Reklama

Edukacja finansowa dziecka: zacznij już od najmłodszych lat

Zarządzania pieniędzmi, jak wszystkiego, musimy dziecko nauczyć. Im szybciej wprowadzimy je w świat pieniądza, tym większa szansa, że będzie roztropnie dysponowało kapitałem w przyszłości. Na czym polega edukacja finansowa?

Prezentacja partnera

Jak wynika z raportu "Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach" wydanego przez Polski Fundusz Rozwoju pod koniec drugiego kwartału 2021 r. gospodarstwa domowe zgromadziły o 16 proc. więcej aktywów niż w tym samym kwartale rok wcześniej. Mimo tego wyniku wciąż zajmujemy niechlubne trzecie miejsce wśród najmniej oszczędzających narodów w Unii Europejskiej. Dlatego tak ważne jest, by już małym dzieciom zacząć zwracać uwagę na mądre gospodarowanie pieniędzmi.

Pierwsze kroki ku przedsiębiorczości

Dwulatek nie zrozumie, skąd biorą się pieniądze i czemu służą, myślenie logiczne i przyczynowo-skutkowe przychodzi później. U dzieci do piątego czy szóstego roku życia lepiej postawić na rozwój wyobraźni i kreatywności, a także pewności siebie, cech, których nie może brakować osobie przedsiębiorczej. Uczmy też dziecko konsekwentnego wykonywania obowiązków, od najmłodszych lat wyrabiajmy w nim przydatne nawyki. Nigdy go nie wyręczajmy, konsekwentnie wymagajmy wypełniania przypisanych mu zadań. Ważne jest również, by nie robić z pieniędzy tematu tabu. Stopniowo wprowadzajmy dziecko w temat pieniędzy, dostosowując przekaz do jego wieku. Pokażmy, że ich ilość jest skończona i że może ich zabraknąć. Oczywiście tę wiedzę najlepiej przekazywać poprzez zabawę, na przykład w sklep.

Reklama

Skarbonka czy konto?

Warto uczyć dziecko, że pieniądze nie są celem samym w sobie, a narzędziem do spełniania marzeń. Porozmawiajmy o jego pragnieniach, a następnie pomóżmy mu je zrealizować. Prócz przelewania standardowego kieszonkowego, możemy również stwarzać okazję ku temu, by dziecko mogło dorobić dodatkowe pieniądze. Nastolatków warto zachęcać do podejmowania prac sezonowych. Świnka-skarbonka była dobrym rozwiązaniem parę dekad temu, teraz mamy lepsze i bezpieczniejsze narzędzia do przechowywania pieniędzy. Załóżmy dziecku rachunek bankowy dla najmłodszych.

Konta dla najmłodszych

Takie rachunki prowadzi Bank Pekao. Jeśli teraz zdecydujemy się na Konto Przekorzystne dla młodych wraz z kontem oszczędnościowym Mój Skarb, dziecko otrzyma na start nawet 100 zł kieszonkowego od banku. Na początek dostanie 50 zł. By otrzymać drugie tyle, musi spełnić warunek. W przypadku dzieci poniżej 13 lat kolejne 50 zł trafi do młodych klientów, jeśli saldo na Koncie Przekorzystnym lub koncie oszczędnościowym Mój Skarb 30 czerwca 2022 r. będzie wynosić więcej niż 50 zł. Nastolatki powyżej 13 lat otrzymają 50 zł, jeśli do 30 czerwca 2022 r. wykonają minimum trzy transakcje bezgotówkowe.

- Bankowanie jest nieodzownym elementem współczesnego świata, dlatego warto, aby poznawać je tak wcześnie, jak to tylko możliwe. W tym procesie chcemy wspierać rodziców, dlatego zachęcamy ich o zadbanie o finanse ich dzieci - mówi Remigiusz Hołdys, Dyrektor Departamentu w Pionie Bankowości Detalicznej Banku Pekao S.A. - Dodatkowo zachęcamy ich do zasilania konta dzieciom kieszonkowym, bo ono daje możliwość nauki samodzielności i poczucia niezależności. Przygotowujemy też atrakcyjne promocje, w których nagradzamy najmłodszych kieszonkowym na start od banku, udowadniając, że bankowanie z Bankiem Pekao S.A. przynosi wymierne korzyści. W ostatnich latach w ramach promocji dla dzieci wypłaciliśmy blisko 9 mln zł kieszonkowego dla dzieci.

Prosta droga do własnego konta

Taki rachunek jest bezwarunkowo bezpłatny do 26 roku życia. Nie zapłacimy za prowadzenie konta i karty ani za wypłaty ze wszystkich bankomatów. Założenie konta nie wymaga wizyty w placówce banku, wystarczy, że rodzic zaloguje się do aplikacji PeoPay lub bankowości internetowej Pekao24 i w zakładce Panel Rodzica wybierze wiek dziecka oraz produkty. Z poziomu aplikacji możemy dyskretnie kontrolować wydatki dzieci aż do osiągnięcia przez nie pełnoletności.

Nowa edycja cyklicznej promocji "Rodzicie polecają Konto Przekorzystne dzieciom" rozpoczęła się 1 kwietnia i potrwa do 22 maja 2022 r. Bank Pekao nie wprowadza dolnego limitu wieku właściciela konta dla najmłodszych. Szczegółowe informacje dotyczące oferty można poznać na stronie banku.

Prezentacja partnera

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »