Weź paragon – dlaczego warto?

Czy wiesz, jak wygląda prawidłowy paragon fiskalny i jak odróżnić go od błędnego? Znasz korzyści, dla których warto wydawać i pobierać przy zakupach paragon fiskalny?

Wydanie paragonu w sklepie, restauracji czy na stacji paliw ma duże znaczenie nie tylko dla kupującego, ale dla wszystkich obywateli. Chodzi przede wszystkim o to, by sprzedawcy uczciwie rejestrowali sprzedaż na kasach fiskalnych i przestrzegali zasad uczciwej konkurencji. Otrzymanie paragonu to prawo konsumenta i podatnika. Paragon jest potwierdzeniem, że kwota podatku trafiła do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy. Te pieniądze wrócą do ciebie w postaci usług publicznych (edukacji, służby zdrowia, bezpieczeństwa i innych).

Dlaczego warto brać paragon?

  • ułatwiamy sobie złożenie reklamacji,
  • mamy możliwość porównania cen,
  • wspieramy uczciwą konkurencję,
  • mamy pewność, że nie zostaliśmy oszukani,
  • zmniejszamy szarą strefę,
  • mamy pewność, że sprzedawca stosuje zasady uczciwej konkurencji,
  • mamy pewność, że podatek zapłacony przez nas w cenie trafi do budżetu państwa,
  • mamy możliwość rachunkowej i rzeczowej kontroli przeprowadzonej transakcji. 

Jak rozpoznać, że paragon jest prawidłowy?

Prawidłowy paragon fiskalny ma charakterystyczne elementy:

Paragony niefiskalne w praktyce

Często spotykaną sytuacją w punktach sprzedaży jest próba wydawania potwierdzenia zapłaty kartą płatniczą jako paragonu. Warto jednak pamiętać, że wydruk z karty stanowi wyłącznie dowód zapłaty kartą płatniczą lub kredytową i nie zastępuje paragonu fiskalnego.

Innym przykładem nieuczciwego działania przedsiębiorcy jest wydawanie paragonu niefiskalnego w gastronomii. Jako paragon funkcjonuje tu często rachunek lub paragon kelnerski, w którego przypadku wartość podatku VAT z reguły i tak jest pobierana od konsumenta. To on ostatecznie płaci podatek w cenie towaru lub usługi, jednak nie trafia on do budżetu, lecz do kieszeni sprzedawcy. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia uczciwej konkurencji, ponieważ osłabia przedsiębiorców, którzy rzetelnie płacą podatki.

Kiedy przedsiębiorca nie wystawia paragonów fiskalnych, traci przez to budżet państwa, a tym samym wszyscy obywatele. Dlatego tak ważne jest branie i wydawanie paragonów fiskalnych - to dowód uczciwego obrotu gospodarczego.

To ty decydujesz!

Ostatecznie to klient decyduje o tym, czy bierze paragon fiskalny. Może też łatwo sprawdzić, czy ten, który mu wydał sprzedawca, jest poprawny.

Pamiętaj! Jeśli nie otrzymałeś paragonu możesz to zgłosić w urzędzie skarbowym, przez całodobowy bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000, przesłać na adres: powiadomKAS@mf.gov.pl lub skorzystać z aplikacji mobilnej e-Paragony.

Twoje wydatki i paragony w jednym miejscu?

Teraz możesz skorzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej e-Paragony. Dzięki niej możesz zarządzać wydatkami, sprawdzać paragony z kodem QR, a także zgłaszać nieprawidłowości. Aplikacja jest całkowicie bezpieczna i anonimowa. Wszystkie informacje o aktywności są zapisywane tylko w twoim urządzeniu.

Aplikacja e-Paragony umożliwia:

  • Zarządzanie wydatkami

W aplikacji możesz m. in. zarządzać wydatkami i przypisywać do nich paragony (dodawać papierowe paragony do aplikacji), dokumentować swoje wydatki, przeglądać statystyki i uzupełniać informację o gwarancjach.

W przyszłości aplikacja zostanie rozbudowana o funkcjonalność, która umożliwia pobranie paragonu w postaci elektronicznej bezpośrednio z kasy.

  • Sprawdzanie paragonów z kodem QR

W aplikacji sprawdzisz paragony z kodem QR, wystawione przez kasy wirtualne. Dowiesz się czy paragon został wystawiony przez kasę wirtualną zarejestrowaną w Centralnym Repozytorium Kas (CRK).

  • Zgłaszanie nieprawidłowości

W aplikacji zgłosisz nieprawidłowości dotyczące wydatków lub paragonów. Masz do wyboru 7 rodzajów zgłoszeń, np. sprzedawca nie wydał paragonu albo zamiast paragonu wydał tzw. paragon kelnerski, na paragonie są nieprawidłowe pozycje lub podejrzenie, że paragon jest fałszywy.

Jak korzystać z aplikacji?

Aplikacja pozwala zapisać szczegóły wydatków, takie jak m.in. data, kwota, kategoria. Kluczowym elementem każdego wydatku jest paragon z danymi sprzedawcy. Możliwe jest również dodanie zdjęcia. Aby sprawdzić paragon, wybierz w głównym oknie aplikacji menu "Moje wydatki", kliknij w wybraną pozycję z listy i przejdź do szczegółów paragonu.

Możesz także pogrupować wydatki wg paragonów, do których zostały przypisane. Dzięki temu uzyskasz zestawienie wszystkich paragonów i wydatków z nimi związanych. Użyj do tego funkcji sortowania, dostępnej w menu "Moje wydatki". Zaznacz opcję "Grupuj jako paragony" i z wyświetlonej listy wybierz interesujący cię paragon. Jeżeli do tego paragonu jest przypisanych kilka wydatków, aplikacja wyświetli je pod kwotą paragonu.

Czy aplikacja jest bezpieczna?

Dostęp do aplikacji jest zabezpieczony kodem PIN i dodatkowym hasłem, które ustawisz podczas aktywacji. Możesz też skorzystać z ustawień biometrycznych, jeśli masz je w smartfonie.

Aplikacja jest bezpieczna i anonimowa. Nie gromadzi żadnych danych o twojej aktywności. Wszystkie informacje są zapisywane tylko w twoim urządzeniu, z możliwością utrzymywania ich w chmurze.

Dodatkowe informacje

Aby pobrać aplikację na telefon:

·        z systemem iOS, wejdź na stronę apps.apple.com

·        z systemem Android, wejdź na stronę play.google.com/store

Więcej informacji o aplikacji na stronie: eparagony.gov.pl

Więcej o akcji edukacyjnej na stronie wezparagon.gov.pl

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »