Reklama

Minister Finansów: Więcej preferencji dla podatników w Polskim Ładzie

Rząd pracuje nad kolejnymi korektami w Polskim Ładzie, a ulga dla klasy średniej będzie także obejmowała osoby mające dochody z różnych typów umów (tzw. zbiegi) - zapowiedział we wtorek minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że rząd zaakceptował projekt dot. pracodawców i osób z niepełnosprawnościami.

- Chcielibyśmy przekazać informacje na temat nowych, korzystnych zmian w Polskim Ładzie - zaczął swoje wtorkowe wystąpienie Tadeusz Kościński. Dodał, że MF "intensywnie" pracuje nad rozszerzeniem Polskiego Ładu o nowe rozwiązania.

- Renciści i emeryci, osoby na umowie zlecenie, osoby objęte świadczeniami ZUS, nauczyciele akademiccy zostaną objęci preferencjami (dotyczącymi ulgi dla klasy średniej - red.). W efekcie jeszcze większa liczba osób z przychodami do 12,8 tys. zł brutto będzie zyskiwać na reformie lub będzie ona dla nich neutralna - mówił.

Kościński zapowiedział także nowy instrument wsparcia dla firm, zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami. - Rządowi zależy na kontynuacji działań na rzecz osób z niepełnosprawnością. PFRON będzie mógł otrzymać dotację z budżetu państwa do 150 mln zł w 2023 r. - podkreślił. Minister finansów dodał, że "zmiany będą wprowadzone drogą ustawową".

Reklama

Minister podkreślił, że rozszerzona zostanie ulga dla samotnych rodziców, zabezpieczone będą też wpływy z 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego. - Efekty tych prac zostaną niedługo zaprezentowane - zapewnił.

"Dziękuję księgowym", ustawa zamiast rozporządzenia

- Chciałbym podkreślić, że nasze działania są wynikiem dialogu - mówił i podziękował m.in. księgowym oraz firmom informatycznym za współpracę.

Szef resortu finansów zapewnił, że ustawowe ujęcie treści rozporządzenia nie zmienia jego postanowień. - Treść pozostaje bez zmian. Rozporządzenie jest zgodne z prawem i należy postępować zgodnie z jego zapisami - podkreślił. Dodał, że ujęcie treści rozporządzenia w formie ustawy jest "odpowiedzią na rozbieżne głosy dotyczące stosowania tego rozporządzenia". - Chcemy chronić pracowników i ich wynagrodzenia. Zależy nam na zapewnieniu stabilności prawa, stąd zmiany wprowadzany drogą ustawową - podkreślił szef MF.

Niższe pensje w styczniu? To możliwe

Kościński dodał, że działania resortu finansów są wynikiem dialogu. Przyznał, że mogą się zdarzyć sytuacje, że ktoś pod koniec stycznia dostanie niższą pensję niż w grudniu.

- Chciałbym uspokoić, że jeśli takie sytuacje będą miały miejsce, to pracodawcy są zobowiązani do jak najszybszego wyrównania - powiedział minister.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 7 stycznia br. ws. przedłużenia terminów poboru i przekazania zaliczek na podatek dochodowy, wysokość zaliczek u pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny przychód do 12 800 zł brutto powinna być pobierana w wysokości nie wyższej, niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach obowiązujących 31 grudnia 2021 r. Jeśli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie za styczeń, dostanie niezwłocznie wyrównanie od pracodawcy. Część ekspertów zwracała uwagę, że rozporządzeniem nie można poprawiać przepisów ustawy o PIT.

Przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy przenosi też postanowienia rozporządzenia z 7 stycznia br. ws. zaliczek na podatek dochodowy do ustawy o PIT.

Wsparcie niepełnosprawnych

Minister przekazał, że we wtorek Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy, który ma chronić pracodawców tworzących miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami.

- Żaden z pracodawców, którzy odgrywają tak ważną rolę na rynku pracy, nie straci na Polskim Ładzie - podkreślił.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ma ona na celu zabezpieczenie środków na zakładowych funduszach rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) oraz zakładowych funduszach aktywności (ZFA), tworzonych przez zakłady pracy chronionej oraz zakłady aktywności zawodowej. "Rozwiązanie zagwarantuje środki na ZFRON i ZFA, a w konsekwencji umożliwi udzielanie koniecznego wsparcia w rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej niepełnosprawnym pracownikom, w tym niepracującym pracownikom" - tłumaczyło ministerstwo.

PFRON będzie finansował wsparcie w 2022 r. z własnych środków, natomiast od 2023 r., zgodnie z projektem, będzie mógł otrzymać dotację z budżetu państwa na ten cel, w wysokości nie wyższej niż 150 mln zł. Ilość środków wpłacanych wprost na rachunki ZFRON i ZFA nie będzie zależna od rodzaju ani stopnia niepełnosprawności zatrudnionych. Projekt ma chronić ponad 900 pracodawców, którzy zatrudniają 100 tys. osób z niepełnosprawnościami.

Wkrótce kolejne webinary

Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, przypomniała, że działaniem KAS jest wsparcie podatników. - Już w grudniu ubiegłego roku odbyło się 20 webinarów i szkoleń dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych, producentów oprogramowania czy urzędników KAS i MF. Są one kontynuowane w tym roku - mówiła. Zwróciła uwagę, że obecnie te działania są intensyfikowane.

- Od 8 stycznia działają w formule otwartej livechaty. Organizujemy kierowane webinary, na które zapraszaliśmy m.in. księgowych, mundurowych, urzędy centralne, samorządy. Pytamy naszych klientów jakie są jeszcze potrzeby. Od 8 stycznia odbyło się 14 livechatów. Jesteśmy do dyspozycji w ramach infolinii. Każdy chętny, zainteresowany zadaniem pytania może z infolinii korzystać. KAS udzieliła ponad 31,5 tys. odpowiedzi dotyczących Polskiego Ładu - wyliczała.

Rzeczkowska podkreśliła także, że na bieżąco jest aktualizowana baza pytań - najczęściej zadawanych przez podatników - Te informacje są dostępne na naszych stronach internetowych: mf.gov.pl, podatki.gov.pl - wymieniła.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

bed

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »