Reklama

Wyzwanie dla najambitniejszych. Ruszają Eliminacje Krajowe WorldSkills Poland 2021

Na przełomie maja i czerwca ruszają Eliminacje Krajowe WorldSkills Poland 2021, a ich zwycięzcy zyskają niepowtarzalną szansę reprezentowania naszego kraju na międzynarodowym finale w Szanghaju. WorldSkills i EuroSkills to największe tego rodzaju wydarzenia na świecie: w edycji europejskiej rywalizuje 31 państw, a w światowej – 85. Co to za zawody? Dlaczego każdy uczeń powinien je znać? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące tego wyzwania dla najambitniejszych.

WorldSkills: co to za konkurs?

Szansa na sprawdzenie wiedzy, nabycie nowych umiejętności oraz rozwój kompetencji. Tak w sporym skrócie można opisać założenia WorldSkills. Ten największy na świecie konkurs umiejętności zawodowych odbywa się co dwa lata (naprzemiennie ze swoim europejskim odpowiednikiem, czyli EuroSkills), a jego organizatorzy mogą się pochwalić ponad 70 latami doświadczeń. Bierze w nim udział 85 państw, przez 4 dni zmagań uczestnicy rywalizują między sobą w 60 konkurencjach z sześciu obszarów zawodowych: technologia informacji i komunikacji, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste oraz sztuka i moda. Każdy kraj może zgłosić tylko jednego zawodnika lub drużynę do konkurencji w danej edycji. Najbliższa planowana WorldSkills edycja ma odbyć się w 2022 roku.

Reklama

Warto także wspomnieć, że konkursom towarzyszą także prezentacje, pokazy, wystawy, a także konferencje oraz seminaria branżowe. Najbardziej obiecujący zawodnicy z pewnością zostaną dostrzeżeni przez, pojawiających się na wydarzeniu, sponsorów oraz partnerów wspierających inicjatywę WorldSkills. Aby się tam dostać, należy wziąć udział w krajowych eliminacjach!

Czym jest WorldSkills Poland?

Od trzech lat w naszym kraju działa inicjatywa mająca na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Dzięki uczestnictwu w WorldSkills Poland uczestnicy mają bowiem szansę na kwalifikację do prestiżowych konkursów: EuroSkills oraz wspomnianego już WorldSkills. Inicjatywa poszukuje najzdolniejszych spośród uczniów oraz studentów i pomaga im w przygotowaniach do zawodów. Kto może spróbować swoich sił? Nie tylko najbardziej utalentowani, ale także laureaci olimpiad oraz konkursów branżowych. Limit wiekowy to 18-25 lat (EuroSkills) oraz 18-22 lata (WorldSkills). Warto przy tym wspomnieć, że najbliższa edycja EuroSkills odbędzie się w austriackim Graz w dniach 23-25 września 2021. Pośród zawodników z niemalże całej Europy znajduje się także reprezentacja Polski.

Jednak szansa na reprezentowanie naszego kraju na arenie międzynarodowej to nie jedyny cel tej inicjatywy. Zadaniem WorldSkills Poland jest także budowa profesjonalnego wizerunku szkolnictwa branżowego - zarówno w kraju, jak i za granicą. Nie sposób nie wspomnieć także o możliwościach współpracy i budowy sieci kontaktów z branżowymi ekspertami oraz potencjalnymi przyszłymi pracodawcami. Samo uczestnictwo w WorldSkills Poland oznacza więc dla uczestników szansę na pomoc w rozwoju błyskotliwej  kariery zawodowej.

WorldSkills Poland: kiedy się odbędą?

Już 28 maja w Tarnowie uczestnicy będą mogli wziąć udział w Eliminacjach Krajowych WorldSkills Poland 2021. We współpracy z partnerem eliminacji (Grupą Azoty S.A.) wyłoniony zostanie najlepszy młody mistrz fachu w kategorii technik laboratorium chemicznego. Z kolei 2 czerwca w Lublinie konkursy pozwolą wyłonić mistrzów fachu aż w pięciu konkurencjach związanych z branżą IT: mechatronika, cyberbezpieczeństwo, przemysł 4.0, robotyka mobilna i chmura obliczeniowa.

Zwycięstwo daje możliwość reprezentowania Polski na międzynarodowym konkursie. Przypomnijmy, że kolejna edycja WorldSkills odbędzie się w dniach 12-17 października 2022 roku w Szanghaju.

Partner publikacji WorldSkills Poland

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »