W Niemczech i Austrii potrzebne opiekunki i budowlańcy

Wraz z początkiem maja dla Polaków zostały otwarte rynki pracy Niemiec i Austrii. Są to kraje, które cieszą się dużą popularnością wśród kandydatów poszukujących zatrudniania poza granicami Polski. Okazuje się, że najwięcej pracodawców z tych państw szuka pielęgniarek, opiekunek i pracowników fizycznych.

Takie wnioski przyniosła analiza 2 513 zagranicznych ofert pracy, które ukazały się w serwisie rekrutacyjnym Szybkopraca.pl w okresie listopad 2010 - kwiecień 2011.

Najwięcej ofert z Niemiec

Dane serwisu rekrutacyjnego Szybkopraca.pl pokazują, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy najwięcej ofert pracy pochodziło z Niemiec (27 proc.). Jest to związane z ułatwieniami w podejmowaniu legalnej pracy dla obywateli krajów Europy Wschodniej, należących do Unii Europejskiej. Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania, z której pochodziło 23,3 proc. wszystkich ofert zagranicznych. Innymi krajami, do których mogą wyjeżdżać Polacy są Holandia (14,1 proc.), Francja (8,4 proc.) i Stany Zjednoczone (6,1 proc.). W pierwszej dziesiątce znalazła się również Norwegia (5,1 proc.), Austria (3 proc.) i Belgia (2,9 proc.).

Reklama

Niemcy i Austria wśród najpopularniejszych krajów

Jeśli przeanalizujemy oferty zagraniczne pod względem średniej oglądalności jednego ogłoszenia, okaże się, że największym zainteresowaniem internautów cieszą się propozycje pracy ze Stanów Zjednoczonych. Warto zauważyć, że wśród najpopularniejszych ogłoszeń znajdują się również oferty z Niemiec i Austrii.

Dla tych krajów średnia oglądalność wyniosła odpowiednio 1917,5 oraz 975,9 odsłony. Użytkownicy serwisu Szybkopraca.pl chętnie przeglądali także oferty z Grecji (1904,7 odsłony), Norwegii (1818,7 odsłony), Szwecji (1673,2 odsłony), Danii (1049,9 odsłony) oraz Francji (1000,2 odsłony).

Jakie branże zatrudniają w Niemczech i Austrii?

Dane pokazują, że najwięcej ofert pochodzących z Niemczech i Austrii dotyczy zatrudniania w opiece medycznej i nad dziećmi (21,4 proc.). Do najbardziej popularnych branż można również zaliczyć produkcję (9,6 proc.), budownictwo (8,7 proc.) oraz turystykę (8,6 proc.). Polacy będą mogli znaleźć także zatrudnienie w usługach (7 proc.) i fabrykach (6 proc.).

Jacy specjaliści są potrzebni?

Osoby, które chcą wyjechać do pracy do Niemiec lub Austrii, mają największe szanse na zatrudnienie w charakterze opiekunki - odsetek ofert pracy dla osób ze specjalizacją medyczną wyniósł 15,5 proc., a dla kandydatów bez odpowiedniego wykształcenia 14,9 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się ogłoszenia dla specjalistów związanych z budownictwem (10,5 proc.), przemysłem (9,7 proc.) oraz produkcją (8,7 proc.). Warto zauważyć, że zachodni pracodawcy zgłaszają również zapotrzebowanie na specjalistów z wykształceniem wyższym - mowa o absolwentach farmacji, medycyny lub biotechnologii (3,7 proc.), telekomunikacji (3 proc.) oraz logistyki (2,6 proc.).

Opracowanie:

Justyna Kostrzewska

szybkopraca.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »