Reklama

Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

Niepodległość Katalonii mniej prawdopodobna?

Początek tygodnia przyniósł pewne odreagowanie na eurodolarze po wcześniejszej serii spadków. Grudniowa podwyżka stóp w USA jest niemal pewna i teraz inwestorzy zaczynają analizować, jak Fed może działać w przyszłym roku. Tymczasem sytuacja polityczna w Europie się stabilizuje, gdyż niepodległość Katalonii jest coraz mniej prawdopodobna.

Eurodolar na zakręcie

Zaprezentowane w piątek dane z amerykańskiego rynku pracy przypadły do gustu dolarowym bykom. Co prawda po raz pierwszy od dłuższego czasu doszło do spadku zatrudnienia, jednakże nie powinno to dziwić mając na uwadze fakt, iż we wrześniu przez wybrzeże USA przeszły silne huragany, niemniej ich efekt powinien być przejściowy.

Z kolei wzrost dynamiki wzrostu płac - z 2,5% do 2,9% r/r - oznacza, że prawdopodobnie będzie narastać presja inflacyjna, co jest w tym momencie najważniejszą kwestią dla Rezerwy Federalnej. Stąd też rynek już obecnie wycenia podwyżkę stóp w grudniu ze strony Fed w ponad 80%. W tym tygodniu (piątek, godz. 14:30) poznamy dane nt amerykańskiej inflacji. Oczekuje się, że wzrośnie zarówno główna jak i bazowa miara CPI (nie uwzględniająca cen żywności i energii) za sierpień (odpowiednio o 2% oraz 1,8% r/r).

Reklama

Będzie to więc poważny test dla dolara, gdyż inwestorzy będą chcieli ocenić, czy amerykański bank centralny będzie skłonny do dokonania zapowiadanych trzech podwyżek stóp w przyszłym rok. Natomiast na początku tygodnia obserwujemy pewne odreagowanie na eurodolarze po wcześniejszej serii spadków.

Po części wynika to z faktu, że poniedziałek był częściowo dniem wolnym w USA - nie pracował rynek obligacji, który ma niezmiernie duży wpływ na zachowanie walut. Ponadto należy zaznaczyć, że maleje niepewność polityczna na Starym Kontynencie.

Dziś o godzinie 18:00 przemówienie ma wygłosić premier Katalonii, Carles Puigdemont, i wydaje się, że raczej nie zdecyduje się on na jednostronną deklarację niepodległości. Przeciwko secesji od Hiszpanii protestowało w weekend wielu samych Katalończyków, a co więcej, groźba wycofania się firm z tego regionu może także studzić zapędy niepodległościowe.

Zniknięcie Katalonii z mapy ryzyk powinno sprawić, że inwestorzy ponownie skupią się na Europejskim Banku Centralnym, który być może 26 października ogłosi plan ograniczenia programu luzowania monetarnego.

Uspokojenie się sytuacji politycznej w Europie w połączeniu z pewnym osłabieniem dolara powinno sprzyjać złotemu, który jednak wciąż jest stosunkowo słaby, jeśli porównać obecne jego poziomy do tych z połowy roku. Ponadto polska waluta powinna w tym tygodniu podążać za nastrojami na rynkach akcyjnych, gdyż w najbliższych dniach nie poznamy istotniejszych odczytów z krajowej gospodarki. Przed godziną 10:00 za dolara płacimy 3,6548 złotego, za euro 4,2994 złotego, frank kosztuje 3,7340 złotego, zaś funt 4,8120 złotego.

Michał Dąbrowski

Analityk Rynków Finansowych XTB

michal.dabrowski@xtb.pl

Hiszpańska prasa ostrzega Katalonię przed konsekwencjami secesji. "Nie róbcie kroku, którego będziecie żałowali przez najbliższe lata" - napisał komentator centrolewicowego dziennika El Pais, najbardziej poczytnej gazety w Hiszpanii.

"Nad przepaścią" - to tytuł komentarza w El Pais. Jego autor ostrzega, że deklaracja niepodległości może rozpętać ogromny kryzys.

"Te samobójcze plany doprowadzą do użycia przeciwko secesjonistom konstytucji i kodeksu karnego." - czytamy w komentarzu. "Koniec ery Puigdemonta" - widnieje na okładce konserwatywnego ABC. Autor artykułu twierdzi, że zbyt duża cierpliwość Madrytu wobec Barcelony może zostać zinterpretowana jako słabość centralnego rządu. Domaga się natychmiastowego pozbawienia Katalonii jej praw. Z niepokojem wydarzenia śledzi też konserwatywna katalońska prasa.

Dziennik La Vanguardia publikuje wielkie zdjęcie pustego parlamentu Katalonii i tytułuje: "Puigdemont, wszystko w twoich rękach". Wystąpienie lidera katalońskiego rządu rozpocznie się o szóstej po południu. Z doniesień hiszpańskich agencji wynika, że bez względu na konsekwencje, w Katalonii zostanie ogłoszona niepodległość.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »