Reklama

Aktywności BGK wpłynęły na złotego tylko krótkoterminowo

Na krajowym rynku walutowym wydarzeniem czwartkowej sesji była wymiana środków walutowych przez BGK. Bank nieoczekiwanie zdecydował się na ten ruch przy poziomie kursu EUR/PLN poniżej 4,44.

Na krajowym rynku walutowym wydarzeniem czwartkowej sesji była wymiana środków walutowych przez BGK. Bank nieoczekiwanie zdecydował się na ten ruch przy poziomie kursu EUR/PLN poniżej 4,44.

W efekcie doszło do wyraźnego, prawie 5-groszowego umocnienia złotego. Niewykluczone, że wzrost aktywności BGK ma związek z przypadającym na koniec miesiąca terminem ustalenia przelicznika dla dopłat bezpośrednich dla rolników. Jeśli tak by było w rzeczywistości, to również dzisiaj można byłoby spodziewać się kontynuacji wymiany walut, szczególnie przed południem.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że póki co wpływ BGK miał charakter jedynie krótkoterminowy, a w piątek notowania EUR/PLN powróciły znowu w okolice 4,44. Tym samym na rynku utrzymał się trend wzrostowy, a sygnał jego przełamania pojawiłby się dopiero po przełamaniu wsparcia na 4,36. Najwyraźniej jednak bez kluczowych informacji ze strefy euro, na które cały czas czekamy, złoty będzie pozostawał do dotychczasową presją.

Reklama

Na rynku EUR/USD mimo akceptacji przez Bundestag zmian w zakresie EFSF (zwiększenie wartości Funduszu oraz przekazania kompetencji w zakresie skupu obligacji na rynku) kurs tak jak w środę utrzymywał się w czwartek przez większą część sesji na poziomie 1,3550-1,3650. W piątek z kolei spadł poniżej 1,35. Naszym zdaniem prawdopodobne pojawienie się umiarkowanie pozytywnych informacji ze strefy euro może jeszcze krótkoterminowo wesprzeć wspólną walutę.

Poza sytuacją strefy euro negatywny wpływ na wspólną walutę może mieć oczekiwanie na posiedzenie EBC, które odbędzie się 6 października. Część uczestników rynku spekuluje, że bank centralny zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych (obecnie podstawowa stopa refinansowa wynosi 1,50 proc.). Mimo, że ten scenariusz wydaje się mało prawdopodobny, to jednak psychologicznie może wpływać na notowania.

Na piątek nie zaplanowane zostały ważniejszej publikacje danych makroekonomicznych. Kluczowe dla rynku mogą okazać się informacje dotyczące efektów wizyty wysłanników Komisji Europejskiej, EBC i MFW w Grecji, ale te poznamy najwcześniej dopiero w przyszłym tygodniu.

Mirosław Budzicki, Departament Skarbu PKO Banku Polskiego

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »