Reklama

Macedonia Północna uszczelnia granice i zamyka przed nieszczepionymi restauracje

Od poniedziałku do kawiarni i restauracji Macedonii Północnej mogą wchodzić tylko osoby, które przyjęły co najmniej jedną dawkę szczepionki. Podobne ograniczenia dotyczą tych, którzy chcą uczestniczyć w wydarzeniach publicznych. Od 1 września obostrzenia obejmą przekraczających granicę kraju.

Przyczyną wprowadzenia ograniczeń jest wzrost liczby zachorowań na COVID-19. Przez prawie dwa miesiące w Macedonii Północnej rzadko rejestrowano zgony a dzienna liczba nowych przypadków zachorowań na koronawirusa nie przekraczała 10 osób. W sierpniu sytuacja zaczęła się pogarszać i w ciągu ostatnich kilku dni, w zamieszkałym przez dwa miliony osób kraju, notowanych jest dziennie co najmniej 600 nowych zakażeń koronawirusem. W niedzielę, 15 sierpnia, ich liczba przekroczyła 800. 

Dlatego postanowiono, że od poniedziałku wstęp do restauracji i kawiarni mają osoby, które przyjęły co najmniej jedną dawkę szczepionki lub ci, którzy w ciągu ostatnich 45 dni przeszli COVID-19. Zdecydowano też, że w lokalach wolno zajmować stoliki jedynie w ogródkach a liczba klientów nie może jednorazowo przekroczyć 30 osób. Właściciele kawiarni i restauracji zostali zobowiązani do weryfikacji zaświadczeń okazywanych przez klientów, a jeśli trzeba, do zatrudnienia osób, które będą to robiły. Tym właścicielom, którzy złamią nowe zasady grozi mandat do 30 tysięcy euro. Niezaszczepieni klienci zapłacą zaś za wejście do lokalu 250 euro kary. 

Reklama

Bez zaświadczenia o szczepieniach lub o przejściu koronawirusa nie można też w Macedonii Północnej uczestniczyć w wydarzeniach publicznych - koncertach i imprezach sportowych. Rząd postanowił też zakazać zgromadzeń, w których uczestniczy więcej niż 30 osób i rozważa nie pozwolić nieszczepionym wchodzenia do siłowni, ośrodków sportowych a także do uniwersyteckich auli. 

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Wkrótce obostrzenia obejmą też granice. Od początku wakacji do Macedonii Północnej można wjeżdżać bez konieczności przechodzenia kontroli zdrowotnych. Zdaniem rządu, liberalna polityka wobec turystów przyczyniła się do wzrostu zachorowań, z których większość to chorzy zakażeni wariantem Delta. Zdecydowano, że od 1 września do kraju będą mogły wjechać tylko osoby zaszczepione, ozdrowieńcy i podróżni posiadający negatywny wynik testu na COVID-19. 

Obostrzenia mają wpłynąć na zmniejszenie liczby nowych przypadków koronawirusa. Mają też zachęcić społeczeństwo do szczepień. Według danych tamtejszego resortu zdrowia, obiema dawkami zostało zaszczepionych niespełna 35 proc. Macedończyków. 

Ewa Wysocka


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »