EFP

Europejskie Forum Przyszłości: nowe prestiżowe wydarzenie na mapie Polski

„Naszą ambicją jest stworzenie platformy dla dialogu na tematy o istotnym znaczeniu dla Europy i Polski” – wyjaśniają organizatorzy Europejskiego Forum Przyszłości. Pierwsza edycja zdążyła wyraźnie zaznaczyć swoją obecność w kalendarzu największych wydarzeń społeczno-gospodarczych w Polsce. Impreza spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, zarówno mediów, zaproszonych gości, jak i uczestników.

Idea Europejskiego Forum Przyszłości zrodziła się w odpowiedzi na nieustannie zmieniającą się rzeczywistość. Rozwój nowych technologii, transformacja energetyczna, elektromobilność, cyfryzacja, rolnictwo bez CO2, zmiany klimatyczne... Ale także ogólnoświatowa pandemia, która z jednej strony poważnie spowolniła gospodarkę, z drugiej - wpłynęła na życie każdego z nas. Zjawiska globalne często mają swoje bezpośrednie przełożenie w skali lokalnej, dlatego warto być ich świadomym i o nich dyskutować.

Europejskie Forum Przyszłości: nie brakowało trudnych tematów

Możliwość wymiany myśli i doświadczeń od niedawna daje Europejskie Forum Przyszłości. "Naszą ambicją jest stworzenie platformy dla stałego, cyklicznego dialogu z udziałem wybitnych osobistości ze świata polityki, gospodarki i nauki na tematy o istotnym znaczeniu dla Europy i Polski" - tłumaczą organizatorzy.

Odbywająca się w dniach 6-8 października na Stadionie Śląskim pierwsza edycja Europejskiego Forum Przyszłości spotkała się z ogromnym zainteresowaniem zarówno mediów oraz partnerów, zaproszonych gości, jak i zgromadzonych uczestników.

Już pierwszego dnia spróbowano zmierzyć się z trudnymi zagadnieniami, jak przyszłość europejskiej gospodarki, sytuacja na rynku nowoczesnych technologii, elektromobilność czy paliwa przyszłości. Drugi dzień upłynął natomiast pod znakiem ekologii, perspektywa rozwoju małych i średnich firm oraz podpisaniu porozumienia pomiędzy Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną a Polską Agencją Inwestycji i Handlu. - Chcemy pomóc naszym przedsiębiorcom w ekspansji eksportowej na cały świat i myślę, że wkrótce będziemy mogli mówić o kolejnych projektach. Ważne jest tworzenie miejsc pracy, ich utrzymanie - mamy ich dzisiaj 90 tys. - ale też wiemy, jak dzisiaj jest ważne, żeby wychodzić na świat - tłumaczył dr Janusz Michałek, prezes zarządu KSSE. Z kolei trzeci dzień to głównie tematy poświęcone lotnictwu, kolejom oraz ogólnej sytuacji turystyki w czasach pandemii.

Wydarzenie, która zaznaczyło swoją obecność na mapie Polski

Choć motywem przewodnim imprezy były najważniejsze wyzwania cywilizacyjne, społeczne i gospodarcze współczesnego świata, poszczególne panele okazały się mocno zróżnicowane. "Europa: bariery, wyzwania i cele, czyli przyszłość Starego Kontynentu", "Cyfrowe przyspieszenie: wspólny Internet - debata o przyszłości cyfryzacji", "Wyzwania dla rozwoju elektromobilności jako nowej branży gospodarczej w Polsce", "Internacjonalizacja małej i średniej przedsiębiorczości, jako kolejny etap rozwoju gospodarczego regionów", "Globalne wyzwania w transporcie drogowym" czy "Przyszłość rynku pracy w kontekście zmian technologicznych i społecznych" -  to tylko kilka przykładów na szerokie spektrum tematyczne podejmowanych zagadnień.

Podczas Europejskiego Forum Przyszłości poruszano kwestie wyzwań stojących w najbliższej przyszłości przed Śląskiem. Mowa o odejściu od przemysłu ciężkiego oraz przeniesieniu akcentów na innowacyjne gałęzie gospodarki i odnawialne źródeł energii. Podczas trzech dni pierwszej edycji Europejskiego Forum Przyszłości poznaliśmy opinie ekspertów, przedstawicieli świata ekonomii oraz polityki. W trakcie trzech dni odbyło się 60 debat, w których uczestniczyło kilka tysięcy gości. Popularnością cieszyły się również transmisje online z debat i wydarzeń.

Przed nami dekada, która - co do tego nie można mieć wątpliwości - będzie obfitować w przemiany niezwykle dynamiczne i odbijające się na niemal każdej sferze naszego życia. A jak dotkliwe mogą być tego konsekwencje - o tym boleśnie przypomniała nam pandemia. Odpowiednie przygotowanie się do największych cywilizacyjnych wyzwań wydaje się więc konieczne. Właśnie taką rolę w kalendarzu największych imprez społeczno-gospodarczych w Polsce pełni Europejskiego Forum Przyszłości. Choć to impreza stosunkowo nowa, zdążyła już wyraźnie zaznaczyć swoją obecność.

Prezentacja partnera

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »