Forum Ekonomiczne 2022

Erasmus+ InnHUB - innowacyjność i współpraca międzynarodowa

Zwiększenie konkurencyjności poprzez wykorzystanie talentu i innowacji - to jeden z głównych celów, jakie stawia przed sobą Erasmus+ InnHUB, powstające w Polsce wojewódzkie międzysektorowe centra innowacji. O celach, jakie im przyświecają dyskutowali uczestnicy debaty “Innowacyjna rola Erasmus+ InnHUB w kontekście rozwoju gospodarczego”. Rozmowa odbyła się w Karpaczu podczas XXXI Forum Ekonomicznego.

Partnerem publikacji jest FRSE

Projekt ruszył 8 kwietnia. Pierwszy hub otwarto w Krakowie, w porozumieniu z Uniwersytetem Ekonomicznym. Drugi powstał w Katowicach, we współpracy ze Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. Za kilka dni ruszy centrum innowacji w Gdańsku stworzone we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim, a jeszcze w tym roku pracę rozpoczną huby w Poznaniu i Łodzi. -  Kolejne centra w stolicach województw będą powstawały w 2023 roku - informuje Paweł Poszytek, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Inkubator przygotuje regionalnych liderów

Erasmus+ InnHUB koncentruje swoją aktywność na wsparciu potencjalnych beneficjentów Programu Erasmus+, a w szczególności Akcji 2 “Partnerstw na rzecz współpracy". Jej celem jest realizacja wielostronnych, międzynarodowych projektów na rzecz rozwoju edukacji. W ramach Akcji 2 swoje pomysły mogą realizować szkoły, placówki edukacyjne, lokalne bądź regionalne władze odpowiedzialne za oświatę, a także inne organizacje działające na rzecz edukacji szkolnej. Każdy z projektów będzie miał szansę uzyskać od 30 do 450 tysięcy euro na swoją realizację.

Oni też przejdą przygotowywania do korzystania z programów Komisji Europejskiej aby potem m.in. pomagać w wypełnianiu wniosków. Jednym z programów są “Sojusze na rzecz innowacji", którego celem jest zwiększenie zdolności innowacyjnych Europy. Sposobem na to ma być współpraca między placówkami kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego, przedsiębiorstwami a także środowiskiem społeczno-gospodarczym, w tym sektorem badań naukowych. W ich zacieśnieniu ma pomóc wirtualny kampus, którego powstanie zapowiedział Paweł Poszytek.

Wyjść naprzeciw potrzebom

- Postanowiliśmy wyjść do naszego klienta - ucznia, studenta, pracownika firmy ale też organizacji zainteresowanych współpracą międzynarodową, na przykład uczelni. Będą one mogły tworzyć konsorcja, w ramach których powstaną skomplikowane, innowacyjne projekty - informuje dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Pierwsza tura szkoleń dla zainteresowanych udziałem w programie “Sojusze na rzecz innowacji" odbędzie się jeszcze w tym roku.

Centrum Erasmus+ InnHUB będzie też promować interdyscyplinarną współpracę międzynarodową pomiędzy instytucjami szkolnictwa wyższego a otaczającymi je ekosystemami. Celem tych działań ma być wzmocnienie powiązań między kształceniem, badaniami naukowymi i innowacjami. W minionym roku, w konkursach przeprowadzonych przez Agencję Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności, autorzy projektów otrzymali łącznie ponad 180 milionów euro. - Realizacja współpracy międzynarodowej przyczynia się to do większego umiędzynarodowienia polskich organizacji i instytucji - zwraca uwagę Poszytek.

Erasmus+ InnHUB stawia na zawody z przyszłością

Hub będzie też inwestował w takie programy kształcenia i szkolenia zawodowego, które zapewnią nakierowany na przyszłość, zrównoważony pakiet umiejętności zawodowych. Programy te zostaną dostosowane do szybko zmieniających się i stale ewoluujących rynków pracy a przede wszystkim do cykli gospodarczych i kluczowych kompetencji. Z badań przeprowadzonych w 2020 roku przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wynika, że podstawową przeszkodą dla rozwoju innowacji w firmach jest brak wykwalifikowanych pracowników.

Inicjatorom powstania Centrum Erasmus+ InnHUB zależy też na wypracowaniu nowego modelu współpracy pomiędzy Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji - narodowym operatorem Programu Erasmus+, a regionalną siecią partnerów z systemu edukacji, biznesu i organizacji międzynarodowych a także pozarządowych. - Jesteśmy bardzo otwarci na partnerstwo różnych środowisk - podkreślał Poszytek.

Erasmus+ InnHUB zamieszkał w Krakowie

Pierwszą siedzibą Erasmus+ InnHUB jest Kraków - miejsce powstania pierwszego hubu. Jak uzasadniono, jest to ośrodek gotowy połączyć potencjał teoretyków - osób pochodzących ze środowisk akademickich, szkół i ośrodków kształcenia zawodowego z praktykami. Są nimi przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji społecznych działających na rzecz systemu kształcenia i rozwoju kompetencji zawodowych ukierunkowanych na innowacyjną i zrównoważoną gospodarkę.

Ewa Wysocka

Partnerem publikacji jest FRSE


.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »