Reklama

Zamach na pieniądze w OFE

Decyzja podjęta? Uwaga na formalności

Już tylko do końca lipca możemy zdecydować, czy składki na naszą przyszłą emeryturę gromadzone będą wyłącznie w ZUS, czy także w OFE. Prawo do takiego wyboru mamy od 1 kwietnia br.

Decyzja ta będzie mieć wpływ na przyszłą emeryturę. Dlatego trzeba podjąć ją świadomie. Aby nie pogubić się w gąszczu przepisów, przypominamy, o czym warto pamiętać i jakie zasady teraz obowiązują. Wyjaśniamy także liczne wątpliwości, jak chociażby dotyczące tego, kiedy należy składać oświadczenie, a kiedy trzeba się od tego powstrzymać.

Zwracamy uwagę także na praktykę funduszy, które, chcąc zachęcić swoich członków do dalszego gromadzenia składek właśnie u nich, wysyłają wypełnione już danymi osobowymi oświadczenia i dołączają do nich zaadresowaną do ZUS kopertę. Warto mieć tego świadomość i uważać, aby nie zasugerować się adresem.

Reklama

Trzeba na to zwrócić uwagę tym bardziej, że od skutków takiego błędu nie będziemy mogli się uwolnić. Nie można bowiem powoływać się na nieznajomość przepisów. A z tych wyraźnie wynika, że oświadczenie do ZUS składamy tylko, gdy chcemy pozostać w OFE.

Wyboru mogą dokonać tylko obecni członkowie funduszy. Jeżeli ktoś urodzony w latach 1949 -1968 wybrał już wcześniej ZUS, to teraz zmienić decyzji na OFE już nie może. Członek otwartego funduszu emerytalnego może złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE. Wybór jest więc dobrowolny i pozostawiony został ubezpieczonemu. Jeśli jednak nie skorzysta z tej możliwości, część składki, która obecnie jest przekazywana do funduszu, począwszy od tej opłaconej za lipiec 2014 r., będzie ewidencjonowana wyłącznie w ZUS na subkoncie.

Oświadczenie musi być zgodne ze wzorem określonym w przepisach. Jest ono udostępnione w placówkach oraz na stronach internetowych ZUS, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Finansów oraz Komisji Nadzoru Finansowego. Pokażemy także na przykładzie, jak takie oświadczenie wypełnić.

Składając je, można wybrać dotychczasowy lub też nowy fundusz emerytalny. Wówczas, wypełniając formularz, wskazujemy nazwę nowego OFE. Jeżeli zadeklarujemy taką wolę, ZUS nie przeniesie nas automatycznie do niego, lecz poinformuje nowo wybrany fundusz o naszej deklaracji. Ten natomiast będzie zobowiązany do zawarcia z nami umowy.

Ciekawostką jest, że, 24 czerwca 2014 r., TK odmówił rozpatrzenia wniosku Konfederacji Lewiatan dotyczącego zmian w OFE. Uznał on, że organizacja pracodawców nie ma prawa składać wniosku w tej sprawie. Konfederacja na takie postanowienie złożyła zażalenie.

Katarzyna Ukos

10 lipca 14 (nr 132)

Doświadczenia dziennikarzy INTERIA.PL - forma papierowa

Udałem się do najbliższego oddziału ZUS z wypełnionymi papierowymi oświadczeniami swoim i żony. Z pomocą urzędniczki wrzuciłem je do "urzędomatu", otrzymując potwierdzenie złożonego oświadczenia, wszystko trwało kilka minut. Ważne: Formularze są dostępne w placówkach ZUS, można je pobrać lub samemu wydrukować i wypełnić odręcznie albo skorzystać z formularza elektronicznego, dzięki któremu można oświadczenie wypełnić na monitorze komputera, a następnie od razu je wydrukować.
Kliknij poniżej i wydrukuj oświadczenie
Urzędomaty, potocznie zwane "zusomatami", są dostępne dla klientów ZUS 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Umożliwiają złożenie wniosku w ZUS zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Marcin Zabrzeski-Bicz, INTERIA.PL - - - - -

Doświadczenia dziennikarzy INTERIA.PL - forma elektroniczna

Jeżeli posiadasz profil zaufany na platformie ePUAP, wejdź na stronę PUE ZUS http://pue.zus.pl/ i załóż tam konto (zarejestruj profil). W lewym menu wybierz "Usługi (katalog usług elektronicznych)", następnie "Katalog usług". Ukazuje nam się lista 128 usług, z których możemy skorzystać bez wychodzenia z domu. W wyszukiwarce pod zieloną belką "Lista usług" wpisz "ofe" i kliknij "filtruj". Następnie wybierz "Oświadczenie członka OFE o przekazywaniu składki do OFE" i kliknij "przejdź do usługi". Wypełniamy deklarację na formularzu, wysyłamy i potwierdzamy profilem zaufanym na ePUAP. Profil zaufany ePUAP służy weryfikacji naszej tożsamości przy internetowych kontaktach z urzędami. Działa tak jak hasła sms w bankowości internetowej, z tym że hasło zamiast na telefon, dostajemy na maila. Michał Morek, INTERIA.PL

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Załączniki

Dokument.pdf

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »