Forum Ekonomiczne 2022

Horyzont Europa, czyli 100 mld euro na innowacje. Polskie firmy mogą skorzystać

Horyzont Europa to największy w historii Unii Europejskiej program w zakresie badań naukowych i innowacji, którego budżet sięga blisko 100 mld euro. W ich pozyskaniu polskim przedsiębiorcom pomoże Sieć Badawcza Łukasiewicz.

Partnerem publikacji jest Sieć Badawcza Łukasiewicz

Inwestycje w innowacje lekiem na trudne czasy

Do Europy zbliża się wielkimi krokami spowolnienie gospodarcze. Jednak jak pokazuje historia wielu przedsiębiorstw, inwestycje, zwłaszcza w nowe technologie i innowacje, mogą być lekiem na trudne czasy.

- Może właśnie czas kryzysu jest najlepszym momentem na inwestowanie w nowe technologie? - mówił Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

W jego opinii nowe technologie pozwalają w niestabilnych czasach wkroczyć na rynki, być może wcześniej nieosiągalne. - Dlatego warto sięgnąć po wsparcie jednostek naukowych, takich jak Łukasiewicz, które służą również pomocą w pozyskaniu funduszy na projekty B+R - dodał Piotr Dardziński.

O jakich pieniądzach mowa? Unia Europejska chce zainwestować blisko 100 mld euro w przedsiębiorstwa, uczelnie i organizacje badawcze działające w Europie, w tym także oczywiście w Polsce, by tworzyć nowe, globalnie konkurencyjne technologie.

- Często w grę wchodzą projekty ryzykowne, ale dzięki temu wkład własny można szybko pomnożyć. Zewnętrzne wsparcie finansowe zresztą to ryzyko zmniejsza - oceniał prezes Dardziński. W jego opinii, bardzo wiele rzeczy w Polsce się zmieniło w ciągu ostatnich kilku lat jeśli chodzi o rozwój innowacji i prowadzenie prac badawczo-rozwojowych.  

- Pojawiły się ulgi podatkowe, wzrastają nakłady na B+R. Każdy, kto chce skorzystać, może to zrobić. Wystarczy tylko być aktywnym i mieć inicjatywę - dodał prezes Łukasiewicza.

Polskie firmy chcą być innowacyjne

Polscy przedsiębiorcy mają pomysły i stoją przed wyzwaniami z bardzo różnych obszarów. - Mogą one dotyczyć na przykład projektów biotechnologicznych, związanych ze zdrowiem, ale Łukasiewicz jest w stanie wspomóc przedsiębiorców we wszystkich możliwych obszarach. Naszą specjalnością jest zrównoważona, nieskoemisyjna gospodarka, odpowiadająca na wyzwania sektora energetycznego Prowadzimy również badania w obszarze transformacji cyfrowej oraz inteligentnej i czystej mobilności - wskazuje Dardziński.

Jego zdaniem, ważne jest to, żeby przede wszystkim rozwijali się przedsiębiorcy działający w Polsce. Zadaniem Łukasiewicza jest im pomóc w tym rozwoju. Przykładem takiej modelowej współpracy biznesu z nauką jest podpisana podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach umowa komercjalizacyjna, w ramach której Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa udzielił firmie Farada Group licencji na technologię poduszkowca PRC-650 do produkcji i sprzedaży na rynku polskim. Poduszkowiec przeznaczony jest do działań ratowniczych i patrolowych na wodach śródlądowych, szczególnie w warunkach zimowych, na kruchym lodzie oraz na akwenach o niskim stanie wód.

- Pierwsze poduszkowce nowej generacji opuszczą linie montażowe prawdopodobnie na początku przyszłego roku. Mamy gotowy i przetestowany przez dwa lata prototyp, dokumentację, a za moment ruszy produkcja. Właśnie tak działa Łukasiewicz - powiedział Piotr Dardziński. 

Sieć badawcza Łukasiewicz z 7000 pracowników i 26 instytutami badawczymi zlokalizowanymi w 12 miastach Polski, jest jedną z największych sieci badawczych w Europie. Stanowi ona tę część nauki, która pracuje dla biznesu i wspiera rozwój polskich firm. Działając w formule Science is Business, jej przedstawiciele spotykają się z przedsiębiorcami i oferują rozwiązania pomagające usprawniać działanie firm oraz tworzenie technologii zmieniających rzeczywistość.

W efekcie tych prac polskie jednostki badawcze stają się liderami międzynarodowych projektów badawczo-rozwojowych, a współpracujące z nimi firmy szybciej i efektywniej wdrażają nowe technologie finansowane z takich programów jak Horyzont Europa.

Jak skorzystać z Horyzontu Europa?

Horyzont Europa jest największym w historii UE programem w zakresie badań naukowych i innowacji. W ciągu 7 lat (2021-2027) wydanych ma być łącznie 95,5 mld euro. Jak firmy mogą pozyskać finansowanie?

- Pierwszy moment to jest, aby sobie pomyśleć: jaki mam realny problem. Bo dobry projekt to jest taki projekt, który rozwiązuje realną potrzebę. My nie chcemy po prostu zrealizować projektu w Horyzoncie Europa, my chcemy z biznesem zrobić biznes, czyli chcielibyśmy aby po realizacji tego projektu przedsiębiorca mógł na tym projekcie zarabiać. To jest dla nas kluczowa motywacja - wyjaśnił Dardziński, który podkreślił, że Sieć Badawcza Łukasiewicz może służyć jako wsparcie, począwszy od samego przygotowania wniosku, po odnalezienie właściwego konkursu w ramach Horyzontu Europa aż po rozwiązanie - wskazanego przez firmę - problemu.

Partnerem publikacji jest Sieć Badawcza Łukasiewicz

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »