Biznes będzie 5G

Bez 5G nie będzie społeczeństwa, biznesu i gospodarki 4.0

Nowy standard transmisji danych zmieni sposób, w jaki pracujemy i odpoczywamy. Korzyści, które ze sobą niesie można dostrzec z perspektywy pojedynczego użytkownika, jak i całej gospodarki. 5G będzie rewolucją. Tłumaczymy, dlaczego i gdzie może się ona dokonać już w niedalekiej przyszłości.

Czym jest 5G? To kolejny standard bezprzewodowej transmisji danych. Dzięki niemu możemy oglądać filmy na telefonie, przeglądać portale internetowe, nadawać na żywo z różnych wydarzeń, jak koncerty czy wydarzenia sportowe, by emocjami dzielić się z najbliższymi.

Jak spojrzymy na telefon, to najpewniej na górze wyświetlacza będzie widoczna niewielka ikonka - oznaczenie "jakości" połączenia, z którego obecnie korzystamy: 4G/LTE, 3G (ewentualnie HSPA) lub 2G (ewentualnie EDGE). To nic innego, jak obecnie dostępny standard sieci, od którego zależy m.in. szybkości internetu mobilnego.

Reklama

Przy 4G/LTE przeglądanie stron internetowych czy oglądanie filmów nie stanowi żadnego problemu. Przy 3G potrafią się pojawić z tym niemałe problemy. Różnic jest oczywiście o wiele więcej. Chodzi jednak o kierunek zmian: kolejna generacja - większe możliwości.

Po 4G/LTE standardem będzie właśnie 5G. Dzisiaj ze względu na brak rozstrzygniętej aukcji operatorzy wykorzystują inne dostępne im pasma, jak np. Plus 2600 MHz TDD. Dzięki temu już teraz 5G ma parametry znacznie wyższe niż 4G/LTE. W przypadku obecnie zdecydowanie najszybszej sieci 5G Plusa - do 600 Mb/s.

5G w porównaniu do swojej poprzedniczki zaoferuje nawet 10x większą szybkość transferu, znacząco mniejsze opóźnienia (poniżej 10 milisekund), jak również większą pojemność. To najczęściej wskazywane cechy nowego standardu, które pojawią się stopniowo wraz z jego rozwojem. Na tyle przełomowe, że już mówi się o tym, że w przyszłości doprowadzą one do rewolucji w wielu obszarach życia: od służby zdrowia, sprzedaży, produkcji, szeroko rozumianego biznesu, rozrywki po sektor publiczny czy bezpieczeństwo. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie zmiany przyniesie najnowszy rozwijający się standard technologii mobilnej.

Szybsza służba zdrowia

Wykorzystanie w służbie zdrowia 5G to większa jej dostępność dla obywateli, niższe koszty i większa wydajność. Nawet bez szerokiego wykorzystania nowych technologii, na które trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, zmiana będzie odczuwalna. W przyszłości sieć nowej generacji pozwoli na transfer danych nawet z prędkością 10 Gb/s, dzięki czemu pracować będzie można szybciej i wydajniej, np. w terenie, a przede wszystkim skróci się czas niezbędny dla przesłania ogromnych ilości danych.

Małe opóźnienie to wsparcie dla operacji wykonywanych przy udziale sztucznej inteligencji i z wykorzystaniem robotów wymagających wysokiej precyzji. 5G to też większe cybebezpieczeństwo tak ważne dla medycznych baz danych, w których przechowywane są informacje wrażliwe o pacjentach.

Świat przyszłości, podkreślmy, nie tak znów odległej, to szybsze gromadzenie, przetwarzanie i analiza danych, pochodzących z coraz bardziej zaawansowanych urządzeń z grupy "medycznego internetu rzeczy" (mIoT), które w czasie rzeczywistym będą monitorować podstawowe parametry organizmu (np. po przeszczepie serca), a lekarz nie tylko będzie miał do nich stały dostęp, ale również zostanie poinformowany, gdy coś niepokojącego zacznie się dziać.

Potencjał robotów i AI już niedługo będzie widoczny w diagnostyce, chirurgii, fizjoterapii i rehabilitacji, telemedycynie, opiece domowej i opiece nad osobami starszymi. Natomiast wykorzystanie AR pozwoli na tworzenie realistycznych środowisk szkoleniowych dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych. Podstawą dla nowych rozwiązań będzie właśnie 5G.

Nowe możliwości w handlu

5G może nie wpłynie bezpośrednio na zakupy w sklepie stacjonarnym, ale bez wątpienia może pomóc dostarczyć usługi online, które pozwolą konsumentom lepiej się do nich przygotować. Opcja: przymierz zanim kupisz, wykorzystująca rzeczywistość rozszerzoną do zastosowania tak w domu, jak i sklepie, bez chodzenia do przebieralni, uprości etap wyboru konkretnych produktów. Zastosowanie systemu kamer, czujników i automatycznych technologii płatniczych znacząco uprości obsługę klienta. Wykorzystanie IoT pozwoli na lepszą politykę zarządzania zapasami w czasie rzeczywistym. Sprzedawcy i producenci będą mieli dostęp do informacji, co i w jakiej wielkości się sprzedaje w zależności od miejsca ułożenia na półce lub godziny. Oczywiście w czasie rzeczywistym, co pozwoli na lepsze dopasowanie oferty i reagowanie na konkretne potrzeby lub okoliczności.

Ogromne ilości danych, które dzięki IoT będą zbierane - pozwolą na lepsze zarządzanie produkcją, a sprzedawcom na lepsze dopasowanie usługi lub reklamy do klientów.

Przemysł 4.0

Produkcja będzie bardziej innowacyjna, szybsza i wydajna. Wejdzie w etap 4.0. Maszyny będzie można monitorować w czasie rzeczywistym, co pozwoli lepiej zarządzać naprawami i konserwacją, a nawet przewidywać prawdopodobieństwo, kiedy powinno się wymienić poszczególne podzespoły, by minimalizować ryzyko awarii i przestojów. Pojazdami autonomicznymi będzie można zarządzać zdalnie, ograniczając ryzyko zdarzenia, zatoru lub pustych kursów. Informacje, które będą spływać natychmiast z m.in. magazynów, fabryk, dostawców - pozwolą na lepsze zarządzanie popytem/podażą w myśl zasady "just-in-time", co zmniejszy koszty (m.in. nadmiarowego magazynowania) i wyeliminuje ryzyko braków towaru.

Dzięki 5G powstanie wreszcie inteligenta fabryka, w której maszyny komunikują się i podejmują decyzje autonomicznie, co zwiększy bezpieczeństwo produkcji.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Więcej informacji

Jednym z największych beneficjentów 5G i powstałego w efekcie internetu rzeczy (IoT) będzie sektor motoryzacji oraz logistyki. Montowanie czujników w różnych podzespołach pozwoli zbierać dane na temat stanu technicznego pojazdu (bez konieczności udania się do serwisu). Gromadzenie informacji o zachowaniu kierowców na drodze, przesyłanie i analizowanie ich w czasie rzeczywistym, w celu poprawy parametrów technicznych samochodu, efektywniejszego zużycia paliwa lub zmniejszenia zużycia części i kosztów naprawy - to kolejne efekty zastosowania IoT.

5G pozwoli również lepiej i bardziej efektywnie zarządzać miastami. Smart City to koncepcja, która zakłada wykorzystanie technologii do zrównoważonego rozwoju aglomeracji, przy założeniu, że będą one dynamicznie rosnąć w najbliższych dziesięcioleciach, a tym samym mierzyć się z coraz większymi wyzwaniami w obszarze dostępności usług czy zapewnienia oczekiwanego poziomu życia. Ponownie chodzi o dane, które będą zbierane przez różnego rodzaju czujniki, np. o zdarzeniach, w tym o natężeniu ruchu, awariach w sieciach wodociągowych, stanie powietrza. Integracja systemów zarządzania ruchem, odpadami, oświetleniem - umożliwi lepsze planowanie i działanie miejskich usług użyteczności publicznej, w tym szybszą reakcję na zmieniające się okoliczności.

Efekt 5G w rozrywce

Rozwój nowej generacji sieci będzie miał również wpływ na to jak spędzamy wolny czas. Szybszy internet i mniejsze opóźnienia nie pozostaną bez znaczenia dla jakości oglądanych filmów lub doświadczeń w grach online. I chociaż najczęściej właśnie na te aspekty 5G zwraca się uwagę, to zmian będzie znacznie więcej. Pojawią się nowe rodzaje rozrywki w ramach tzw. wirtualnej rzeczywistości. Skorzysta sport i kultura. Już pojawiają się pierwsze eksperymenty z zastosowaniem kamer na sportowcach, by dostarczyć widzom jeszcze więcej wrażeń. Wyobraźmy sobie, że bez wychodzenia z domu będzie można zasiąść w pierwszym rzędzie podczas koncertu noworocznego w Filharmonii Wiedeńskiej, mając takie wrażenia jakby się tam było naprawdę.

Szybszy internet jest kluczowy z jeszcze jednego powodu. Coraz więcej danych będziemy wysyłać i pobierać, a dodatkowo liczba sprzętów na jednego użytkownika stale będzie rosła. Jak duże ma to znaczenie pokazała pandemia, gdy w pracy zdalnej do tej samej sieci nie był podpięty jak zwyczajowo jeden komputer, ale kilka. Gdy każdy domownik robił coś innego: pracował, oglądał filmy, uczył się zdalnie lub prowadził wideokonferencję - spadek jakości połączenia mógł być odczuwalny. Z 5G takie problemy znikną na dobre.

c.s.

Tekst powstał w ramach cyklu "Biznes będzie 5G", którego partnerem jest Plus, lider technologii 5G

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 5G | transmisja danych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »