Forum Ekonomiczne 2022

Sieć Badawcza Łukasiewicz stawia na młode talenty. Oferuje coś więcej niż tylko pracę

Sieć Badawcza Łukasiewicz chce przyciągać zdolnych młodych ludzi. Bez względu na to, czy są doktorantami, czy dopiero uczniami szkół średnich.

Partnerem publikacji jest Sieć Badawcza Łukasiewicz

Z badania firmy Accenture z 2022 roku wynika, że zdecydowana większość świeżo upieczonych absolwentów (88 proc.) przy wyborze kierunku studiów brała pod uwagę zapotrzebowanie na określone kwalifikacje na rynku pracy. Co więcej, 75 proc. z nich bierze pod uwagę przeprowadzkę ze względu na pracę. Są pewni swoich kompetencji i aż 78 proc. deklaruje, że czuje się dobrze przygotowana na wyzwania współczesnego, cyfrowego rynku pracy.

Rekrutacja dla satysfakcji

Pokolenie Z ceni tradycyjne wartości w miejscu pracy, czyli: jasno określoną ścieżkę kariery, stabilność zatrudnienia, możliwość doszkalania się oraz konkurencyjne wynagrodzenie. Do spełnienia tych oczekiwań najlepiej przygotowane są duże firmy.

Ale liczy się dla młodych, wchodzących na rynek pracy, przede wszystkim satysfakcja z pracy. Zadowoleni ze swojego stanowiska absolwenci są aż 2,5-krotnie bardziej chętni, by związać się z danym pracodawcą na dłużej niż pięć lat. Sieć Badawcza Łukasiewicz, największa sieciowa organizacja badawcza w Polsce, doskonale zna charakterystyki młodego pokolenia. Ale wychodzi naprzeciw nie tylko młodych, co wszystkim pracownikom, oferują szanse na rozwój.

Z ich deklaracji wynika, że Sieć Badawcza Łukasiewicz planuje zatrudnienie 2 tys. pracowników w ciągu najbliższych dwóch lat. - Wszystko po to, aby sprostać wyzwaniom polskiej gospodarki i uczynić ją jedną z najnowocześniejszych w Europie - dodają.

Bez ograniczeń wiekowych

Młody wiek wcale nie musi być ograniczeniem. Najzdolniejsi uczniowie szkół średnich mogą skorzystać z oferty pracy przygotowanej specjalnie dla nich. W ten sposób Sieć Badawcza Łukasiewicz chce przyciągnąć młode talenty i zachęcić ich do podążania ścieżką kariery naukowej już na wczesnym etapie edukacji. W pilotażowej edycji programu, weźmie udział 29 finalistów i laureatów krajowych olimpiad przedmiotowych. W sierpniu do Łukasiewicz - Poznańskiego Instytutu Technologicznego dołączył już pierwszy Olimpijczyk. Kolejne osoby będą przyjmowane sukcesywnie do listopada br.

Oferta kierowana jest przed wszystkim do pełnoletnich uczniów szkół średnich, którzy są na etapie wyboru ścieżki zawodowej i naukowej.

Pełnoletni olimpijczycy będą zatrudniani na stanowisku pracownika obsługi ds. wsparcia prac badawczych. Ich wynagrodzenie będzie proporcjonalne do wymiaru etatu, a przy pierwszej umowie wysokość wynagrodzenia będzie jednakowa we wszystkich instytutach. Forma pracy - stacjonarna, zdalna lub hybrydowa - będzie uzależniona od charakteru zadań oraz regulaminu pracy poszczególnych instytutów. Pierwsza umowa o pracę podpisywana będzie z finalistami na 6 miesięcy. Są to standardowe warunki w ramach całej Sieci Badawczej Łukasiewicz. Wymiar czasu pracy uzgadniany jest indywidualnie między potencjalnym kandydatem a instytutem. Nie może jednak wynosić mniej niż 4 godziny w tygodniu.

Doktoraty wdrożeniowe, czyli coś dla doktorantów

Sieć Badawcza Łukasiewicz bierze także udział w programie Doktorat Wdrożeniowy stworzonym jeszcze w 2017 roku w Ministerstwie Edukacji i Nauki (wówczas Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego). Był on odpowiedzią na dylemat, przed którym młodzi ludzie stawali jeszcze kilka lat temu: Kariera naukowa na uczelni czy rozwój zawodowy w biznesie?

Doktorat Wdrożeniowy dał szansę setkom młodych ludzi na pogodzenie tych dwóch ścieżek rozwoju. Uzyskanie stopnia doktora bez rezygnacji z pracy zawodowej stało się możliwe.

W dotychczasowych pięciu edycjach programu wzięło udział blisko 2,3 tys. rozpoczętych doktoratów wdrożeniowych, z czego 186 przez pracowników Łukasiewicza. W obecnej, szóstej już edycji pozytywnie rozpatrzono 479 wniosków, z czego aż 67 to wnioski pracowników Łukasiewicza. To stanowi 14 proc. całości rozpatrzonych pozytywnie wniosków.

Partnerem publikacji jest Sieć Badawcza Łukasiewicz

 


.
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »