Reklama

Jacek Siwiński, VELUX Polska: Ten popyt będzie trwał przez całą dekadę

- Jest bardzo duży popyt na wszystko, co się wiąże z remontem, budową mieszkania i ten popyt będzie trwał przez całą dekadę - ocenił Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska. W rozmowie z Interią komentował również czynniki wpływające na wzrost popytu w budowlance oraz zagadnienia związane z inflacją i inwestycjami.

Gość Interii odniósł się do presji cenowej, widocznej w różnych branżach gospodarki, również w budownictwie. - Oczywiście w branży budowlanej presja cenowa występuje i jest bardzo widoczna dla klientów. Ktoś, kto planował przedsięwzięcie budowlane jesienią ubiegłego roku, dziś musi się liczyć z rachunkiem o 30 proc. wyższym niż zakładał - powiedział Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska. Aczkolwiek - jak dodał - sektor okien w branży budowlanej trzyma się całkiem nieźle.

- Nasze ceny nie wzrosły, albo wzrosły inflacyjnie w tym roku, więc na razie nie ma żadnych ekstremalnych zjawisk i myślę, że taki trend utrzymamy też w najbliższej przyszłości - ocenił. Prezes VELUX Polska wskazał też, że liczy, że duże skoki, jeżeli chodzi o ceny materiałów i surowców, są już za nami.

Reklama

Siwiński komentował także kwestię inwestycji. - Ja patrzę z perspektywy budownictwa mieszkaniowego, bo to jest sektor, w którym działamy. Tutaj perspektywy są naprawdę bardzo dobre i wręcz musimy się zastanawiać, w jaki sposób damy radę - wszyscy jako producenci - nadążyć za popytem, który może nas czekać - wskazał i wyjaśnił, z czym to się wiąże.

- Pandemia, paradoksalnie, dała dodatkowy element stymulujący, ponieważ ludzie zaczęli inaczej patrzeć na przestrzeń, w której żyją, w której zaczęli pracować, w której dzieci zaczęły się uczyć i nie wiadomo, czy takie sytuacje nie będą nas okresowo czekać w przyszłości. W związku z tym bardzo mocno wzrósł popyt na nowe mieszkania, na domy, na segmenty. Wzrosła elastyczność co do budowania się poza miastem, ponieważ dzisiaj praca zdalna nie jest niczym szokującym, albo nienormalnym tak, jak było to wcześniej - tłumaczył szef VELUX Polska.

Jak uzupełnił, do tego mamy do czynienia z falą renowacji i rosnącą świadomością co do energooszczędności, a przy tym istnieją w tym zakresie zachęty pod postacią redukcji podatku PIT. - To wszystko razem powoduje, że jest bardzo duży popyt na wszystko, co się wiąże z remontem, budową mieszkania i ten popyt będzie trwał przez całą dekadę - ocenił Siwiński.

W rozmowie z Interią prezes VELUX Polska komentował również sytuację na rynku pracy. - Dzisiaj brak rąk do pracy jest jedną z barier rozwojowych i dla naszej branży, i w ogóle powoli dla przemysłu. Widać to wszędzie. Jest problem z liczbą rąk do pracy i problem z kwalifikacjami w niektórych zawodach - zawodach, które coraz bardziej potrzebne są w przemyśle - ocenił.

Rozmawiał Paweł Czuryło

wsp. Dominika Pietrzyk

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »