Polaków nie stać na oszczędzanie na emeryturę?

Jedynie 4 proc. Polaków deklaruje chęć oszczędzania na przyszłą emeryturę, natomiast 20 proc. twierdzi, że jeszcze o tym nie myśli - wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) "Polacy wobec oszczędzania na emeryturę". Ponad połowa zapytanych przyznała, że problemem jest brak wystarczających środków.

- Badania prowadzone już od wielu lat pokazują, że Polacy mało oszczędzają na emeryturę. Badanie przeprowadzone przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami pokazuje, że niewiele się zmienia. Cały czas procent oszczędzających na emeryturę osób jest bardzo niewielki - mówi Krzysztof Lewandowski, prezes Pioneer Pekao TFI.

Ponad połowa osób nie oszczędzających jest zdania, że ich na to nie stać. Inne badania pokazują, że takich osób jest zdecydowanie mniej, bo ok 30 proc. Zmienia się też to z wiekiem. Coraz więcej oszczędzają osoby po 50, 60. roku życia.

Reklama

- W tej chwili mówimy o stopach zastąpienia sięgających ok 60 proc. w Polsce. Ta liczba cały czas się zmniejsza. Musimy brać pod uwagę zmiany demograficzne. Za kilkanaście lat liczba osób pracujących będzie znacznie niższa, składki, które wnoszą będą mniejsze. Możemy się spodziewać, że emerytury w porównaniu z wynagrodzeniami będą drastycznie niższe.

Ponad połowa Polaków nie potrafi określić ile średnio miesięcznie powinno się odkładać, aby zapewnić sobie odpowiednie środki na przyszłą emeryturę. Natomiast im wcześniej zaczniemy oszczędzać tym mniejsze kwoty możemy odkładać. Ankietowani, którzy wskazali kwotę najczęściej podawali 300 zł miesięcznie.

newsrm.tv
Dowiedz się więcej na temat: oszczędzanie | emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »