Reklama

Pekao zmienia serwis, nauczy dzieci jak zarządzać pieniędzmi

Transformacja cyfrowa, którą bank Pekao rozpoczął ponad dwa lata temu stale poprawia jego rynkową pozycję - twierdzą władze tej instytucji. Po "koncie na selfie", zupełnie nowych odsłonach serwisu Pekao24 i aplikacji PeoPay przyszła pora na produkt dla dzieci. Łączący edukację finansową z "dorosłym" zarządzaniem swoimi pieniędzmi.

- Jesteśmy bankiem stałej transformacji cyfrowej - powiedział na zdalnej konferencji prasowej p.o. prezesa Pekao Leszek Skiba.

Cyfrowe korzyści

Co bank już osiągnął dzięki realizacji strategii, której jednym z trzech filarów jest właśnie cyfrowa transformacja? W połowie zeszłego roku uruchomił możliwość zakładania "konta na selfie", co przyniosło mu znakomite wyniki sprzedażowe. W I kwartale tego roku bank założył klientom 125 tys. kont, z czego ponad jedna piąta to właśnie te zakładane w sposób zdalny. 

- Wdrożenia, które do tej pory wprowadziliśmy, miały zwiększyć naszą konkurencyjność na rynku bankowym, ale również budować wzrost satysfakcji naszych klientów - powiedział na konferencji wiceprezes banku Marek Tomczuk. - Dzięki temu byliśmy pierwszym bankiem przygotowanym na czas pandemii - dodał Remigiusz Hołdys, dyrektor zarządzający odpowiedzialny za bankowość detaliczną w Pekao.

Reklama

Pekao nie tylko przygotował się na czasy pandemii, ale dzięki tym innowacjom rachunki w banku zakłada coraz więcej ludzi młodych. To właśnie dzięki "kontu na selfie" w 2019 roku 42 proc. nowych klientów stanowiły osoby poniżej 26 roku życia.

Niedawno bank wprowadził całkowicie nową odsłonę serwisu obsługi transakcji przez Internet Pekao24 oraz nową wersję aplikacji mobilnej PeoPay, a także konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 3 proc. rocznie w tej aplikacji. To ma przyspieszyć zarówno dopływ nowych klientów, jak też zwiększyć ich aktywność w bankowości zdalnej i mobilnej, zamiast w oddziałach, co jest kluczowe dla koniecznej obniżki kosztów.

Nowy serwis Pekao24 wprowadza rozwiązania, w których dostępne są pełne usługi bankowe bez wychodzenia z domu. Do funkcjonalności dołączyły natychmiastowe przelewy Express Elixir. Poza innymi wieloma funkcjonalnościami dodanymi do nowej wersji PeoPay, daje ona także np. możliwość przełączenia się na inne rachunki posiadane przez klienta w banku, na przykład z rachunku indywidualnego na konto firmowe. To zwiększa liczbę dokonywanych przez klientów transakcji.

- Co minutę około tysiąca klientów loguje się do PeoPay, a co godzinę dokonują oni 15 tys. transakcji finansowych - powiedział Marek Tomczuk.

Przypomnijmy jednak, że od czasu, kiedy rozpoczęła się cyfrowa transformacja bankowości detalicznej, czyli w porównaniu z końcem 2017 roku, liczba aktywnych klientów bankowości mobilnej Pekao wzrosła dwukrotnie do 1,74 mln, a liczba aktywnych klientów - trzykrotnie, do niemal 1,5 mln. Liczba płatności za pośrednictwem aplikacji PeoPay wzrosła 20 razy do 16,5 mln w pierwszym kwartale tego roku.

Prócz tego Pekao uruchomił portal seniora, dziki czemu osoby starsze mogą łatwo dowiedzieć się jak opłacać rachunki bez wizyty w oddziale. Dla studentów dostępny jest także portal edukacyjny.

Ale kluczowo ważne jest to, że zapleczem dla przyspieszonego rozwoju jest własne Laboratorium Innowacji. To właśnie ono ma za zadanie krzewić kulturę innowacji w banku, czuwać nad cyfrową transformacją bankowości detalicznej, testować nowe inicjatywy i funkcjonalności oraz zapotrzebowanie na nie rynku. Ma też współpracować z fintechami przynoszącymi pomysły na nowe rozwiązania.

Nauczyć młodych finansów

Najnowszą bronią Pekao w walce o rynek i o przyszłość jest aplikacja dla dzieci w wieku 6-13 lat PeoPay Kids. Jej wprowadzenie poprzedzone zostało bardzo szerokimi badaniami opublikowanymi w niedawno ogłoszonym raporcie "Dziecięcy świat finansów". Z raportu wynikało, że technologie pozwalają dzieciom szybciej i coraz lepiej zrozumieć świat finansów. Dlatego właśnie narodził się pomysł stworzenia specjalnej aplikacji dla dzieci i połączenia dorastania do świata finansów z edukacją.    

- To dla nas powód do dumy. Potrafimy robić supernowoczesne rzeczy, których nie ma nikt w Polsce - powiedział Leszek Skiba.

Z raportu Pekao wynika, że coraz więcej rodziców zdaje sobie sprawę jak istotne w życiu jest oszczędzanie i chciałoby, żeby takie nawyki miały również ich dzieci. Ale prawdziwym problemem jest to, że nie umieją z dziećmi rozmawiać o pieniądzach. Główne wnioski są takie, że rodzice stawiają na samodzielność dzieci, mają potrzebę nauczenia go zarządzania pieniędzmi i oszczędzania.

- Nie do końca rodzice mają narzędzia i nie do końca jest to uporządkowane - mówił Remigiusz Hołdys

Alikacja PeoPay Kids ma im właśnie w tym pomóc, a dzieci wprowadzać w samodzielność.

- To nasza odpowiedź na potrzebę nauki oszczędzania i oszczędzania przez dzieci - dodał.

Dzieci nie zostaną dzięki aplikacji puszczone na głęboką wodę od razu. W aplikacja PeoPay Kids rodzice przez serwis Pekao24 mają dostęp do swojego panelu, co daje im pełną kontrolę nad zarządzaniem finansami przez dziecko. W aplikacji oprócz swojego konta dziecko ma też możliwość założenia wirtualnej skarbonki do oszczędzania, którą rodzic może aktywować dziecku jednym kliknięciem, a następnie ono samo na wybrane cele przelewa do "skarbonek" pieniądze zasilające konto. Możliwe jest też przelewanie pieniędzy pomiędzy skarbonkami.

Co ważne - kolory i wygląd aplikacji został zaprojektowany prze same dzieci. A do "rachunku" dołączona jest rzeczywista plastikowa karta płatnicza. Dlaczego? Bo tak właśnie chcą dzieci. Okazuje się, ze posiadanie plastikowej karty to dla nich oznaka dorosłości. Wygląd kart także został zaprojektowany przez najmłodszych. Dlatego też w aplikacji nie ma na razie funkcjonalności pozwalających na płatności zbliżeniowe. Są za to "trenerzy" wprowadzający dziecko w świat finansów w zrozumiały sposób.

Za założenie "rachunku" dziecko dostaje 50 zł na start oraz ofertę oprocentowania oszczędności w wysokości do 3 tys. zł na 2 proc. rocznie. Aplikacja dostępna jest już dziś na system iOS, a wkrótce będzie także na smartfony obsługiwane przez Androida. Bank ma także Konto Przekorzystne dla młodych, którego prowadzenie jest bezpłatne do 26 lat, czy rachunek oszczędnościowy Mój Skarb, który można założyć od dnia narodzin dziecka i prowadzić do 18 roku życia.

Trzyletnia strategia banku ma być zakończona w tym roku. Kiedy będzie nowa?

- Planujemy przygotowanie strategii na koniec bieżącego roku, ale może być to na przełomie tego i następnego w związku z pandemią - powiedział Leszek Skiba.

ram

Tekst powstał w ramach raportu "Nie tylko o finansach", którego partnerem jest Bank Pekao.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »