Reklama

Zamach na pieniądze w OFE

Wszystko idzie po myśli rządu Donalda Tuska

Komu jest na rękę taka sytuacja, jaka panuje teraz - Polacy nie wiedzą nawet, że deklarację pozostania w OFE należy złożyć do końca lipca? To jest na rękę rządowi, który wykonał skok na miliardy z OFE. Obywatel, który nic nie zrobi trafi bowiem do ZUS. Rząd zamknął usta OFE zakazem reklamy, w rzeczywistości blokując wszystkie informacje.

40 proc. Polaków twierdzi, że jest niedoinformowanych w sprawie zmian dot. OFE - wynika z sondażu TNS Polska. 42 proc. badanych sądzi, że ma czas na złożenie deklaracji pozostania w OFE do końca września, tymczasem trzeba to zrobić do 30 lipca br.

Z opublikowanego we wtorek badania wynika, że zdecydowana większość badanych słyszała o zmianach w systemie emerytalnym. Takiej odpowiedzi udzieliło 84 proc. respondentów. Natomiast 40 proc. badanych uważa, że jest niedoinformowana. 32 proc. respondentów odpowiedziało, że ma poczucie, iż o nowych zmianach wie trochę, a 12 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie tylko słyszało, ale też dużo wie na ten temat. Z sondażu wynika ponadto, że 16 proc. nic nie wie o ostatniej reformie sytemu emerytalnego.

Reklama

Z sondażu wynika, że odsetek najmłodszych badanych, które nic nie wiedzą o zmianach emerytalnych, wynosi 39 proc., natomiast wśród osób z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym - 33 proc.

Ankietowani zostali poproszeni o ocenę prawdziwości kilku stwierdzeń. Jak poinformował TNS Polska, połowa ze stwierdzeń była prawdziwa, a druga - fałszywa. 42 proc. respondentów uznało za prawdę stwierdzenie TNS Polska, że 30 września tego roku jest ostatecznym terminem złożenia deklaracji w sprawie pozostania w OFE. Tymczasem zgodnie z reformą emerytalną taką decyzję należy podjąć do 30 lipca tego roku.

Ponad połowa respondentów (55 proc.) wiedziała, że jeżeli chce pozostać w OFE, musi w tej sprawie złożyć odpowiednią deklarację, inaczej ich składki trafią w całości do ZUS. Tego nie wiedziało 36 proc., a 9 proc. udzieliło nieprawidłowej odpowiedzi. Blisko połowa (46 proc.) wiedziała również, że wypłatą emerytur, niezależnie od tego czy zostanie się w OFE, będzie zajmował się ZUS. Nie wiedziało tego 43 proc. ankietowanych.

Badanie zrealizowano w dniach 9-14 maja na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 1000 osób powyżej 15. roku życia.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »