Biznes będzie 5G

5G: Sieci przemysłowe i inteligentne fabryki coraz bliżej

Poza siecią komercyjną, do której dostęp będą mieli wszyscy konsumenci, także technologia 5G pozwoli na wydzielanie częstotliwości przeznaczonych dla określonych celów, np. inteligentnych biur, fabryk, magazynów czy stadionów. W zależności od potrzeb będą to tzw. sieci kampusowe lub przemysłowe.

Kolejne generacje sieci komórkowych w sposób rewolucyjny zmieniały nasze życie, nie pozostając bez wpływu na sposób prowadzenia biznesu, sprzedaż czy produkcję.

Jest rok 1991, w Polsce rusza pierwsza sieć komórkowa - tzw. 1G -pozwalająca na wykonywanie połączeń "bez kabla". Na ulicach pojawiają się biznesmeni z walizkami w ręku, które gwarantują im możliwość wykonywania rozmów poza siedzibą firmy. Dla znacznej części społeczeństwa jest to rewolucja technologiczna, ale jak się szybko okazuje - to dopiero początek. 5 lat później w roku 1996 pojawia się w Polsce sieć 2G, a wraz z nią - obok prowadzenia rozmów - możliwość wysyłania SMSów, czyli krótkich wiadomości tekstowych. Jednocześnie coraz powszechniejszy staje się bezprzewodowy internet działający z prędkością - wtedy aż, dziś zaledwie - 14,4 kb/s.

Reklama

Niepohamowana ciekawość i postęp sprawiają, że w roku 2004 zostaje wprowadzona technologia UMTS, która pozwala już nie tylko rozmawiać czy wysyłać wiadomości, ale także prowadzić wideorozmowy. Trzecia  generacja (3G) rozpoczyna erę internetu w komórce, dając możliwość przeglądania w telefonie stron internetowych, pozwalając na stały dostęp do poczty mailowej, dołączanie do dynamicznie rozwijających się portali społecznościowych oraz słuchanie muzyki online. Z czasem użytkownik staje się coraz bardziej wymagający i  okazuje się, że jego potrzeby zaczynają przekraczać możliwości sieci 3G.

Technologia napędza zmianę

W 2010 r. w Polsce powstaje pierwsza na świecie sieć LTE oparta na częstotliwości 1800 MHz, a gwarantowane przez nią prędkości transmisji danych sprawiają, że znaczna część naszego życia przenosi się do internetu. Bankowość, dostęp do informacji, zakupy, rozrywka,
czas wolny, nauka - wystarczy sprawdzić aplikacje w telefonie by przekonać się jak potrzebny jest nam szybki internet i jak silnie wspiera nas każdego dnia.  Ogromną wartość 4G/LTE doskonale pokazał ostatni rok, kiedy to z dnia na dzień przeszliśmy na tryb pracy zdalnej. Wtedy też dostrzegliśmy, że [MD1] przyszedł czas na kolejny krok w rozwoju technologii.

- Z tego względu od ponad roku Plus intensywnie inwestuje w sieć 5G. To szybki internet
z minimalnymi opóźnieniami, dzięki któremu szansę na rozwój ma każda branża, a możliwości zastosowania ogranicza wyłącznie nasza kreatywności. 5G to również internet rzeczy i obsługa do 1 mln urządzeń na kilometr kwadratowy. Dla porównania zasiedlenie Makao,
jednego z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie, wynosi ponad 21 tys. osób/km² - mówi Przemysław Gęsiak, ekspert ds. nowych technologii w Plusie. - Według prognoz w najbliższej przyszłości wokół każdego z nas do sieci podłączonych będzie do tysiąca różnych urządzeń. Będą to nie tylko lodówki, pralki, telewizory czy samochody, które częściowo już dziś są w sieci, ale również buty, ubrania, roboty sprzątające, czy lampy i inteligentne żarówki. - Wkraczamy w erę Internetu rzeczy - dodaje Gęsiak.

Dynamiczny wzrost zainteresowania 5G to rzeczywistość, co rejestrują m.in. producenci sprzętu. Porównując pierwsze kwartały ubiegłego i bieżącego roku, liczba dostarczonych smartfonów obsługujących 5G, wzrosła na całym rynku o 458 proc. (Canalys, 05. 2021). OPPO, globalny producent urządzeń inteligentnych i gość konferencji, miał w tym niebagatelny udział: dostarczył 21,5 mln smartfonów i zajął drugie miejsce w globalnym zestawieniu.

- W rozwój nowych technologii inwestujemy jako marka ogromne środki dostrzegając dynamiczną potrzebę rynku i klientów. Tylko w latach 2020-2022 zainwestujemy ponad 7 mld dolarów. Już teraz jesteśmy wiodącym partnerem dla operatorów komórkowych na całym świecie, między innymi dzięki temu, że mocno wspieramy rozwój standardów sieciowych - mówi Marcin Żurawski, szef sprzedaży operatorskiej w OPPO.

- Według naszych badań, 79 proc. Polaków już dzisiaj widzi technologię jako czynnik diametralnie wpływający na rozwój społeczno-gospodarczy. Dlatego bardzo intensywnie rozwijamy nasze portfolio urządzeń, oferując także przystępne budżetowo modele jak OPPO A745G, który jest dostępny na wyłączność w Plusie - dodaje.

5G szyte na miarę

Jakie możliwości stworzy sieć 5G? W biznesie pozwoli na indywidualne wykorzystanie technologii transmisji danych piątej generacji w trzech podstawowych modelach sieci - komercyjnej 5G, kampusowej 5G i przemysłowej 5G.

Sieć komercyjna 5G to sieć, którą obecnie budujemy. Dziś w jej zasięgu jest ponad 13 mln mieszkańców w niemal 400 miejscowościach. To sieć, która będzie nas otaczać i wspierać naszą codzienność. - tłumaczy ekspert Plusa.

Umożliwi sterowanie inteligentnymi domami lub całymi miastami. W biznesie 5G pozwoli wprowadzić tzw. sieci kampusowe.

- Sieć kampusowa to taka dedykowana mini sieć komórkowa budowana na terenie wskazanym przez klienta w celu zapewnienia najwyższych parametrów transmisji 5G w całej lokalizacji - zauważa Gęsiak.

- Pozwoli ona na rezygnację z kabli, a co za tym idzie swobodną aranżację biur i miejsc pracy. Zapewni stały dostęp do internetu i aplikacji firmowych niezależnie od tego,
gdzie się znajdujemy - w biurze, na terenach zewnętrznych czy halach produkcyjnych. Będzie to pasmo licencjonowane, czyli bezpieczniejsze niż wi-fi, do którego podłączymy także wszystkie czujniki, liczniki i kamery. W ten sposób stworzymy na terenie przedsiębiorstwa jeden system komunikacyjny dla telefonów, komputerów i urządzeń technicznych - dodaje ekspert Plusa.

Zmiana technologiczna w fabrykach

- Prawdziwą rewolucją  jaką wprowadzi 5G w biznesie będą jednak sieci przemysłowe 5G, a wraz z nimi inteligentne fabryki - czyli nic innego, jak obrazy z filmów przeniesione do rzeczywistości - mówi ekspert. - Bezobsługowe i bezpieczne linie produkcyjne oraz zdalnie sterowane maszyny wykorzystywane w zawodach niebezpiecznych takich jak np. górnictwo - dodaje.

Takie fabryki - podkreśla - już powstają. Podobnie jak inteligentne magazyny, w których większość prac wykonują roboty nadzorowane przez wykwalifikowany personel
czy inteligentne porty ze zdalnie sterowanymi suwnicami i platformami transportowymi.

- Ważnym komponentem sieci przemysłowych będzie zastosowanie tzw. przetwarzania brzegowego (ang. edge computing) w celu osiągnięcia jak najmniejszych opóźnień
i zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa oraz pełnej prywatności przesyłanych danych. Przykład z Niemiec pokazuje, że to już się dzieje. Tamtejszy regulator rozdysponował ponad 100 koncesji na przemysłowe sieci 5G. Niemcy nie tylko planują, ale już wprowadzają zmiany technologiczne w swoich fabrykach. W Polsce też możemy to robić, jesteśmy na to gotowi - przekonuje Gęsiak.

mk

Partnerem tekstu jest Plus, lider technologii 5G


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 5G | sieć 5G
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »