Polski Ład

Polski Ład. Bałagan podatkowy wymusił zmiany dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcom i doradcom podatkowym udało się przekonać Ministerstwo Finansów do zaproponowania przepisów umożliwiających przedsiębiorcom zmianę formy opodatkowania w roku, w którym bałagan po Polskim Ładzie jest dopiero w fazie naprawy. Taką możliwość mają mieć rozliczający się dotąd według ryczałtu i podatku liniowego, którzy będą mogli przejść na skalę.

W nowym projekcie zmian podatkowych został uwzględniony postulat z konsultacji społecznych, czyli wprowadzenie możliwości zmiany formy opodatkowania przez podatników, którzy musieli już w lutym, gdy zupełnie nieznane były konsekwencje zmian prawa podatkowego, zdecydować w jaki sposób będą rozliczać się z podatków.

O tym, że taka zmiana powinna zostać wprowadzona Interia pisała po raz pierwszy już pod koniec stycznia, a więc jeszcze przed lutowym terminem, do którego przedsiębiorcy musieli zdecydować według jakiej formy opodatkowania będą funkcjonować w tym roku. Już wtedy było wiadomo, że podejmować będą tę decyzję w ciemno, bo rząd już wówczas zapowiedział zmiany do Polskiego Ładu, który zamiast politycznym sukcesem okazał się podatkowym bałaganem, z nieprzewidywalnymi skutkami.  

Choć w pierwotnej wersji dużej ustawy naprawczej, zaprezentowanej trzy tygodnie temu nie było możliwości zmiany formy opodatkowania, to po konsultacjach została wpisana do projektu, ale będą to tylko jednorazowe przepisy przejściowe. Możliwe będzie przejście, ale tylko w jednym kierunku, czyli z ryczałtu bądź podatku liniowego na skalę.

Reklama

Kto zmieni sposób rozliczeń?

Przemysław Hinc, doradca podatkowy i członek zarządu w kancelarii PJH Doradztwo Gospodarcze oceniał w wywiadzie dla Interii, że migracji na zasady ogólne można się spodziewać przede wszystkim wśród osób prowadzących działalność gospodarczą, które są rodzicami samotnie wychowującymi dzieci, w związku z przywróceniem możliwości wspólnego opodatkowania.

Przy czym warto zwrócić uwagę, że w stosunku do przepisów obowiązujących w poprzednich latach, została uściślona definicja rodziców samotnie wychowujących dzieci.

Jak zmiana formy opodatkowania ma działać w praktyce?

Techniczne zasady są omówione w uzasadnieniu projektu do ustawy.

W przypadku przejścia z podatku liniowego, przedsiębiorcy będą mogli po zakończeniu 2022 dokonać korekty w zeznaniu rocznym PIT-36 składanym za 2022 r., w którym wykażą dochody, które w trakcie 2022 r. opodatkowywali podatkiem liniowym.

Zatem w okresie od 1 stycznia do 2 maja 2023 r. podatnicy będą mogli podjąć decyzję co do formy opodatkowania tych dochodów. Ale uwaga! Jeśli jednak podatnik złoży w ustawowym terminie PIT-36L, nie będzie mógł już zmienić tej decyzji i wybrać skali podatkowej.

Decyzja co do wyboru skali podatkowej dla opodatkowania dochodów osiągniętych w 2022 r. dotyczyć będzie tylko tego roku. To oznacza, że jeśli przedsiębiorca na początku 2022 roku (lub w latach poprzednich) wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym, to zgodnie z obowiązującymi przepisami, ta forma dotyczyć będzie również lat następnych, w tym 2023 roku. Zasady tej nie zmienia wybór skali podatkowej dla opodatkowania dochodów osiągniętych w 2022 roku.  

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Dwa warianty przy ryczałcie

W przypadku ryczałtowców zmiana jest możliwa w dwóch wariantach. W pierwszym, będą mogli podjąć decyzję o przejściu na skalę również w okresie od 1 stycznia do 2 maja 2023 roku (z zastrzeżeniem, że jeśli jednak podatnik złoży w ustawowym terminie PIT-28, to nie będzie mógł już zmienić tej decyzji i wybrać skali dla tych samych przychodów).

W tym przypadku przedsiębiorcy, którzy dokonają wyboru skali, w zeznaniu PIT-36 wykażą dochód na zasadach obowiązujących podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów. W tym celu będą musieli zaprowadzić i uzupełnić podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Decyzja co do wyboru skali podatkowej dla opodatkowania dochodów osiągniętych w 2022 r. dotyczyć będzie tylko tego roku.

Dla ryczałtowców przewidziano też wariant, w którym trudno byłoby wstecz zaprowadzić księgowość i umożliwiono zmianę formy opodatkowania tylko na drugą połowę roku.

Przedsiębiorcy ci będą mogli w terminie do 22 sierpnia 2022 r. złożyć oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania przychodów osiągniętych w okresie od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia 2022 r. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Podatnicy, którzy złożą takie oświadczenie, po zakończeniu roku obowiązani będą złożyć dwa zeznania roczne, tj. PIT-28, w którym wykażą przychody osiągnięte od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r., oraz PIT-36, w którym wykażą dochody osiągnięte w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polski Ład | podatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »