Reklama

Rynek czek na RPP

Rada Polityki Pieniężnej w świetle ostatnich słabych danych z naszej gospodarki oraz symptomach słabnięcia inflacji raczej dziś już nie zaskoczy, tak jak to było miesiąc temu, i obniży stopy procentowe z 4,75% do 4,5%.

Bardzo istotne przy tym będą wszelkie sygnały odnośnie przyszłych decyzji. Rynki zakładają, że w kolejnych 6 miesiącach koszt pieniądza obniżony zostanie o dalsze 0,5 pkt proc. Przynajmniej tak wynika z notowań kontraktów FRA, obrazujących przyszłe stawki WIBOR.

Reklama

Z szacunków londyńskiego Centre for Economics and Business Research wynika, że liczba miejsc pracy w branży finansowej w stolicy Wielkiej Brytanii może w przyszłym roku spaść do 237 tys., czyli najniższego poziomu od 20 lat.

Pól roku temu oceniano je na 256 tys., a w przedkryzysowym 2007 r. było to 354 tys. Te dane bardzo dobrze obrazują zjawiska zachodzące na rynkach finansowych. Bez względu, czy koniunktura na nich jest dobra, czy słaba, aktywność inwestorów pozostawia wiele do życzenia, a to przekłada się na dochodowość firm finansowych i zapotrzebowanie na pracowników.

W kontekście oczekiwanego korzystnego wpływu luzowania ilościowego polityki pieniężnej na rynek pracy warto odnotować wrześniowy spadek w USA o 100 tys. liczby poszukiwanych pracowników. W obecnej sytuacji o miejsce pracy w USA ubiega się średnio 3,4 kandydata w porównaniu z 1,8 w grudniu 2007 r. Pozostawiająca wiele do życzenia sytuacja na rynku pracy w Ameryce nie wpłynęła jednak na ostateczny wynik wyborów i pozwoliła Barackowi Obamie na reelekcję.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Malejąca liczba miejsc pracy w branży finansowej w Londynie pokazuje rzeczywistą koniunkturę na nich Inwestorzy oczekują, że Rada Polityki Pieniężnej nie tylko dziś obniży stopy procentowe, ale również w kolejnych miesiącach będzie kontynuować taką politykę

arcza przekładająca się na ostrożność konsumentów oraz restrykcyjną postawę banków przy finansowaniu zakupów nieruchomości.

Zespół analiz

Home Broker

Dowiedz się więcej na temat: dziś

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »