Brexit wywoła chaos?

Minister zdrowia: Przez brexit może zabraknąć produktów medycznych w Niemczech

- Chaotyczny brexit może doprowadzić do niedoboru niektórych produktów medycznych na terytorium Niemiec - alarmuje w czwartek w liście do Komisji Europejskiej minister zdrowia RFN Jens Spahn. Jak wynika z wyliczeń resortu chodzi nawet o kilkadziesiąt tysięcy wyrobów.

Wiele produktów medycznych może być sprzedawanych lub używanych na terytorium całej UE, ponieważ uzyskało potrzebne certyfikaty w Wielkiej Brytanii. Póki kraj jest częścią Wspólnoty, są one honorowane na całym jej terenie. Konsekwencją twardego wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii będzie jednak automatyczna utrata ważności dopuszczeń dziesiątków tysięcy wyrobów.

Chodzi m.in. o implanty, rozruszniki serca i produkty niezbędne do analizowania próbek krwi, w tym na obecność wirusa HIV.

- Obawiam się, że również w Niemczech - najpóźniej od połowy kwietnia 2019 roku - zaopatrzenie pacjentów w preparaty krwiopochodne może być zagrożone - ostrzega Spahn w liście, do którego dotarł gospodarczy dziennik "Handelsblatt".

Reklama

- Należy wychodzić z założenia, że przy chaotycznym brexicie i braku praktycznego porozumienia dotyczącego zasad postępowania, dziesiątki tysięcy produktów straci formalne prawo zbywalności na terenie 27 państw UE. Nie będą one zatem dostępne na europejskim rynku - dodaje.

Produkty medyczne są testowane i oceniane przez licencjonowane placówki badawcze rozsiane po Unii Europejskiej. Ich certyfikaty są ważne na terytorium całej Wspólnoty. Na przestrzeni lat doszło jednak do specjalizacji tych instytucji - w konsekwencji konkretne kategorie produktów zazwyczaj wchodzą na europejski rynek dzięki atestom z konkretnych krajów. Wyjście państwa z Unii oznacza utratę ważności certyfikatów wydanych przez instytucje, które są zlokalizowane na jego terytorium.

Spahn zwraca uwagę, że pozostałe placówki nie będą w stanie w krótkim czasie nadążyć z procesem dopuszczania do użytku w UE: albo nie specjalizują się w konkretnych produktach, albo nie mają wolnych mocy przerobowych.

Niemiecki minister domaga się od KE ułatwień dla placówek badawczych pozostających w Unii w przejmowaniu uprawnień certyfikacyjnych od Brytyjczyków. Dodatkowo należy jak najszybciej stworzyć katalog produktów, którym grozi utrata dostępu do unijnego rynku z powodu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE. Spahn apeluje też o rozwiązanie przejściowe, pozwalające producentom jeszcze przez 12 miesięcy po brexicie zachować prawo do sprzedaży na podstawie certyfikatów uzyskanych w W. Brytanii.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

PAP
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | minister | produkty | brexit | minister zdrowia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »