Reklama

Pracodawca i pracownik: co muszą wiedzieć o PPK?

Nie warto liczyć na to, że zdołamy się w przyszłości utrzymać z emerytury. ZUS już teraz ostrzega, że w 2060 roku stopa zastąpienia, czyli wskaźnik mówiący, ile procent ostatniej otrzymanej w życiu pensji będzie stanowić emerytura, spadnie poniżej 30 proc. Musimy zacząć oszczędzać sami. Jednym z najkorzystniejszych rozwiązań jest przystąpienie do systemu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Przyszłość jest w naszych rękach

Pracownicze Plany Kapitałowe powstały w odpowiedzi na zatrważające dla przyszłych emerytów prognozy. By godnie żyć na starość, musimy zacząć oszczędzać samodzielnie. Pomóc ma nam w tym program, dzięki któremu do oszczędzania dokłada nam się pracodawca oraz państwo. Prócz kwoty, którą odkładamy sami (w podstawowym wariancie wynosi ona 2 proc. wynagrodzenia), 1,5 proc. wynagrodzenia dokłada nam nasz pracodawca, a 240 zł raz do roku, jeśli spełnimy wskazane w ustawie o PPK warunki - państwo. Dodatkowo po trzech miesiącach od przystąpienia do planu, na powitanie otrzymujemy 250 zł. Dzięki państwu i pracodawcy odkładana przez nas kwota jest zatem prawie podwajana. To znacznie korzystniejsze niż samodzielne odkładanie pieniędzy w banku. Warto jednocześnie zaznaczyć, że przynależność do tego systemu oszczędzania jest całkowicie dobrowolna.

PPK - co powinien wiedzieć pracownik?

Reklama

Z założenia odkładanie pieniędzy w PPK trwa co najmniej do 60. urodzin pracownika. Następnie można całą uzbieraną sumę wypłacić za jednym razem lub wypłacić  25 proc. oszczędności, a resztę otrzymywać co miesiąc przez kolejnych 10 lat. Dzięki temu odłożone środki nadal będą pracowały, ostatecznie więc suma wypłaconych pieniędzy będzie wyższa niż ta, którą możemy wybrać z konta w wieku 60 lat.  

- Wiele osób zastanawia się, czy zebrane środki można wypłacić wcześniej. W trakcie trwania programu wolno nam wypłacić pieniądze w każdej chwili, ale musimy wówczas liczyć się z pewnymi pomniejszeniami. Priorytetem ustawy było zapewnienie bezpieczeństwa finansowego na emeryturze i takie oszczędzanie, do co najmniej 60. roku życia, jest najbardziej premiowane - tłumaczy Tomasz Krygier, ekspert portalu MojePPK.pl. - Bez pomniejszeń możemy w dowolnym momencie wypłacić 25 proc. na leczenie siebie, małżonka lub dziecka. Środki z PPK możemy także w całości przeznaczyć na sfinansowanie wkładu własnego do kredytu hipotecznego (ta opcja możliwa jest tylko dla uczestników przed 45 r.ż.). W tym przypadku jest to jednak forma pożyczki, którą należy zwrócić przed 60. rokiem życia.

Jeśli zdecydujemy się na wypłatę pieniędzy w dowolnym momencie przed 60. rokiem życia, czyli na tzw. zwrot, musimy liczyć się z potrąceniami. 30 proc. środków z wpłat pracodawcy zostanie przekazane do ZUS i zapisane na naszym koncie jako składka emerytalna, co oznacza, że będzie brane pod uwagę przy wyliczeniu naszej emerytury. Stracimy również środki z dopłat od państwa. Zapłacimy także podatek od zysków kapitałowych (19 proc.), czyli od kwoty, którą dodatkowo wypracowały nasze pieniądze. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nawet wypłacając środki zebrane w PPK przedterminowo, możemy zebrać większą kwotę, niż odkładając je na koncie w banku. Co więcej, decydując się na zwrot środków, nie musimy rezygnować z oszczędzania i możemy wciąż cieszyć się wpłatami pracodawcy i dopłatami od państwa.

Wpłaty z punktu widzenia pracodawcy

W 2021 roku do PPK wejdą wszystkie firmy zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego, niezależnie od tego, ilu zatrudniają pracowników. Wyjątek stanowią osoby na samozatrudnieniu, mikrofirmy (o ile wszyscy pracownicy złożyli rezygnację) oraz firmy prowadzące PPE. Warto potraktować tę formę oszczędzania pracowniczego jako benefit. Pracodawca może zwiększyć swoje wpłaty na konta pracownicze nawet do 4 proc. wynagrodzenia. Taka decyzja ma pozytywny wpływ na motywację pracowników i ich lojalność wobec firmy, tym samym podnosi jej atrakcyjność na rynku pracy. W dodatku wpłaty do PPK traktowane są jako koszty uzyskania przychodu, ale nie wpływają na wysokość dotychczasowo płaconych składek. Pracodawca wspólnie z pracownikami dokonuje wyboru instytucji finansowej obsługującej rachunki PPK. Ma ona gromadzić i inwestować zebrane środki. Których pracowników obejmuje umowa o prowadzenie PPK?

Inwestycja w tego rodzaju fundusze nie tylko zapewnia lepszą jesień życia osobom zatrudnionym, ale również stymuluje rynek i sprzyja rozwojowi gospodarczemu, dlatego nam wszystkim powinno zależeć na tym, by jak najwięcej osób dołączyło do PPK. Niewielkie kwoty odkładane każdego miesiąca mogą w przyszłości znacznie poprawić jakość naszego życia.

Partnerem publikacji jest PFR Portal PPK, operator portalu MojePPK.pl

Wideo sponsorowane


Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »