Reklama

Jarosińska-Jedynak: Polska rozliczyła połowę środków z perspektywy 2014-20

- Dzisiaj mówimy o tym, że ponad 95 proc. środków, które były dla nas przeznaczone, Polska już zakontraktowała, czyli podpisała umowy. Jeżeli chodzi o rozliczenia, jesteśmy w okolicach 50 proc. rozliczeń z Komisją Europejską, czyli środków, które zostały już wydatkowane i już rozliczone z Komisją Europejską - informowała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Rozmówczyni Interii informowała również o postępach prac nad przygotowaniem Światowego Forum Miejskiego, które odbędzie się w Katowicach w dniach 26-30 czerwca 2022 r.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej w rozmowie z Interią podczas XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach komentowała kwestię rozliczenie perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. - Jesteśmy na końcu, jeżeli chodzi o perspektywę finansową, ale pamiętajmy, że te rozliczenia i również kontraktacja może potrwać do 2023 roku - jest to tzw. zasada n+3, czyli do tego czasu mamy rozliczyć całość perspektywy - tłumaczyła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Dzisiaj mówimy o tym, że ponad 95 proc. środków, które były dla nas przeznaczone, alokowane Polska już zakontraktowała, czyli podpisała umowy. Jeżeli chodzi o rozliczenia, jesteśmy w okolicach 50 proc. rozliczeń z Komisją Europejską, czyli środków, które zostały już wydatkowane i już rozliczone z Komisją Europejską - dodała.

Reklama

Wiceminister funduszy wskazała, że poziom wydatkowania środków jest różny, ale też podobny do siebie, jeżeli mowa o regionalnych programach operacyjnych. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku programów krajowych. - Mamy kilka programów, które już są zakontraktowane ponad 100 proc., bo wiemy, że będą oszczędności. To chociażby Program Polski Cyfrowej, czy Program Polski Wschodniej - czekamy na rozliczenie tych projektów. Pamiętajmy też o tym, że w przypadku takich programów jak Program Infrastruktura i Środowisko, gdzie mamy projekty skomplikowane, złożone, ta kontraktacja jest na wyższym poziomie, natomiast rozliczenia - ponieważ są to długofalowe projekty - trwają zwykle dłużej - wyjaśniała Jarosińska-Jedynak. Podkreśliła też, że ministerstwo nie widzi zagrożenia, jeżeli chodzi o terminowe rozliczenie środków. - Na chwilę obecną nie trzeba nikogo poganiać - powiedziała. 

W rozmowie z Interią Jarosińska-Jedynka opowiadała również o organizacji Światowego Forum Miejskiego pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych, które odbędzie się w czerwcu 2022 roku w Katowicach. - Jesteśmy w trakcie przygotowań. Przed nami jeszcze 9 miesięcy do Światowego Forum Miejskiego. Teraz realizujemy zadania, które są mało widoczne na zewnątrz, bo trzeba było podpisać umowy. Między Polską a Organizacją Narodów Zjednoczonych - ta umowa lada moment będzie finalizowana i podpisana. Podpisaliśmy umowę o współpracy z miastem Katowice, w ramach której będą przekazywane środki do miasta na działania informacyjno-promocyjne. Podpisaliśmy umowę z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów o współpracy przy organizacji tego Forum. Powołaliśmy również Radę Młodych - 20 młodych, prężnych osób, które będą z nami współpracować, bo to przecież młodzież będzie kształtować miasta i to młodzież będzie w nich żyła, więc niech oni także wpływają na to, jak te miasta będą wyglądać  - informowała rozmówczyni Interii.

Agenda wydarzenia będzie skupiać się na kreowaniu i kształtowaniu polityk miejskich tak, aby w miastach żyło się lepiej. - A dzisiaj musimy odpowiedzieć na kilka wyzwań, które stoją przed miastami. Przede wszystkim te wyzwania związane z klimatem, z mobilnością miejską w miastach tak, aby odchodzić od ruchu samochodowego i przechodzić na ruch komunikacji publicznej, która będzie przyjazna dla środowiska. To również ruch pieszo-rowerowy. Chcemy, aby te miasta były innowacyjne i odpowiadały na potrzeby mieszkańców, ale również żeby te miasta były dostępne dla wszystkich niezależnie od stopnia sprawności i niezależnie od tego, czy poruszamy się z ogromnym bagażem czy tylko z damską torebką. W agendzie będziemy chcieli odpowiadać przede wszystkim na takie właśnie wyzwania - wskazała Jarosińska-Jedynak.

Rozmawiał Bartosz Bednarz

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »