Reklama

Oszczędzanie w PPK – nie tylko na emeryturę

Choć Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny system oszczędzania stworzony głównie z myślą o gromadzeniu kapitału na emeryturę, pieniądze możemy odkładać nie tylko na ten cel. Można je bowiem wypłacić w dowolnym momencie. Fundusze zgromadzone na rachunku PPK to nasze pieniądze, z których możemy skorzystać, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Możemy przeznaczyć je na wkład własny, leczenie, a nawet… na wakacje.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny system oszczędzania na przyszłą emeryturę. Ale nie tylko, ponieważ choć teoretycznie odkładamy przede wszystkim na jesień życia, zgromadzone na rachunku fundusze możemy wypłacić w każdej chwili. Przez cały okres oszczędzania są to nasze pieniądze, po które w razie konieczności możemy sięgnąć i z nich korzystać. Innymi słowy, odkładane każdego miesiąca sumy składają się nie tylko na odległą dla wielu emeryturę. Warto o tym pamiętać, jeśli ciągle zastanawiamy się, czy przystąpić do programu.

PPK, czyli dlaczego warto odkładać dodatkowe pieniądze na emeryturę

Reklama

Jak powszechnie wiadomo i co przyznają obecnie niemal wszyscy - emerytura, którą w przyszłości dostanie każdy z nas, nie wystarczy na godne życie. O finansowe bezpieczeństwo i komfort "na stare lata", czy tego chcemy, czy nie, musimy zadbać sami, a jednym ze sposobów są Pracownicze Plany Kapitałowe. Jest to rozwiązanie o tyle kuszące, że do zbieranych przez nas pieniędzy dokłada się również nasz pracodawca oraz państwo. To dodatkowe fundusze, swoisty bonus, który przysługuje nam wyłącznie po przystąpieniu do PPK.

To, ile zyskujemy, najlepiej widać na konkretnym przykładzie. Jeśli nasza pensja wynosi 4000 zł, każdego miesiąca odkładamy minimum 80 zł (przy założeniu, że odprowadzamy wpłatę w wysokości 2 proc. naszej pensji) a nasz pracodawca dokłada nam 60 zł (przy założeniu, że odprowadza tylko wpłatę podstawową, czyli 1,5 proc.). Łącznie na nasz rachunek trafia więc miesięcznie 140 zł. Oprócz tego przysługują nam bonusy od państwa, czyli 250 zł wpłaty powitalnej oraz 240 zł dopłaty rocznej. "Ubytek" z pensji jest zatem minimalny, ale zapewne większości z nas ciężko byłoby odłożyć tę kwotę samodzielnie. A nawet gdyby się to udawało - będzie to tylko 80 zł, a nie 140 zł, gdyż nikt poza nami do naszych oszczędności się nie dołoży.

Jak to będzie wyglądało w przypadku innych zarobków, można sprawdzić tutaj.

PPK, czyli prywatne konto i nasze pieniądze

Mimo że posiadając rachunek PPK odkładamy przede wszystkim z myślą o emeryturze, po zbierane każdego miesiąca pieniądze, jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy w każdej chwili sięgnąć. Rachunek w PPK jest naszą własnością, podobnie jak do nas przypisane jest nasze prywatne konto bankowe.

Wymienione okoliczności, czyli kredyt hipoteczny oraz choroba, to szczególne sytuacje, w przypadku których możemy skorzystać ze zgromadzonych funduszy bez potrąceń. Jednak wbrew dość popularnej, obiegowej opinii, to nie jedyne sytuacje, gdy możemy sięgnąć po środki odłożone na PPK. Pieniądze możemy wypłacić również na dowolny cel - choćby zakup samochodu, wakacyjny wyjazd czy jakiekolwiek inne plany, na których realizację będziemy potrzebować gotówki.

Wypłaty środków z PPK przed 60. rokiem życia możemy dokonać w dowolnym momencie, dowolną liczbę razy. Nie oznacza to jednak rezygnacji z uczestnictwa w PPK - nawet jeśli "wyczyścimy" swój rachunek, śmiało możemy zacząć odkładać od nowa, na kolejny cel. Taka wypłata wiąże się z pewnymi konsekwencjami: musimy liczyć się z utratą kwoty dołożonej przez państwo, 30 proc. środków pochodzących z wpłat pracodawcy zostanie przekazane na nasze konto w ZUS - jako składka emerytalna, zapłacimy również 19 proc. podatek od wypracowanych zysków kapitałowych (warto podkreślić, że tzw. podatek Belki dotyczy jedynie wypracowanego zysku, a nie całej kwoty wypłaty). Jednak nawet przy uwzględnieniu wszelkich potrąceń, dzięki dopłacie ze strony pracodawcy oraz inwestowaniu środków oszczędzanie pieniędzy w PPK aktualnie wciąż wypada bardziej korzystnie, niż trzymanie funduszy na nieoprocentowanych rachunkach bieżących czy nisko oprocentowanych lokatach.

Na Pracownicze Plany Kapitałowe warto więc patrzeć przez pryzmat zysku i konkretnych liczb. Każdego miesiąca niejako w "prezencie" dostajemy bowiem dodatkowe pieniądze od naszego pracodawcy, a jeśli spełnimy warunki - również od państwa. Nasze pieniądze nie są w żaden sposób "zamrożone" - w każdej chwili możemy z nich skorzystać.

Partnerem publikacji jest PFR Portal PPK, operator portalu MojePPK.pl

Wideo sponsorowane


Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »