Reklama

Ferie zimowe 2022. W Czechach stoki narciarskie otwarte nie dla wszystkich

Planujący ferie zimowe w Czechach mogą liczyć na dobre warunki narciarskie. Czynne są hotele i restauracje. Jednak nie dla wszystkich. Mogą z nich korzystać tylko ozdrowieńcy i zaszczepieni. Zaś wszyscy przekraczający czeską granicę muszą okazać negatywny wynik testu PCR. Chyba, że pobyt u południowego sąsiada trwa krócej niż dobę.

Polska została zakwalifikowana przez Czechy jako kraj o bardzo wysokim ryzyku zakażenia Covid-19. Planujący dłuższy pobyt, muszą przed wjazdem wypełnić formularz lokalizacyjny https://plf.uzis.cz/. Zalecane jest posiadanie wydrukowanego potwierdzenia formularza, które jest wysyłane na wskazany adres mail. Należy też okazać unijny certyfikat Covid-19. Czeska ambasada wyjaśnia, że dokumentem potwierdzającym szczepienie są tzw. paszporty COVID w wersji elektronicznej lub papierowej albo zaświadczenia krajowe przetłumaczone na język czeski, angielski lub niemiecki. Czechy, zgodnie z wytycznymi UE, uznają szczepionki: AstraZeneca, Moderna, Pfizer/BioNTech oraz Janssen Pharmaceutical. 

Reklama

Ferie w Czechach z testami PCR, również dla zaszczepionych

Cudzoziemcy, w tym również Polacy, podczas wjazdu do Czech muszą okazać negatywny wynik testu PCR. Ważność testu z chwilą przekroczenia granicy nie może być dłuższa niż 72 godziny od jego wykonania. "Wymóg ten dotyczy również osób zaszczepionych przeciwko Covid-19 a także ozdrowieńców" - informuje Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie. Osoby nieszczepione, po wjeździe do Czech, między 5 a 7 dniem pobytu, muszą poddać się kolejnemu testowi PCR. Do tego czasu nie obowiązuje ich kwarantanna a jedynie noszenie maseczki ochronnej o standardzie FFP2 lub wyższym. Z obowiązku zwolnione są dzieci do 12 roku życia, dzieci między 12 a 18 rokiem życia zaszczepione dwiema dawkami i dorośli zaszczepieni trzecią dawką przypominającą (tzw. booster). 

Obostrzenia nie obowiązują mieszkańców krajów sąsiadujących, w tym Polski, przekraczających granicę transportem indywidualnym, którzy wjeżdżają do Czech na krócej niż jedną dobę. Wszyscy oni zostali zwolnieni z obowiązku wykonywania testu PCR na obecność Covid-19. Nie muszą też okazywać zaświadczeń o szczepieniu lub byciu ozdrowieńcem ani wypełniać formularza lokalizacyjnego. Z testowania na Covid-19 i wypełniania formularza lokalizacyjnego zwolnione są również osoby podróżujące tranzytem przez Czechy drogą lądową. Na przejazd mają pół doby. W przypadku tranzytu drogą lotniczą, stosowane są zasady jak przy wjeździe do Czech - wymagane są formularz lokalizacyjny i negatywny wynik testu lub zaświadczenie o szczepieniu trzecią dawką.

Zima 2022. Stoki czekają, ale nie dla wszystkich

Niezaszczepieni, nawet jeśli mają negatywny wynik testu, nie mogą zjeść w restauracji, zatrzymać się w hotelu, uprawiać sportu w zamkniętych pomieszczeniach czy iść do kosmetyczki. Nie mogą też korzystać ze stoków narciarskich. Certyfikat szczepienia lub ozdrowienia będzie również konieczny, aby skorzystać z apres-ski. Turyści planujący wyjazd do Czech muszą też pamiętać, że w pomieszczeniach zamkniętych i w transporcie publicznym, w tym w kolejkach linowych, obowiązkowe jest noszenie maseczek typu FFP2. A jeśli nie ma możliwości zachowania 1,5 m dystansu, maseczkę trzeba nosić także na zewnątrz.

Sezon narciarski w Czechach trwa. Działają najpopularniejsze czeskie ośrodki narciarskie a pokrywa śniegu wynosi od 20 do 60 cm. W tym roku jest więcej dostępnych tras, bo do użytku oddano nowe stoki zjazdowe - m.in. Slamníka i Vyhlídkova - które łącznie liczą  ponad sześć kilometrów długości.  

Ewa Wysocka

 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »