Reklama

EuroSkills Graz 2021 – jak poszło Polakom na najważniejszym konkursie zawodowym?

EuroSkills to prestiżowy konkurs umiejętności zawodowych i europejski odpowiednik konkursu WorldSkills. W tym roku zawody odbyły się w Austrii w dniach 22-26 września. Polska wystawiła najliczniejszą jak dotąd kadrę. Nasz kraj reprezentowało aż 17 osób. Ile medali przywieźliśmy z Graz?

EuroSkills to konkurs umiejętności zawodowych, w którym co dwa lata uczestnicy walczą o cenne nagrody. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 22-26 września w Graz w Austrii. Wzięło w niej udział niemal 400 zawodników z 19 krajów, takich jak Austria, Belgia, Czechy, Estonia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Kazachstan, Łotwa, Luksemburg, Polska, Portugalia, Liechtenstein, Rumunia, Rosja, Słowacja, Słowenia i Szwajcaria. Dodatkowo w rywalizacji wzięły udział gościnnie reprezentacje Albanii, Tajlandii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak poszło Polakom?

EuroSkills Graz 2021: Polacy z trzema brązowymi medalami

Polska w Graz wystawiła najliczniejszą w dotychczasowej historii ekipę, składającą się z aż 17 osób. W EuroSkills 2021 wzięli udział Bartosz Dudziński (dekarstwo), Piotr Glazik (florystyka), Patryk Rudź, (frezowanie CNC), Weronika Radoszewska (fryzjerstwo), Bartosz Wicherek (gotowanie), Robert Stempak (instalacje elektryczne), Józef Pruszczyk (meblarstwo), Krzysztof Studziński (obsługa gości hotelowych), Dominik Kasperkowiak (projektowanie graficzne), Krzysztof Jasieński (technik laboratorium chemicznego), jedyny zespół - Agnieszka Marynowska i Natalia Kwiotek (technologia mody), Mateusz Gazurek (układanie parkietów), Mikołaj Czyszek (stolarstwo), Bartłomiej Januszewski (technologia samochodowa), Marek Wiącek (technologia pojazdów ciężkich) oraz Michał Formela (spawalnictwo). Łącznie polska reprezentacja brała udział w 16 konkurencjach.

Reklama

Nasza kadra wróciła z Graz aż z trzema brązowymi medalami. Pierwszy, w konkurencji spawalnictwo, zdobył Michał Formela, otrzymując 701 punktów. 

- Podczas konkurencji zawodnicy mieli do pospawania cztery moduły - mówi Sławosz Lewandowski, ekspert WorldSkills Poland w dziedzinie spawalnictwa. - Pierwszy moduł to typowe próbki egzaminacyjne dla spawaczy razem z badaniem RT (rentgen). Następny moduł to spawanie zbiorników ze stali wysokostopowej i aluminium. Na sam koniec zbiornik ze stali konstrukcyjnej, który został poddany testowaniu poprzez próby ciśnieniowe. Na EuroSkills było całe spektrum różnych materiałów do spawania, jak i metod tzn. spawanie elektrodą, metodą TIG, MAG czy FCAW. Wysoki poziom zawodników sprawił, że o zwycięstwie decydowały detale.

Drugi medal, w konkurencji florystyka, otrzymał Piotr Glazik, który zdobył 719 punktów. Na temat tej dziedziny wypowiada się ekspertka WorldSkills Poland, Karolina Ładyżyńska-Skrzypek:

- Konkurencja składała się z sześciu osobnych zadań. Zawodnicy musieli przygotować wieniec inspirowany jednym z wybranych wnętrz i aranżację z roślinami doniczkowymi do lobby hotelowego pokazanego na zdjęciu. Następnie tworzyli body decoration z użyciem roślin przygotowanych w formie niespodzianki dla zawodników przez workshop managera, później bukiet wiązany w ręku inspirowany budynkiem Murinsel w Graz. Kolejne zadanie polegało na wykonaniu bukietu ślubnego pasującego do sukni austriackiego projektanta. Na koniec tworzyli dekorację stołu na temat: "Kolacja dla dwojga w czasach Corony. Keep the social distans".

724 punkty dały brązowy medal Bartoszowi Wicherkowi, naszemu reprezentantowi w konkurencji gotowanie. 

- W ciągu trzech dni zawodnicy mieli za zadanie przygotować zimną przystawkę z raków, ciepłą przystawkę z kaczki, tapasy wegeriańskie, główne danie z ryby, nowoczesną wersję strudla z jabłkami - wyjaśnia Iwona Niemczewska, ekspertka WorldSkills Poland w kategorii gotowanie. - Dodatkowo mieli za zadanie rozpoznać wizualnie 12 różnych produktów i kolejne 10 - podczas ślepej próby smakowej. Ocenie podlegały wszelkie aspekty związane z wykonaniem zadań: przygotowane potrawy, organizacja pracy, profesjonalne umiejętności zawodowe oraz higiena pracy. 

Wysokie lokaty zajęli również Agnieszka Marynowska i Natalia Kwiotek (czwarte miejsce w konkurencji technologia mody i 696 zdobytych punktów), Mateusz Gazurek (piąta lokata w kategorii układanie parkietów i 680 punktów).

EuroSkills to nie tylko konkursy

Nie jest to pierwszy sukces naszego kraju w tych prestiżowych zawodach. Również poprzednie edycje skończyły się sukcesem dla reprezentantów Polski. Udział w EuroSkills w Budapeszcie w 2018 to powrót z medalem doskonałości w konkurencji gotowanie. Z kolei WorldSkills Kazań 2019 przyniósł biało-czerwonym srebrny medal w tej samej konkurencji. Warto pamiętać, że rywalizacja i konkursy to jednak ledwie cząstka organizowanych wydarzeń.

EuroSkills (oraz WordSkills) to przede wszystkim zachęta dla młodych do podnoszenia swoich kompetencji zawodowych i umiejętności. Dla zaczynających kariery ludzi imprezy są doskonałą okazją na zbudowanie sieci kontaktów z potencjalnymi pracodawcami. Pomocne okazują się w tym nie tylko liczne szkolenia, konferencje, ale również towarzyszące wydarzeniu wystawy i seminaria. Na EuroSkills regularnie goszczą przedstawiciele biznesu oraz innych ważnych dla gospodarki branż.

Wystawienie najliczniejszej jak dotąd reprezentacji to dopiero początek ofensywy Polski. Istnieje bowiem duża szansa, że zaplanowana na rok 2027 edycja EuroSkills odbędzie się właśnie w naszym kraju. Jednym z wymogów jest bowiem przeprowadzenie konkursu ogólnokrajowego w różnych obszarach zawodowych. A ten spełnimy już niedługo: w dniach 25-26 listopada w Gdańsku odbędzie się SkillsPoland 2021 (konkurs odbędzie się aż w 9 konkurencjach: florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, instalacje sanitarne i grzewcze, instalacje elektryczne, meblarstwo, mechanika pojazdów rolniczych, obsługa gości hotelowych, stolarstwo). Zwycięzcy powalczą nie tylko o tytuł mistrza fachu w swoim zawodzie, ale i udział w międzynarodowym konkursie WorldSkills Shanghai 2022. Więcej informacji o SkillsPoland znajduje się TUTAJ.

Prezentacja partnera

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »