Wsparcie w starcie

Własny biznes? Młodzi mogą liczyć na dodatkowe wsparcie

Jedni powiedzą, że w biznesie najważniejszy jest pomysł. Drudzy, że chłodna analiza potrzeb klientów i właściwa odpowiedź na ich oczekiwania. Inni, że umiejętne wykorzystanie nowych rozwiązań z obszaru np. e-marketingu czy e-sprzedaży. Wszyscy mają rację. Ale najważniejszy jest plan i dobry start.

W słowach "dobry start" zawiera się wszystko: pomysł, stworzenie biznesplanu, analiza rynku, kapitał na niezbędne na początku inwestycje, odpowiednie zarządzanie kosztami, działania promocyjne, wizerunkowe, marketing i sprzedaż.

Pomysł

Dla wielu początkujących przedsiębiorców jest to najważniejsza sprawa. Startupy - tak popularne w ostatnim czasie - podchodzą do tego najczęściej w najprostszy możliwy sposób: próbują rozwiązać problem, który dotyczy konkretnej grupy docelowej. To zadziwiająco dobrze sprawdzająca się strategia w biznesie. Jak szybko umówić wizytę u fryzjera? To proste - przez aplikację. 

Reklama

Na konkretną godzinę, przez kliknięcie, bez potrzeby dzwonienia czy ryzyka, że trzeba będzie czekać w długiej kolejce. Rozwiązanie przyjęło się szybko, a pomysł podbija kolejne zagraniczne rynki. Inteligenta poduszka, która pomaga spokojnie przespać całą noc? - dlaczego nie, skoro jest zapotrzebowanie na rynku. Oprogramowanie do monitoringu w czasie rzeczywistym półek sklepowych, by w oparciu o zakupowe preferencje klientów, zwiększyć sprzedaż, okazało się odpowiedzią na potrzeby branży handlowej.

Biznesplan

Każdy pomysł na początku wydaje się fantastyczny. Gdy na chłodno zacznie się analizować jego potencjał biznesowy, często nie wygląda to już tak kolorowo. Dlatego tak ważne jest przygotowanie biznesplanu. Z jednej strony, dzięki temu początkujący przedsiębiorca może wziąć pod lupę plusy i minusy swojej przyszłej działalności, z drugiej pomoże mu to w zaplanowaniu kolejnych kroków w harmonogramie prowadzenia swojej działalności. Co się w biznesplanie powinno znaleźć? Przede wszystkim: kto będzie grupą docelową, jakie są jej potrzeby, jak ma wyglądać produkt lub usługa, cele sprzedażowe, początkowe koszty, planowane przychody, konkurencja na rynku, finansowanie, harmonogram. Dobrze przygotowany biznesplan będzie pomocy również w późniejszych etapach działalności, gdy przedsiębiorca będzie starać się o zewnętrzne finansowanie lub poszukiwać partnerów biznesowych.

 Koszty

 Każdy wydatek jest niemałym obciążeniem. Zwłaszcza, gdy trzeba je ponosić a sprzedaż jeszcze nie ruszyła. To jest inwestycja, która w przyszłości ma przynieść zyski. Początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z rozwiązań, które istotnie zmniejszają początkowe koszty, np. ulga na start, czyli półroczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek ZUS. Jeśli praca z domu jest możliwa, dobrze rozważyć taką opcję. Warto poszukać bezpłatnego konta firmowego w banku. Oczywiście nie wszystkie koszty są pozbawione sensu. Księgowość może być lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli przedsiębiorca nie chce tracić czasu co miesiąc na sprawy podatkowe lub się na tym nie zna i boi się popełnić błąd.

Inwestycje

Na początku działalności koszty związane z podstawowym wyposażeniem, niezbędnym do jej prowadzenia są nie do uniknięcia. Zakupu sprzętu komputerowego, oprogramowania, towarów, niezbędnych szkoleń, utrzymanie domeny internetowej, wyposażenie biura (nawet jeśli będzie to praca w domu), media czy internet, to podstawowe inwestycje każdej firmy.

Finansowanie

Wbrew pozorom uzyskanie finansowania zewnętrznego przez młode firmy wcale nie jest takie proste. Banki nie są skłonne do kredytowania przedsiębiorstw bez historii kredytowej, które nie posiadają zabezpieczenia. Czy w takim razie początkujący przedsiębiorcy skazani są wyłącznie na korzystanie z własnych środków? Oferta banków komercyjnych nie jest jedyną na rynku, jeśli chodzi o finansowanie. Dla przykładu, Bank Gospodarstwa Krajowego od 2013 r. oferuje program "Pierwszy biznes - Wsparcie w Starcie". 

Osoby młode, szukające wyzwań na rynku i chcące być swoim własnym szefem mogą starać się o kapitał na start. Program daje możliwość uzyskania kapitału na podjęcie swojej działalności na korzystnych warunkach, umożliwiając swobodną spłatę kapitału bez obawy o wysokie odsetki. Oprocentowanie jest znacząco niższe niż rynkowe i wynosi 0,03 proc. w skali roku (lub 0,01 proc. na podjęcie działalności przez pożyczkobiorców będących opiekunami osób niepełnosprawnych, otwarcie żłobka czy na utworzenie stanowiska pracy w żłobku, klubie dziecięcym czy placówce świadczącej usługi rehabilitacyjne dla dzieci niepełnosprawnych).

Trzeba pamiętać, że pożyczka BGK skierowana jest do osób bezrobotnych, niezatrudnionych, opiekunów osób niepełnosprawnych, studentów ostatniego roku, a także absolwentów uczelni wyższych, o ile nie minęły cztery lata od zakończenia nauki. Sprawdź, czy jesteś w grupie objętej wsparciem na wsparciewstarcie.bgk.pl

Mk

Materiał powstał w ramach raportu "Pierwszy biznes - Wsparcie w Starcie", którego partnerem jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bgk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »