Silne umocnienie złotego

Wyniki wyborów w połączeniu z poprawą nastrojów na rynkach zagranicznych korzystnie wpływają na polski rynek FX. Analitycy dają złotemu szanse na umocnienie poniżej poziomu 4,35/EUR. Rentowności obligacji w poniedziałek prawdopodobnie nie zmienią się znacznie.

Wyniki wyborów w połączeniu z poprawą nastrojów na rynkach zagranicznych korzystnie wpływają na polski rynek FX. Analitycy dają złotemu szanse na umocnienie poniżej poziomu 4,35/EUR. Rentowności obligacji w poniedziałek prawdopodobnie nie zmienią się znacznie.

Rynek jest trochę mocniejszy, zapanował lekki optymizm. Rynek wyceniał trzypartyjna koalicję, dwupartyjna jest z pewnością pozytywnym sygnałem. Dzisiaj jest święto w USA, więc można spodziewać się spokojnego dnia- powiedział PAP Andrzej Bowtruczuk, diler walutowy z BRE Banku.

Z cząstkowych danych przedstawionych przez PKW po podliczeniu głosów z 93,05 proc. obwodów wynika, że PO uzyskała 39 proc., PiS - 30 proc., Ruch Palikota - 9,9 proc., PSL - 8,6 proc., a SLD - 8,2 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 48,63 procent.

W opinii analityków Raiffeisen Bank wyniki wyborów w połączeniu z polepszeniem sentymentu globalnego dają złotemu szansę na umocnienie i utrzymanie się pod barierą 4,37/EUR.

Reklama

Kanclerz Niemiec A.Merkel i prezydent Francji N.Sarkozy zapowiedzieli w niedzielę w Berlinie, że do końca października przedstawią "całościowy pakiet" propozycji rozwiązania aktualnych problemów UE. Opowiedzieli się także za dokapitalizowaniem banków.

W piątek niemiecki minister gospodarki P.Roesler oświadczył, że Niemcy są gotowe do obrony euro.W poniedziałek nieczynne będą rynki w USA z uwagi na święto - Columbus Day. Zamknięte były także rynki w Japonii (Health-sports Day).

DŁUG

W poniedziałek zdaniem analityków dług pozostanie stabilny. Umocnienie złotego poniżej 4,35/EUR dałoby impuls do dalszego wzrostu cen.

- Przy oczekiwanej stabilizacji kursu EUR-PLN nie spodziewamy się w dniu dzisiejszym znaczących zmian rentowności polskich papierów skarbowych. Wsparciem dla obligacji rządowych może być wynik niedzielnych wyborów parlamentarnych, który sugeruje stabilizację polityczną. Impulsem do spadków rentowności byłoby ewentualne umocnienie PLN do poniżej 4,35/EUR. Biorąc pod uwagę silne spadki rentowności w ostatnich dniach nie można wykluczyć pewnej presji na korektę ostatnich wzrostów cen - napisano w porannym raporcie Banku BPH.

- Rynek otwiera się bardzo mocno. Najwyraźniej dzisiaj piątkowe doniesienia o obniżeniu ratingu Włoch i Hiszpanii są ignorowane, a głównym wydarzeniem są pozytywnie odbierane przez inwestorów wyniki wyborów. Zmienność może być też ograniczona z uwagi na nieobecność inwestorów z USA - powiedział PAP Henryk Sułek, szef dilerów SPW z Banku Millennium.

Zaznaczył jednak, że za 2-3 dni inwestorzy ponownie mogą zacząć zastanawiać się nad sytuacją zewnętrzną i "hurra-optymizm" może być krótkotrwały.

Agencja Fitch obniżyła w piątek rating Włoch do "A+" z "AA-" (jeden stopień) oraz rating Hiszpanii do "AA-" z "AA+" (dwa stopnie). Perspektywa obu ratingów jest negatywna.

         poniedz.  piątek  piątek
             9.30   16.30    9.20
EUR/PLN    4,3400  4,3684  4,3743
USD/PLN    3,2220  3,2337  3,2521
EUR/USD    1,3475  1,3506  1,3448
OK0713       4,41    4,42    4,42
PS0416       5,06    5,09    5,11
DS1021       5,66    5,76    5,78

OPINIA

Wynik wyborów przełożył się na spadek rentowności SPW i silne umocnienie PLN - Radziwiłł, MF

- Wyniki wyborów zostały pozytywnie odebrane przez inwestorów, w tym również zagranicznych, co przełożyło się na spadek rentowności papierów skarbowych i spore umocnienie złotego - powiedział PAP Radziwiłł.

Wiceminister finansów podkreślił również, że nawet przed wyborami parlamentarnymi reakcje inwestorów zagranicznych na rynku długu były bardzo spokojne i to pomimo znacznych zawirowań w strefie euro.

- We wrześniu występowały umiarkowane wahania przepływów kapitału zagranicznego na polskim rynku obligacji, a saldo zadłużenia wobec tej grupy inwestorów w obligacjach było dodatnie i wyniosło 1,5 mld zł - poinformował Radziwiłł. - Po wrześniu portfel papierów skarbowych w ich posiadaniu osiągnął więc kolejny rekordowo wysoki poziom. Na początku października również odnotowaliśmy napływ kapitału zagranicznego - dodał.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: polski rynek | wyniki wyborów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »