Ty decydujesz, kto odziedziczy oszczędności z kont emerytalnych

Pieniądze, które oszczędzamy w dobrowolnych programach emerytalnych to nasze prywatne oszczędności i podlegają one dziedziczeniu. Nie ma więc zagrożenia, że w razie śmierci oszczędzającego przepadną lub trafią do wspólnego worka w ZUS. Są one tak samo traktowane jak te wpłacone na lokatę w banku czy zainwestowane w fundusz inwestycyjny. Jednocześnie mają ten walor, że dają korzyści podatkowe.

W umowie o prowadzenie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego oszczędzający może wskazać jedną lub więcej osób uposażonych, którym w przypadku jego śmierci zostaną wypłacone pieniądze zgromadzone na IKZE.

Oczywiście taka dyspozycja może być w dowolnym momencie w trakcie oszczędzania na IKZE zmieniona. Jeśli posiadacz rachunku IKZE nie określił procentowego udziału osób uposażonych w zgromadzonych środkach lub suma oznaczonych udziałów nie jest równa 1, ich udziały będą potraktowane jako równe.

Reklama

Kto dziedziczy pieniądze z IKZE

Pieniądze na koncie będą także podlegały dziedziczeniu w sytuacji gdy nie zostały wskazane osoby uposażone. Wówczas wejdą po prostu w skład spadku. Spadkobierca ubiegający się o wypłatę środków powinien przedstawić instytucji finansowej prowadzącej IKZE komplet niezbędnych w tym celu dokumentów czyli złożyć pisemny wniosek, okazać dokument tożsamości oraz prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym oszczędzającym bądź zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia.

Natomiast sposób podziału środków powinien wynikać z postanowienia sądu o dziale spadku lub zgodnego oświadczenia wszystkich spadkobierców o sposobie podziału środków zgromadzonych przez oszczędzającego na IKZE. Dokumenty okazujemy w oryginale lub kopii poświadczonej notarialnie.

Uwaga! Aby otrzymać środki po oszczędzającym, trzeba złożyć pisemny wniosek o wypłatę albo o przeniesienie środków oszczędzającego na swoje IKZE. Środki odziedziczone z IKZE mogą być wypłacone bezpośrednio beneficjentowi lub zasilić jego konto IKZE.

Pieniądze te nie podlegają podatkowi od zysków kapitałowych ani podatkowi od spadków i darowizn. Natomiast wypłata środków z IKZE po śmierci oszczędzającego jest opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10 proc. (do samego odprowadzenia podatku jest zobowiązana instytucja finansowa prowadząca IKZE). Jednak warto zapamiętać, że wypłata transferowa z IKZE osoby zmarłej na IKZE osoby uprawnionej jest wolna od tego podatku czyli zostanie on naliczony dopiero wtedy, gdy będziemy wycofywać środki z własnego IKZE.

Wypłata albo transfer na swoje konto emerytalne bez podatku

Również środki gromadzone na Indywidualnym Koncie Emerytalnym traktowane są jak indywidualne oszczędności i w przypadku śmierci posiadacza konta są przekazywane wskazanym przez niego osobom. W umowie o prowadzenie IKE oszczędzający może wskazać jedną lub więcej osób, którym zostaną wypłacone środki zgromadzone na IKE w przypadku jego śmierci. Dyspozycję tę można zmieniać w trakcie prowadzenia IKE.

Jeżeli oszczędzający nie wskaże w umowie osób dziedziczących środki, wchodzą one do spadku. Inaczej może być jedynie w przypadku umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym - kwestie wypłaty środków po śmierci ubezpieczonego reguluje umowa z zakładem ubezpieczeń na życie.

Osoba uprawniona do środków zgromadzonych na IKE zmarłego może dokonać wypłaty transferowej na swoje IKE lub do pracowniczego programu emerytalnego (czyli powiększyć swoje oszczędności emerytalne).

Wielkość limitu rocznych wpłat nie dotyczy środków pochodzących z wypłat transferowych w ramach III filaru. Należy się zdecydować na jedno rozwiązanie czyli albo wypłacić środki albo przetransferować na własne IKE, zwiększając jego wartość - bez żadnych ograniczeń i oczywiście - bez podatku.

W pełnej wysokości są także dziedziczone oszczędności zgromadzone w pracowniczym programie emerytalnym. Nie trzeba się zatem w tym przypadku martwić o podatek od spadków i darowizn. Dodatkowo możemy wyznaczyć dowolną osobę, niekoniecznie z nami spokrewnioną, która będzie uprawniona do tych środków w razie naszej śmierci.

Warto również pamiętać, że dziedziczeniu podlegają pieniądze zgromadzone w OFE oraz na indywidualnym subkoncie w ZUS (ale w ZUS tylko część w ramach II filara).

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »