PPK dla MŚP

PPK: Uczestnik może zdecydować kto odziedziczy środki

Środki zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych są dziedziczone. Każdy uczestnik może jednak zdecydować czy wskazuje kogoś jako osobę uprawnioną czy też mają być one dziedziczone na zasadach ogólnych. Znaczenie ma też fakt czy w przypadku małżonków była wspólność majątkowa.

Po śmierci uczestnika PPK, bez względu na jego wiek, zgromadzone tam środki podlegają wypłacie transferowej do PPK, Indywidualnego Konta Emerytalnego lub Pracowniczego Programu Emerytalnego osoby uprawnionej lub podlegają wypłacie w formie pieniężnej. Uczestnik może wskazać osobę uprawnioną do jego środków, a jeśli tego nie zrobi, środki otrzyma jego spadkobierca (dziedziczenie na zasadach ogólnych).

Wskazanie osób uprawnionych przez uczestnika PPK nie oznacza jednak, że całość zgromadzonych przez niego oszczędności musi do nich trafić. Należy bowiem pamiętać, że jeśli w chwili śmierci uczestnik PPK pozostawał w związku małżeńskim, niezależnie od tego ilu uprawnionych wskazał połowa zgromadzonych przez niego oszczędności na rachunku PPK (w zakresie, w jakim stanowiły one przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej) trafi do jego małżonka. Dopiero pozostała ich część przekazana będzie osobom uprawnionym, a gdyby ich nie było, to spadkobiercom na zasadach ogólnych.

Reklama

- Oznacza to, że jeżeli w chwili śmierci uczestnik PPK pozostawał w związku małżeńskim, instytucja finansowa dokona wypłaty transferowej połowy środków zgromadzonych na rachunku PPK zmarłego uczestnika PPK na rachunek PPK, IKE lub PPE jego małżonka (w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej) albo na jego wniosek wypłaci mu te środki w formie pieniężnej - tłumaczy portal mojePPK.

Uczestnik PPK może wskazać jako osobę uprawnioną wyłącznie osobę fizyczną.  Można wskazać, w formie pisemnej, wybranej instytucji finansowej imiennie jedną osobę lub więcej osób, które jako osoby uprawnione mają po jego śmierci otrzymać (zgodnie z przepisami rozdziału 13) środki zgromadzone na jego rachunku PPK.

W przypadku śmierci uczestnika PPK, jeśli pracodawca naliczył i pobrał od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi wpłaty do PPK, a przed przekazaniem ich do instytucji finansowej uczestnik zmarł, pracodawca powinien przekazać te wpłaty do instytucji finansowej. Jeśli jednak wynagrodzenie uczestnika PPK zostanie wypłacone członkom jego rodziny na podstawie art. 631 kodeksu pracy należy przyjąć, że wynagrodzenie to nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, a zatem nie należy od niego naliczać wpłat do PPK - wyjaśnia portal mojePPK.

d.e.

Tekst powstał w ramach cyklu "PPK dla MŚP", którego partnerem jest Polski Fundusz Rozwoju

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »