Reklama

ADP szacuje mniejszy spadek liczby etatów w USA

Początek dzisiejszej sesji europejskiej stał pod znakiem kontynuacji trendu z ostatnich dwóch dni, czyli umacniania wspólnej waluty.

Sprzedaż detaliczna w Strefie Euro lepiej

Kurs głównej pary zanotował maksimum w okolicy 1,4024, czemu sprzyjały opublikowane rano dane ze Strefy Euro. Okazało się, że indeks PMI dla sektora usługowego wyniósł ostatecznie 52,5 pkt (oczekiwano 52,3 pkt), a dynamika sprzedaży detalicznej wzrosła do -1,6% r/r, choć spodziewano się -2,5%. Jednak później pojawiła się silna fala spadkowa, po części wywołana przez lepsze od oczekiwań dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA wg ADP. Wstępne szacunki wskazały na spadek liczby etatów o 22 tys., podczas gdy rynek oczekiwał spadku o 30 tys. Natomiast pod koniec sesji europejskiej inwestorzy poznali jeszcze dane o indeksie ISM dla sektora usługowego w USA, ale nie miał on większego wpływu na waluty, ponieważ wyniósł 50,5 pkt (oczekiwano 51 pkt). Ostatecznie kurs EUR/USD wynosił 1,3946.

Reklama

Wypowiedź Skrzypka

Nie najlepszy dzień miał dziś również złoty. Polska waluta wprawdzie rozpoczęła od dalszej aprecjacji, ale jeszcze przed południem pary złotowe wróciły do swoich poziomów otwarcia. Kolejne godziny, a szczególnie okres po publikacji danych o zatrudnieniu w USA charakteryzowały się jeszcze większym spadkiem wartości złotego, przez co znaleźliśmy się na jeszcze wyższych poziomach. W przypadku pary EUR/PLN było to nawet 3,9996, a USD/PLN 2,8686. Po południu pojawiła się także wypowiedź prezesa Skrzypka, którego zdaniem rządowe prognozy PKB na przyszłe lata są bardziej optymistyczne niż prognozy banku centralnego. Ponadto Skrzypek przewiduje, że będzie bardzo trudno zmniejszyć deficyt budżetowy poniżej 3% PKB do końca 2012 roku. Pod sam koniec sesji europejskiej kursy cofnęły się na nieco niższe poziomy, ale mimo to nasza waluta straciła dziś zarówno do euro jak i do dolara.

Dariusz Pilich

FMC Management

www.fmcm.pl

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »