Reklama

Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

Włochy szykują radykalną obniżkę podatków

Radykalna obniżka podatków we Włoszech na sumę 18 miliardów euro znalazła się w przyjętych w środę przez rząd Matteo Renziego założeniach do budżetu na przyszły rok.

To największa redukcja obciążeń fiskalnych w historii Republiki Włoskiej. Na wieczornej konferencji prasowej Renzi, przedstawiając założenia budżetowe na 2015 rok, powiedział: "We Włoszech nie jest to krok ani lewicy, ani prawicy, ale efekt działań normalnych ludzi, bo podatki u nas osiągnęły absurdalny poziom".

Najważniejszym celem działań planowanych przez gabinet centrolewicy i części centroprawicy jest ożywienie gospodarki, pogrążonej w kryzysie. Na razie jego końca widać, a przez trzy ostatnie lata z rzędu PKB coraz bardziej spadał. Rząd chce ożywić gospodarkę deklarując wolę obniżenia podatków od dochodów osobistych i od podmiotów gospodarczych, a także wprowadzając ulgi podatkowe dla rodzin, zwłaszcza wielodzietnych. Ulgi dla tych ostatnich mają łącznie wynieść 500 mln euro.

Reklama

W budżecie ma znaleźć się ponadto, tak jak w tegorocznym, bonus w wysokości 80 euro miesięcznie dla 10 milionów pracujących Włochów, otrzymujących najniższe uposażenie. Drugim wyzwaniem jest konieczność wyjścia z głębokiego kryzysu na rynku pracy poprzez ulgi podatkowe dla firm, przyjmujących nowych pracowników.

Podczas gdy ogólny wskaźnik bezrobocia wynosi ponad 12 procent, rekordowy - czy wręcz według rządu zastraszający - jest odsetek młodych ludzi bez pracy. Osiągnął on 44 procent.

"To jest wielka, wielka, wielka nowość" - tak pakiet założeń podsumował Matteo Renzi.

- To sygnał wielkiej siły Włoch, które pokazują zdolność do podjęcia konkretnych działań" - oświadczył szef rządu. Wyraził przekonanie, że plany te nie będą stanowić problemu dla rynków finansowych.

Premier wyjaśnił, że w liście do Komisji Europejskiej przedstawiając plany budżetowe na rok przyszły rząd zwraca uwagę na nadzwyczajną sytuację Włoch, to znaczy obecny stan ekonomiczny i realizowane właśnie reformy strukturalne. Jednocześnie Renzi zapewnił, że władze w Rzymie będą przestrzegać unijnej dyscypliny budżetowej i 3-procentowego pułapu deficytu.

Szef rządu położył także nacisk na to, że we Włoszech trwa "gigantyczna walka" z oszustwami podatkowymi. Wyraził pewność, że z tego tytułu do budżetu wpłynie 3,8 miliarda euro.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »