Reklama

Co się dzieje z pieniędzmi, które wpłacamy na PPK?

Program Pracowniczych Planów Kapitałowych objął w tym roku ostatnią grupę pracodawców. To oznacza, że już wkrótce każda osoba zatrudniona będzie mogła zacząć dodatkowo oszczędzać na emeryturę. Wiele osób obawia się jednak, gdzie trafiają te pieniądze i czy są bezpieczne.

Reklama

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Pracownicze Plany Kapitałowe pozwalają na oszczędzanie dodatkowych środków, które będą stanowiły istotny zastrzyk gotówki po przejściu na emeryturę. System jest bardzo korzystny dla pracownika - do odkładanych pieniędzy dopłaca nam pracodawca i państwo. Program jest stosunkowo nowy, dlatego wciąż budzi wiele wątpliwości i niepewności. Część z nas z pewnością zastanawia się, co dzieje się z pieniędzmi, które co miesiąc potrącane są z pensji pracowników należących do PPK. Kwota obejmuje 2 proc. wynagrodzenia, pracownik może dobrowolnie zwiększyć ją do 4 proc., 1,5 proc. dokłada pracodawca (wpłatę może powiększyć jeszcze o 2,5 proc. wynagrodzenia). Od państwa otrzymamy 240 zł rocznie i 250 zł na start. Gdzie konkretnie trafiają te pieniądze?

Kto gromadzi nasze wpłaty?

Reklama

Wprowadzając PPK w swojej firmie, pracodawca w porozumieniu z pracownikami musi wybrać instytucję finansową, która będzie prowadzić rachunki uczestników i inwestować zgromadzone środki. Pieniądze są w bezpiecznych rękach, kontrolę nad instytucjami sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. By instytucja mogła zacząć obsługiwać rachunki PPK, musi spełnić szereg wymogów, m.in. posiadać wieloletnie doświadczenie na rynku i spełniać kryterium kapitałowe. Środki trafiają na indywidualne rachunki uczestników PPK i inwestowane są w celu ich pomnażania.

Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem pieniędzy?

Wiele osób zastanawia się, czy inwestowanie środków jest na pewno bezpieczne. Warto wiedzieć, że banki również inwestują nasze pieniądze, a mimo to, gdy wpłacamy je na lokatę, możemy być raczej spokojni, że wypłacimy je w całości, a dodatkowo - z niewielkim zyskiem. Podobnie rzecz ma się ze środkami gromadzonymi na koncie w PPK. W celu ograniczenia ryzyka do minimum pieniądze lokowane są w fundusze zdefiniowanej daty. Oznacza to, że w miarę zbliżania się do 60. roku życia instytucja finansowa zmienia strategię inwestycyjną. Gdy wiek emerytalny mamy jeszcze daleko przed sobą, pieniądze inwestowane są w instrumenty, które mogą przynieść dużo wyższy zysk, ale są nieco bardziej ryzykowne, na przykład akcje. Z czasem jednak udział tych instrumentów zmniejsza się na rzecz bezpieczniejszych i przynoszących mniejsze zyski, na przykład obligacji emitowanych przez Skarb Państwa. Osoba, która zacznie oszczędzać pieniądze w PPK, przypisywana jest do funduszu właściwego dla jej wieku.

- Uczestnik PPK może dokonywać konwersji lub zamiany, czyli przenosić zgromadzone oszczędności pomiędzy funduszami zdefiniowanej daty - dwie zmiany w roku będą bezpłatne. Można również zmienić fundusz, w którym oszczędzamy i wpłacać nowe środki do funduszu innego niż ten dedykowany dla nas z racji wieku, o wyższym lub niższym ryzyku inwestycyjnym - tłumaczy Mateusz Kozłowski, ekspert portalu MojePPK.pl. - Dodatkowo istnieje możliwość podzielenia wpłat w taki sposób, by wpływały do kilku różnych funduszy zdefiniowanej daty. To daje uczestnikom kontrolę nad inwestowaniem środków i umożliwia im jeszcze efektywniejsze pomnażanie środków.

Co się dzieje z pieniędzmi w przypadku utraty pracy lub śmierci uczestnika?

Gdy uczestnik PPK straci pracę, pieniądze pozostają na utworzonym rachunku. Pomimo że nie będą na niego trafiać kolejne wpłaty, to środki są przez cały czas inwestowane. W przypadku zmiany pracy możemy prowadzić dwa rachunki (u byłego i obecnego pracodawcy) lub przenieść dotychczasowe wpłaty na rachunek PPK u nowego pracodawcy. Środki zgromadzone w PPK podlegają również dziedziczeniu. Uczestnik może wskazać osobę (lub osoby) uprawnioną do otrzymania jego środków. Jeśli jednak jej nie wskaże dziedziczenie nastąpi a na zasadach ogólnych. Osoba uprawniona nie otrzyma pełnej kwoty, jeżeli uczestnik pozostawał w związku małżeńskim. W takim przypadku połowa zgromadzonych środków (w zakresie w jakim stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej) trafi do małżonka, a resztę otrzymają osoby uprawnione lub spadkobiercy.

Partnerem publikacji jest PFR Portal PPK, operator portalu MojePPK.pl

Wideo sponsorowane

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »