Reklama

Wakacje kredytowe. Rzecznik Finansowy uruchamia specjalną infolinię

Rzecznik Finansowy uruchamia specjalną infolinię, na której można zgłaszać nieprawidłowości związane z wakacjami kredytowymi. Pod uruchomionym numerem można także uzyskać odpowiedzi na pytania związane z wchodzącą od jutra ustawową możliwością zawieszenia rat kredytów mieszkaniowych.

- W związku ze zbliżającą się datą wejścia w życie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom (wprowadzającej możliwość zawieszenie spłaty rat  - red.), Rzecznik Finansowy zdecydował o uruchomieniu infolinii oraz skrzynki mailowej dedykowanej "wakacjom kredytowym". Od 28 lipca klienci zgłaszający do Rzecznika Finansowego problemy i nieprawidłowości wynikające z realizacji przez banki wniosków o wakacje kredytowe będą mieli możliwość skorzystania z dedykowanego numeru telefonu oraz adresu e-mail - poinformowało biuro prasowe Rzecznika Finansowego.

Ma to ułatwić klientom banków realizację uprawnień wynikających z nowej ustawy. Dyżury na infolinii będą pełnić eksperci wyspecjalizowani w tej tematyce, do których można będzie zwrócić się z pytaniem lub zgłosić problem. Poradę eksperta można uzyskać również drogą mailową, pisząc na adres: wakacjekredytowe@rf.gov.pl

Na co warto zwrócić uwagę przy składaniu wniosku o wakacje kredytowe?

Wcześniej Rzecznik Finansowy zwracał uwagę, że zgodnie z ustawą o "wakacjach kredytowych" spłata kredytu zostaje zawieszona na okres lub okresy wskazane we wniosku z dniem doręczenia wniosku do kredytodawcy. Dlatego kluczowy dla możliwości skorzystania z "wakacji kredytowych" jest moment doręczenia wniosku.

Reklama

W związku z tym Rzecznik Finansowy zaleca, żeby zachowywać potwierdzenie nadania lub osobistego złożenia wniosku w oddziale banku.

Jeżeli wniosek składany jest do banku w wersji papierowej, za pośrednictwem operatora pocztowego, warto wysłać go listem poleconym za potwierdzeniem odbioru i zachować dowód nadania wniosku. Natomiast jeżeli wniosek składany jest w formie  papierowej, w oddziale banku, warto zadbać o to, aby otrzymać pisemne potwierdzenie przyjęcia wniosku przez pracownika banku.

Rzecznik przypomina też, że decydująca dla zawieszenia spłaty kredytu jest data doręczenia wniosku do kredytodawcy, a nie jego nadania w placówce pocztowej. W przypadku, gdyby doszło do ewentualnych nieprawidłowości z procedowaniem wniosku, potwierdzenie nadania będzie dowodem na to, że wniosek trafił do kredytodawcy w określonym dniu.

Wakacje kredytowe to "urlop" od kredytu hipotecznego, czyli możliwość zawieszenia jego spłaty nawet na 8 miesięcy. Wnioski o zawieszenie spłaty rat można składać od 29 lipca, przy czym wakacje kredytowe zaczynają obowiązywać od sierpnia.

Wakacje kredytowe to nawet 8 miesięcy bez spłaty rat kredytowych:

  • maksymalnie 2 raty w okresie 1 sierpnia - 30 września 2022 r.;
  • maksymalnie 2 raty w okresie 1 października - 31 grudnia 2022 r.;
  • maksymalnie 4 raty w 2023 roku - po jednej racie w każdym z kwartałów

Krześ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »