Bank Pekao w trosce o pszczoły

Niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji Bank Pekao razem z Fundacją Apiterra zorganizowali wydarzenia edukacyjne odbywające się w ramach akcji „Bank miodem płynący”. Goście dowiedzieli się, dlaczego pszczoły są dla nas aż tak ważne i spróbowali miodu z pasieki.

Prezentacja partnera

Pszczoła - kluczowe ogniwo ekosystemu

Trudno wyobrazić sobie życie na Ziemi bez pszczół. Te niepozorne owady kojarzone są z produkcją miodu, a przecież pełnią kluczową rolę w ekosystemie. Zapylają rośliny, które dzięki temu mogą wydawać owoce czy nasiona. Dlatego tak ważne jest, by w epoce szybko postępujących zmian klimatycznych, szczególnie zadbać o ochronę pszczelich rodzin.

O roli pszczół, ich ochronie, budowie ula czy działaniu miodarki, urządzenia do odwirowywania miodów z plastrów pszczelich, opowiedziano podczas warsztatów, na które zostały zaproszone polskie i ukraińskie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 280 im. Tytusa Chałubińskiego w Warszawie, ich nauczyciele i pracownicy Banku Pekao.

Reklama

Światowy Dzień Pszczoły w Banku Pekao

Prócz prelekcji i warsztatów odbył się pokaz filmu o pszczelarstwie w Tanzanii. Prowadzącym wydarzenie na dziedzińcu przy centrali Banku Pekao był Tomasz Petryka - prezes Fundacji Apiterra. W organizacji Światowego Dnia Pszczoły pomagali również bankowi wolontariusze. Dla najmłodszych gości przygotowano pszczele krzyżówki i kolorowanki w dwóch wersjach językowych: polskim i ukraińskim, a także poczęstunek i upominki, m.in. miód z pasieki znajdującej się na dachu budynku Banku Pekao, na którą składa się dziewięć uli będących domem dla 240 tys. pszczół. - Bank Pekao troszczy się o środowisko naturalne, zachęcając niezmiennie swoich pracowników do postaw proekologicznych. Do edukacji przyrodniczej podchodzimy odpowiedzialnie, w pełnym poszanowaniu dla bioróżnorodności i otaczającej nas przyrody. Potwierdzają to inicjatywy takie jak "Bank miodem płynący", dzięki którym propagujemy wiedzę o pszczołach, czy program edukacyjny "EKOlogia na bank!", promujący odpowiedzialną konsumpcję. Wszystkie te działania doskonale wpisują się w przyjętą w czerwcu 2021 r. strategię ESG Banku Pekao - powiedział Leszek Skiba, prezes Banku Pekao S.A.

Współpraca dla dobra pszczół

Bank Pekao współpracuje z Fundacją Apiterra od 2018 r. W ramach inicjatywy "Bank miodem płynący" na dachu budynku Centrali Banku w Warszawie powstała miejska pasieka. Prowadzone są również działania skierowane do pracowników, których celem jest edukacja na temat pszczół i ochrony pszczelich rodzin, zarówno tych żyjących dziko, jak i pszczoły miodnej, ale także zachęcenie do proekologicznej postawy na co dzień.  

- Od stuleci na terenie Polski i Europy Środkowo-Wschodniej pszczoły zamieszkują barcie. Kłody bartne wieszane przez bartników na drzewach to ich naturalny i pierwotny habitat. Bank oprócz pszczoły miejskiej, interesuje się również losem pszczoły dzikiej, która pełni bardzo ważną rolę w ekosystemach leśnych. Zapyla wiele gatunków drzew, krzewów i roślin runa leśnego. Dlatego też bankowi wolontariusze wraz z Fundacją Apiterra, pod czujnym okiem Bractwa Bartnego, zbudowali barcie, które zawisną na drzewach Puszczy Stromeckiej, dając dom pszczelim rodzinom - mówił Rafał Utracki, prezes Fundacji Banku Pekao S.A., dyrektor Biura Wolontariatu i Kultury Korporacyjnej w Banku Pekao S.A.

W ramach współpracy z Fundacją Apiterra do tej pory przygotowano wizyty i warsztaty w bankowej pasiece miejskiej, stoisko edukacyjne oraz cykl webinarów edukacyjnych: "SOS pszczoły!", "Po co nam pszczoły i jak możemy im pomóc?", "Co to jest właściwie ten miód, z czym się go je i od kiedy jest z nami?", "Dlaczego królowa śpiewa, a pszczoły tańczą?". Pracownicy banku oraz jego goście mogą również dowiedzieć się, w jaki sposób założyć własną pasiekę, by zostać miejskim pszczelarzem.

Prezentacja partnera


.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »