Reklama

Zamach na pieniądze w OFE

Paweł Borys: Przeniesienie 100 proc. aktywów OFE na indywidualne konta to dobry scenariusz

- Przeniesienie 100 proc. aktywów OFE na indywidualne konta emerytalne to byłby bardzo dobry i korzystny scenariusz - uważa prezes PFR Paweł Borys. O takim pomyśle napisał w środę "Super Express", z informacji PAP Biznes wynika, że jest to poważnie rozważany przez rząd projekt.

- Uważam, że byłby to bardzo dobry scenariusz, z korzyścią dla uczestników OFE, pozwalający przekształcić system emerytalny i odbudować zaufanie do rynku kapitałowego, co jest istotne również w kontekście uruchamianych od 1 lipca PPK - powiedział PAP Biznes prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Reklama

Środowy "Super Express" napisał, że wszystkie pieniądze zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych zostaną przelane na prywatne, indywidualne konta emerytalne. Z informacji gazety wynika, że decyzja zapadnie już w kwietniu, a pieniądze - średnio ponad 10 tys. zł na osobę - mogłyby się znaleźć na kontach jeszcze w tym roku.

"W lutym premier Mateusz Morawiecki zlecił Ministerstwu Finansów analizę wariantu przekazania 100 procent środków z OFE. To istotna zmiana, bo do tej pory rząd przedstawiał projekt, w którym na prywatne konta wpłynęłoby jedynie 75 proc. zgromadzonych przez nas środków, a reszta zostałaby przekazana do Funduszu Rezerwy Demograficznej" - dodano.

Z ustaleń gazety wynika, że po długich rozmowach do takiego wariantu udało się również przekonać ministerstwo rodziny. Według SE, w tej chwili nie ma już zatem żadnych politycznych przeszkód w realizacji tego projektu.

Informacje "Super Expressu" potwierdzają też źródła PAP Biznes.

"Prowadzone były na zlecenie premiera analizy w tej sprawie, na ten moment prawdopodobieństwo przekazania 100 proc. aktywów wydaje się bardzo wysokie" - powiedział rozmówca PAP Biznes z kręgów rządu, pragnący zachować anonimowość.

W ocenie analityków taka decyzja rządu o przyszłości OFE byłaby pozytywna.

"To pozytywna informacja, jeśli się potwierdzi, gdyż oznacza, że nie będzie większej podaży akcji w najbliższych latach. Wcześniejszy plan zakładał, że 75 proc. aktywów będzie przekazanych na prywatne konta emerytalne, ale 25 proc. miałoby trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej" - napisał w porannym komentarzu Łukasz Jańczak, analityk Ipopema Securities.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »