Reklama

Forum Ekonomiczne 2020. Minister pracy spodziewa się we wrześniu wzrostu stopy bezrobocia

Po stabilizacji stopy bezrobocia w ostatnich trzech miesiącach na poziomie 6,1 proc., we wrześniu MRPiPS spodziewa się jej delikatnego wzrostu - powiedziała PAP Biznes minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, w kuluarach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

- Trzeba zawrócić uwagę na to, że będą kończyły się prace sezonowe, ci pracownicy będą mogli rejestrować się jako osoby bezrobotne. Dlatego też na pewno we wrześniu - jak wynika z danych, które już zbieramy - myślę, że będzie delikatny wzrost bezrobocia. To jest coroczna tendencja. Jesień pokazuje, że po zakończeniu prac sezonowych stopa bezrobocia wzrasta - powiedziała Maląg.

Reklama

- Rynek pracy poprzez epidemię koronawirusa jest bardzo dynamiczny. Instrumenty, które zostały już wdrożone od marca, i w kolejnych miesiącach, przede wszystkim dofinansowanie do wynagrodzeń, ratowały miejsca pracy. Dzisiaj przychodzi moment sprawdzania, jak te instrumenty tak naprawdę zadziałały - dodała.
 
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej podtrzymała, że - według szacunków resortu - na koniec 2020 r. stopa bezrobocia w Polsce będzie jednocyfrowa i wyniesie między 7,1 proc. a 8 proc.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, stopa bezrobocia w Polsce w ostatnich trzech miesiącach (czerwiec, lipiec, sierpień) utrzymywała się na poziomie 6,1 proc.

Ze wstępnych danych MRPiPS wynika, ze na koniec sierpnia liczba bezrobotnych wyniosła 1.029 tys. osób, co oznacza spadek wobec poprzedniego miesiąca o 0,5 tys. osób. czyli 0,05 proc. 

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze


Dowiedz się więcej na temat: bezrobocie Polska
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »