Forum Ekonomiczne 2022

Energetyka, obronność i Ukraina zdominowały tegoroczne Forum Ekonomiczne

Forum Ekonomiczne jest największą konferencją polityczno-gospodarczą w Europie Środkowej i Wschodniej. Przez trzydzieści lat swojego istnienia, najpierw w Krynicy, a teraz w Karpaczu, stało się platformą wymiany poglądów i kształtowania opinii liderów, jednym z najistotniejszych miejsc spotkań elit polityczno-biznesowych w Europie. Jakie tematy zdominowały tegoroczną edycję?

Hasło przewodnie tegorocznej (XXXI) edycji Forum Ekonomicznego brzmiało "Europa w obliczu nowych wyzwań". Jak co roku na uczestników czekał bogaty program merytoryczny zawierający ponad 300 wydarzeń. Do Karpacza na trzy dni zjechały najważniejsze osoby w kraju oraz w regionie: liderzy polityki, gospodarki, samorządu, wybitni przedstawiciele świata kultury i nauki. Nie zabrakło premiera Mateusza Morawieckiego, premiera Republiki Czeskiej - Petra Fiali oraz Wasyla Zwarycza, ambasador Ukrainy w Polsce. Ten ostatni odebrał nagrodę Człowieka Roku w imieniu Wołodymyra Zełenskiego, prezydenta Ukrainy.

Reklama

Rekordowa liczba uczestników zarejestrowanych na Forum

- To było wyjątkowe forum, jeżeli chodzi o debaty, ich jakość i ilość, czy też o ludzi, którzy brali w nich udział. Odnotowaliśmy 5190 osób w kategorii gość oraz 600 osób w kategorii media, co oznacza razem ponad 5700 uczestników rozmawiających ze sobą i relacjonujących te obrady. Oprócz głównego organizatora, Forum było współorganizowane przez wielu bardzo ważnych partnerów, wśród których była także Interia i inni ważni partnerzy medialni - powiedział w rozmowie z Interią Zygmunt Berdychowski, przewodniczący rady programowej Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Wśród partnerów instytucjonalnych znalazły się najważniejsze polskie uczelnie ze Szkołą Główną Handlową na czele. - SGH zresztą współtworzy z nami doroczny raport poświęcony gospodarce środkowoeuropejskiej, który prezentowany jest na otwarcie obrad Forum - dodał Berdychowski.

Wojna o zasoby. Czas zmienić doktrynę energetyczną

Na Forum Ekonomicznym od lat padają ważne deklaracje dotyczące polityki gospodarczej, a opinie uczestników cytowane są przez liczne media a następnie omawiane przez środowiska eksperckie. Nie inaczej było podczas tegorocznej edycji. - Mocno wybrzmiał w tym roku temat potrzeby przebudowy europejskiej polityki klimatycznej i bezpieczeństwa energetycznego. Zwłaszcza teraz, po wybuchu wojny na Ukrainie jest to absolutna konieczność. Trudno zrozumieć, że w doktrynie dotyczącej polityki bezpieczeństwa energetycznego, którą ogłoszono 14 lipca 2021 roku, wciąż nic się nie zmieniło. Europa płaci kilka razy więcej za gaz. Europa płaci ogromne pieniądze za dostęp do metali rzadkich, w tym do litu, w oparciu o który produkowane są baterie litowo-jonowe. Wydaje mi się, że Karpacz był miejscem, z którego słychać było bardzo donośnie, że w tym zakresie europejska polityka musi ulec zmianie, musi wyciągnąć wnioski z tego, co wydarzyło się na Ukrainie - zauważył Zygmunt Berdychowski.

O Ukrainie i inwazji rosyjskiej nie da się milczeć

W jego opinii szczególnie ważny był także kolejny temat wielu debat, czyli przebudowa architektury europejskiego bezpieczeństwa po inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Żaden europejski kraj nie ma już złudzeń - wydatki zbrojeniowe są konieczne, wręcz nieodzowne w takiej sytuacji geopolitycznej, w jakiej znalazły się zachodnie demokracje. Już nie tylko Niemcy mówią, że przeznaczą setki miliardów euro na zakupy zbrojeniowe. Zgadzają się z tym wszystkie kraje europejskie. - W każdej międzynarodowej debacie po 24 lutego musi być obecny jeszcze jeden element, czyli sprawa ukraińska. Zrobiliśmy wszystko, aby w trakcie tych trzech dni problemy naszych partnerów były dostatecznie jasno pokazane, aby wszyscy ci, którzy są naszymi gośćmi, zrozumieli, jak to jest ważna nie tylko dla Polski, ale całej Europy sprawa - podsumował przewodniczący rady programowej FE w Karpaczu.

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Forum Ekonomiczne w Karpaczu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »