EFP

6 najciekawszych tematów paneli 1. Europejskiego Forum Przyszłości

W dniach 6–8 października odbyła się pierwsza edycja Europejskiego Forum Przyszłości, będąca odpowiedzią na szereg wyzwań cywilizacyjnych, społecznych i gospodarczych, przed którymi staje obecnie współczesny świat. Problemów jest oczywiście sporo, nie dziwi więc różnorodność podejmowanych na wydarzeniu tematów. Oto najciekawsze z nich.

Europejskie Forum Przyszłości, co podkreślą organizatorzy, czyli Śląski Fundusz Rozwoju, pretenduje do miana najważniejszej imprezy tego typu w naszej części Europy. O tym, że się to udało, świadczyć może ogromne zainteresowanie partnerów, mediów, zaproszonych ekspertów oraz uczestników. Dość powiedzieć, że w wydarzeniu osobiście wzięło udział kilka tysięcy gości, a w transmisje online śledziło już kilkadziesiąt tysięcy widzów. Sporo było również paneli dyskusyjnych, co oznacza, że poruszano bardzo zróżnicowane zagadnienia. Oto przegląd najciekawszych panele tematyczne pierwszego Europejskiego Forum Przyszłości.

Cyfrowa przyszłość Europy

W ramach panelu "Cyfrowa przyszłość Europy" odbyły się dwie debaty: "Cyfrowe przyspieszenie: wspólny Internet - debata o przyszłości cyfryzacji" oraz "Odpowiedzialna transformacja gospodarcza oparta na wiedzy i innowacjach". Jak wiadomo, Europa nie jest liderem w światowym wyścigu technologicznym, w którym dominują Stany Zjednoczone oraz kraje Azjatyckie. Co zrobić, by to zmienić? Między innymi nad tym zagadnieniem zastanawiali się obecni na panelu. Wskazywano, że należy maksymalnie wykorzystać przedsiębiorczość i innowacyjność Europejczyków, które wydają się kluczem do sukcesu.

Kierunek elektromobilność

Równie ciekawie wypadł panel "Kierunek elektromobilność" (także dwie debaty: "Wyzwania dla rozwoju elektromobilności jako nowej branży gospodarczej w Polsce" oraz "Wodór paliwem przyszłości"). Sektor elektromobilności w Polsce niewątpliwie przyspiesza. Przekłada się to na nowe wyzwania, ale i szanse, które powinniśmy wykorzystywać. Najbliższe lata okażą się sprawdzianem - czy uda nam się zbudować spójny ekosystem elektromobilności w Polsce? Czy powinniśmy skupiać się na wspieraniu konkretnych firm czy może regionów? I wreszcie: w jaki sposób edukować kadry? A to tylko kilka kwestii poruszanych podczas tego interesującego panelu.

Turystyka w dobie postcovid - #StayHomeToday to #TravelTomorrow

"Turystyka w dobie postcovid" to zagadnienie, które wpływa na życie każdego z nas. W odróżnieniu od elektromobilności, będącej raczej kwestią niedalekiej przyszłości - z problemami związanymi z podróżowaniem w czasie pandemii musimy mierzyć już dziś. A to właśnie turystyka (obok branży gastronomicznej) najbardziej ucierpiała w ostatnich kilkunastu miesiącach. Jak teraz prezentuje się jej kondycja i co można zrobić, by była ona możliwie jak najlepsza? Na to pytanie szukali odpowiedzi uczestnicy panelu, ale także zastanawiali się, czy z tej brutalnej lekcji można wyciągnąć jakieś wnioski na przyszłość.

Przyszłość rynku pracy w kontekście zmian technologicznych i społecznych

Z dużym zainteresowaniem spotkał się panel "Przyszłość rynku pracy w kontekście zmian technologicznych i społecznych". Nie bez powodu - rynek pracy jest bowiem niezwykle podatny na zmiany, a tym samym należy go nieustannie obserwować i analizować. I tak się dzieje obecnie, ponieważ na rynek wchodzi nowe pokolenie pracowników, nazywane często pokoleniem Z, nieznające czasów bez internetu i świetnie poruszajcie się w wirtualnym świecie. Grupa ta jest również niezwykle ambitna, kreatywna i pewna siebie - czy te cechy okażą się pomocne na rynku pracy? Prelegenci zastanawiali się też nad zagadnieniami starzenia się społeczeństwa, trudnej sytuacji demograficznej oraz nad tym, jak sytuacja w naszym kraju prezentuje się w porównaniu ze zmianami zachodzącymi globalnie.

Dwa lata lotnictwa z COVID19. Szanse i kierunki rozwoju branży po pandemii

Pandemia nie bez powodu często przewijała się przez wiele paneli pierwszej edycji Europejskiego Forum Przyszłości. To bowiem wyjątkowo aktualne i dotykające nas wszystkich zagadnienie. Konieczność zamknięcia wielu biznesów, przebranżawiania się, praca i nauka zdalna czy spowolnienie gospodarki odbiło się na życiu większości ludzi na całym świecie. Ale również na lotnictwie, będącym jedynym z najbardziej dotkniętych przez pandemię sektorów gospodarki. Podczas panelu z jednej strony skupiono się na sytuacji poszczególnych lotnisk, między innymi Lotniska Katowice, z drugiej - poruszano też bardziej ogólne tematy, jak ograniczone możliwości podróżowania spowodowanego pandemią Covid-19.

Przyszłość śląskiej gospodarki odpadami a Europejski Zielony Ład i neutralność klimatyczna

Podczas pierwszej edycji Europejskiego Forum Przyszłości nie zabrakło tematów, skupiających się na kwestiach regionalnych. Choćby "Przyszłość śląskiej gospodarki odpadami a Europejski Zielony Ład i neutralność klimatyczna". Uczestnicy debatowali nad kształtem i kondycją śląskiej gospodarki odpadami, konsekwencjami decyzji o braku możliwości budowy ITPO przez metropolie oraz wypływem na region Europejskiego Zielonego Ładu.

Prezentacja partnera

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »