe"

eNewsroom
Dowiedz się więcej na temat: oszczędzanie na emeryturę | PPK | reforma emerytalna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »